www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Tre Sa Se Cante Un Blues!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Chris James:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

seara cand s-au ciocnit doua generatii din doua culturi diferite !
Sa cant alaturi de o mare legenda din Chicago Blues-ul cantat la muzicuta...
Sa cant alaturi de BILLY BRANCH si de trupa sa The Sons Of Blues.
Daca-mi spunea cineva asta in urma cu 20 de ani, cand ma apucam sa suflu pentru prima oara intr-o muzicuta... as fi zis ca a baut prea mult sau a fumat ceva prea tare :);)
A fost o imensa onoare si o placere mai puternica decat orice orgasm !
mai ales ca am cantat o piesa pe care o ador - HELP ME - de la unul dintre muzicutistii care-mi este tare drag si de la care am invatat enorm - SONNY BOY WILLIAMSON II(Rice Miller). mi-a venit manusa piesa. cred ca se simte clar treaba asta :)
Auditie si vizionare placuta ! :)

Milioane de multumiri lui Adrian Mociulschi pt. imortalizarea acestui moment ! :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

seara cand s-au ciocnit doua generatii din doua culturi diferite !

Sa cant alaturi de o mare legenda din Chicago Blues-ul cantat la muzicuta...

Sa cant alaturi de BILLY BRANCH si de trupa sa The Sons Of Blues.

Daca-mi spunea cineva asta in urma cu 20 de ani, cand ma apucam sa suflu pentru prima oara intr-o muzicuta... as fi zis ca a baut prea mult sau a fumat ceva prea tare :);)

A fost o imensa onoare si o placere mai puternica decat orice orgasm !

mai ales ca am cantat o piesa pe care o ador - HELP ME - de la unul dintre muzicutistii care-mi este tare drag si de la care am invatat enorm - SONNY BOY WILLIAMSON II(Rice Miller). mi-a venit manusa piesa. cred ca se simte clar treaba asta :)

Auditie si vizionare placuta ! :)

 

Milioane de multumiri lui Adrian Mociulschi pt. imortalizarea acestui moment ! :)

 

 

Bravo Marciane! Usor incordat, dar e explicabil. Foarte misto.

btw, vad ca pedalboardul chitaristului e compus doar dintr-un tube screamer, ca dovada ca pentru a canta bine e mai important ce ai in tine decat pe langa.

Link to comment
Share on other sites

Bravo Marciane! Usor incordat, dar e explicabil. Foarte misto.

btw, vad ca pedalboardul chitaristului e compus doar dintr-un tube screamer, ca dovada ca pentru a canta bine e mai important ce ai in tine decat pe langa.

merci frumos :) sincer... nu eram deloc incordat si in nici un caz intimidat. ;):) doar foarte concentrat la ce se canta... dar, in acelasi timp, aveam o relaxare fantastica... stiind ca ma aflu pe scena langa el...

Billy canta piesa intr-un aranjament usor diferit de originalul lui Sonny Boy... si nu stiam exact cum urma s-o abordeze... si nu vroiam sa ma suprapun cumva aiurea pe anumite pasaje. ca sa fie interplay-ul cat mai frumos :)

 

si da... chitaristul nu avea decat o pedala... cred ca era tube screamer... si cred ca era ceva stoc... nimic de tip custom :)

 

cei care trebuie sa calatoreasca mult cu avionul nu isi prea permit sa care multe dupa ei... pe de alta parte, la acest stil de blues... nu e necesar un sunet cu prea multe efecte... am vazut asta si la inegalabilul chitarist Michael Burks... ce a putut sa scoata din Gibson-ul lui, un TS si un Twin Reverb... e greu de descris in cuvinte... vreo 5 tipuri diferite de sunete doar din butoane si doze... :);)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.