www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Tre Sa Se Cante Un Blues!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

Atunci de ce nu se cheamă "Thread de postat clipuri cu piese de blues" ci cu totul altfel?

 

Pai a inceput de la o chestie si a ajuns la o alta chestie... Adica asa cum am inceput eu sa ascult pop si acum ascult rock.. Theard-ul s-a schimb intre timp si a ajuns un theard in care toti pasionatii de blues posteaza ce le place lor mai mult..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Atunci de ce nu se cheamã "Thread de postat clipuri cu piese de blues" ci cu totul altfel?

 

Domnu' Troll No57 ..

 

Totul mere dupa filing , pune lumea modelul pe care il considera bloozz de urmat .Dar uita sa puna si textul : mie-mi place urmatorul cantaret de bloozz = XYZ ptr ca ...????????? d'aia ca-i filing .

Da-i inainte cu ceva definitii ,analize,critici .,,,,.

 

Hai sa trecem la chestii mai serioase in "adancurile bluesului " ...care are ton de blues adevarat ?

Care si-a schimbat dozele ( pe o vodca)..cred ca Johnny Winter a facut "oppagrade " la chitara lui ca sa aiba TONUL ..si cum tine pana ? alta treaba serioasa pe langa cat de adanc atarna chitara ...sau la ce inaltime este fata de podea.La cat la % overdrive al etajului final pe tuburi cu un diifuzor killer-it apare soundul de "gen"...si d'astea .

 

Un 248 bar blues .

 

 

Sau un 388 bar blues

 

 

Dar ca sa ramanem pasta balta ...

 

un blues urmat de o piesa care este aproape tot blues ..se pot analiza diferentele .

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Un offtopic daca-mi este permis , nu as vrea sa deschid un nou topic doar pentru o singura intrebare , si e pe acelasi subiect : sunt nou in alte bluesului , si in ale chitarii pot spune ( stiu si eu ceva game , si acorduri ) chitara pt mine e doar hobby si asa o sa ramana. Va intreb pe voi , cei cu experienta , ca sa o iau pe drumul blues-ului cam cu ce ar trebui sa incep? care e cea mai buna metoda (eficienta ) de a putea improviza pe un BT ? Daca puteti sa-mi recomandati un scurt program pt studiu gen : 1 ora game/ 1 ora coveruri/1 ora improvizatie sau ia si tu cartea, cursul, site-ul X si exerseaza , as fi recunoscator . Mersi , Denis.

 

 

N-as vrea sa investesc bani in ore cu profesor din moment ce nu am de gand sa cant in trupe sau sa profesez in acest domeniu.

Link to comment
Share on other sites

... da... cei din texas au palarii...

 

Ideea e ca foarte multi chitaristi provin din tx si amprenta pe care au lasat-o in blues e enorma... in fine e vorba de groove...

 

Nu, bluesu din alta parte nu e mai putin bun decat cel din tx... e doar o chestie de gusturi... Mie imi plac la nebunie vreo 3 genuri de blues... texas (in special shuffle)... chicago si delta...

 

Si acu mai arunc o bomba... parerea mea e ca cel mai bun bluesman ALLTIME e SRV... (din pdv flow, exprimare, idei, creativitate an tricks)

 

 

de la 4:09 incepe dracenia adevarata...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un offtopic daca-mi este permis , nu as vrea sa deschid un nou topic doar pentru o singura intrebare , si e pe acelasi subiect : sunt nou in alte bluesului , si in ale chitarii pot spune ( stiu si eu ceva game , si acorduri ) chitara pt mine e doar hobby si asa o sa ramana. Va intreb pe voi , cei cu experienta , ca sa o iau pe drumul blues-ului cam cu ce ar trebui sa incep? care e cea mai buna metoda (eficienta ) de a putea improviza pe un BT ? Daca puteti sa-mi recomandati un scurt program pt studiu gen : 1 ora game/ 1 ora coveruri/1 ora improvizatie sau ia si tu cartea, cursul, site-ul X si exerseaza , as fi recunoscator . Mersi , Denis.

 

 

N-as vrea sa investesc bani in ore cu profesor din moment ce nu am de gand sa cant in trupe sau sa profesez in acest domeniu.

 

contacteaza-ma pe pm si-ti voi da eu indicatii despre materialul pe care ar trebui sa-l studiezi, dar in primul rand, ASCULTA blues-ul si incearca sa-l retii, sa-l intelegi si sa-l iubesti.

 

si ca sa nu ramanem fara o propunere noua:

 

Edited by StratMan
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Cum se canta blues ? Se canta unui public!

 

Obama i-a premiat pe membrii trupei Led Zeppelin la Casa Albă

 

Celelalte personalităţi premiate cu Kennedy Center Honors anul acesta sunt balerina Natalia Makarova, prezentatorul TV David Letterman, actorul Dustin Hoffman şi cântăreţul de blues George "Buddy" Guy.

 

http://adevarul.ro/i...5808/index.html

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.