www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Tre Sa Se Cante Un Blues!


bandibalog
 Share

Recommended Posts

 

iete asa tre sa se cante un texas blues... inregistrat cu o conserva de mazare sa bazaie ca dracu... lumea sa urle si notele sa mearga in nebunie... dar sa faca sens... lord it makes sense now don't it... hah... Ce porcarie... deci cum ar trebui sa se cante un blues?... Eu zic cum se nimereste... da blues sa fie...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

iete asa tre sa se cante un texas blues... inregistrat cu o conserva de mazare sa bazaie ca dracu... lumea sa urle si notele sa mearga in nebunie... dar sa faca sens... lord it makes sense now don't it... hah... Ce porcarie... deci cum ar trebui sa se cante un blues?... Eu zic cum se nimereste... da blues sa fie...

 

Ala da texas blews, frate! Can't git enough of it!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ala da texas blews, frate! Can't git enough of it!

 

amen frate... Johnny e nebun!!! Vive les texas blews, alcohol and cigars and lack of women!!!

 

... daca iti place ce se canta prin texas sa incerci si Dennis Dullea ... asta-i mosu meu si nu uita de SRV... le trage omu bine bine... Si vezi si un Bugs Henderson ca asta-i tatic... si Van Wilks e tare tare...

 

Apropo de ZZ top ca am vazut mai sus... m-am enervat cand am auzit ce zice in gots to get paid da oricum ... fac abstractie ca slava cerului... 2k blues si blue jeans am tot cantat intr-una...

 

Cea mai mare problema cu blues-ul este ca devine foarte repetitiv(enervant de repetitiv) foarte putini muzicieni pot spune ca sunt cu advarat originali: BB King, Albert King, Eric Clapton, Mark Knopfler(desi nu chiar blues) etc.

 

1 word git the hell outta here... infact there's many but heh... Eu cand ma duc in bar si cand beau vreau sa aud aceeasi chestie la nesfarsit... cand nu beau iar vreau sa aud aceeasi chestie ca de fiecare data vezi ceva nou in aceleasi note pe care le auzi de mii de ori... ain't it magic?... maybe divine... er hellish?... wait... it's ... it's the blues alright...

Link to comment
Share on other sites

Cea mai mare problema cu blues-ul este ca devine foarte repetitiv(enervant de repetitiv) foarte putini muzicieni pot spune ca sunt cu advarat originali: BB King, Albert King, Eric Clapton, Mark Knopfler(desi nu chiar blues) etc.

 

este foarte adevarat ca, celor care nu prea inteleg care e treaba cu blues-ul si cu povestea pe care o spune, acest gen de muzica li se pare "enervant de repetitiv".

eu ii sfatuiesc pe cei care emit astfel de judecati de valoare, sa incerce sa se cultive si sa patrunda in esenta fenomenului si a modului de transmitere a mesajului prin limbaj muzical, pt. ca o astfel de parere este la fel de rizibila ca cea in care unii declara ca "muzica clasica este plictisitoare".

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

 

epigon fain pe linia hendrix-srv

 

 

si taticul lor ...:)

 

Desi incerc sa cant blues de aproape 10 ani, n-am reusit niciodata sa cant o melodie de-a lui johnson cap coada exact ca pe inregistrare.

Smecherii in pentatonic marca srv sau pustiu' de mai sus mai intra ( si hai sa fim seriosi...intra multora! )

Nu vreau sa creez polemici, dar mi se pare mult mai greu sa canti fingerstyle blues decat texas blues sa zicem...epigoni srv,buddy guy, albert king,etc sunt o gramada ( si doamne ajuta sa fie in continuare ! ), pe linia lui Johnson prea putini...stiu ca nu-i motiv de certificare sau facut topuri anapoda, insa asta e impresia mea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este foarte adevarat ca, celor care nu prea inteleg care e treaba cu blues-ul si cu povestea pe care o spune, acest gen de muzica li se pare "enervant de repetitiv".

eu ii sfatuiesc pe cei care emit astfel de judecati de valoare, sa incerce sa se cultive si sa patrunda in esenta fenomenului si a modului de transmitere a mesajului prin limbaj muzical, pt. ca o astfel de parere este la fel de rizibila ca cea in care unii declara ca "muzica clasica este plictisitoare".

Eu personal am ascultat si ascult o gramada de blues. Pe langa ascultat si cant blues si cred ca inteleg care e treaba cu bluesul. Dar trebuie sa recunosti ca sunt o gramada de muzicieni care nu au nimic special. Ca sa dau exemplu Joe Bonamassa are niste fraze comune, pe care le auzi la fiecare chitarist de blues. Bluesul este un gen de muzica in care este foarte greu sa fii original chiar daca nu inveti lick-urlie altora, o sa vezi ca te repeti si ca suni la fel cu alte sute de chitaristi. Si nu imi spune tu sa ma cultiv, cred ca stiu destule despre muzica.

amen frate... Johnny e nebun!!! Vive les texas blews, alcohol and cigars and lack of women!!!

 

... daca iti place ce se canta prin texas sa incerci si Dennis Dullea ... asta-i mosu meu si nu uita de SRV... le trage omu bine bine... Si vezi si un Bugs Henderson ca asta-i tatic... si Van Wilks e tare tare...

 

Apropo de ZZ top ca am vazut mai sus... m-am enervat cand am auzit ce zice in gots to get paid da oricum ... fac abstractie ca slava cerului... 2k blues si blue jeans am tot cantat intr-una...

 

 

 

1 word git the hell outta here... infact there's many but heh... Eu cand ma duc in bar si cand beau vreau sa aud aceeasi chestie la nesfarsit... cand nu beau iar vreau sa aud aceeasi chestie ca de fiecare data vezi ceva nou in aceleasi note pe care le auzi de mii de ori... ain't it magic?... maybe divine... er hellish?... wait... it's ... it's the blues alright...

Ma doare capul cand citesc ce scrii tu acolo. Mai bine inveti intai sa vorbesti in limba romana coerent. Edited by deltablues
Link to comment
Share on other sites

cum spunea si amicul StratMan... mai sus... blues-ul isi are esenta in mesaj, in textul piesei !!! IN PRIMUL RAND ! nu este atat de important sa faci soluri interminabile sau doar foarte lungi... decat daca chiar esti in stare... si ai cu adevarat ceva interesant de spus ! partea instrumentala este menita in special sa sustina frumos o poveste cat mai credibila ! altfel... e degeaba totul !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu personal am ascultat si ascult o gramada de blues. Pe langa ascultat si cant blues si cred ca inteleg care e treaba cu bluesul. Dar trebuie sa recunosti ca sunt o gramada de muzicieni care nu au nimic special. Ca sa dau exemplu Joe Bonamassa are niste fraze comune, pe care le auzi la fiecare chitarist de blues. Bluesul este un gen de muzica in care este foarte greu sa fii original chiar daca nu inveti lick-urlie altora, o sa vezi ca te repeti si ca suni la fel cu alte sute de chitaristi. Si nu imi spune tu sa ma cultiv, cred ca stiu destule despre muzica.

 

n-are rost sa fac polemica cu cei care au impresia ca "stiu destule despre muzica". probabil ca asculti si zici ca si canti blues, dar din declaratiile si atitudinea ta, trag concluzia ca nu-l prea intelegi. daca atat ai inteles tu din modul de a canta blues al lui bonamassa, este parerea ta. eu, unul, nu sunt de acord cu ea, asta e. daca continui tot asa, presupun ca maine-poimaine, ne vei explica cat de "banal" canta blues rory gallagher sau gary moore...

vorba lui hendrix: blues-ul este usor de cantat, dar greu de simtit!

ma opresc aici si nu mai vreau sa continui.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca unii oameni pe langa faptul ca nu pot sa se exprime coerent nu pot nici sa inteleaga. Nu am crticat pe cei ce nu sunt originali fiecare are dreptul sa cante ca sa se simta bine. Nu am zis nimic despre Buddy Guy, Gary Moore, ii consider niste muzicieni adevarati si ORIGINALI. Insa sunt o gramada de chitaristi care freaca pentatonicele alea in acelasi fel cu alti 100 de mii, exemplu Joe Bonamassa. Si pana si Frank Marino pe care l-a dat exemplu mai sus. Nu au nimic original. Daca nu poti sa intelegi asta nu cred ca mai avem ceva de discutat.

Link to comment
Share on other sites

Iar se ajunge inevitabil la gusturi. Ar fi nasol de tot sa ne placa la toti acelasi lucru. E bine ca suntem diferiti. Pe de alta parte exista si multa falsitate intre muzicanti (vorba lu` Karpi). E foarte frumos sa spui mie imi place blues-ul sau Gary Moore. Inseamna ca esti o persoana adulta, ai gusturi, e alegerea ta etc. Dar ca roman sa te dai mai catolic decat Papa e ceva ridicol. Ce au romanii in comun cu blues-ul negrilor din New Orleans? Cam tot atatea cat are un texan cu folk-ul lui Hrusca. Cand Hendrix se referea la a simti bluesul cu siguranta se gandea la chitaristi americani care erau contemporani cu el si practicau stilul. Mi se pare gretos sa ne dam altceva decat suntem. Ok, cantam blues dar trebuie sa fim constienti ca doar imitam un curent pe care nu il cunoastem suficient si cultural nu ne apartine. La fel de gretoasa mi se pare afirmatia: Eu simt bluesul desi nu am stat nici o zi in sudul SUA, habar nu am de istoria Americii, bunicii mei nu sunt negrii si nu au lucrat niciodata pe plantatii de bumbac. Tot respectul meu pentru A.G.W. care din dragoste pentru blues si pentru a intelege fenomenul la fata locului a stat o vreme in SUA si a cantat acolo cu o gramada de bluesmen. Doar asa poti sa inveti sa simti ceva. Umila mea parere este ca daca stii 300 de lickuri de blues nu esti neaparat bluesman. Poti trece un foarte bun instrumentist al genului dar cam atat.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Te rog, enumera-i. Iti garantez ca majoritatea dintre cei mai cunoscuti daca nu sunt americani (ci britanici) au locuit in SUA o buna bucata de vreme. Aici nu era vorba de negri sau albi ci de intelegerea cultura specifica sudistilor americani.

Edited by igorr
Link to comment
Share on other sites

cu toate ca ai si tu dreptate....bluesul in romaneste ( italieneste, frantuzeste, chineza sau norvegiana ) suna de-amp****a total, aici sunt in dezacord total cu ce zice marcian petrescu - pe care il ascult si-mi place cum baga la muzicuta - mesajul bluesului nu mi se pare deloc a sta in text, sau ma rog...intr-un text romanesc de exemplu, suna fals!!!!!! nelalocul lui, forma fara fond! ( parerea mea )

Link to comment
Share on other sites

ba voi v-ati scrantit la creieri... am inceput cu titlu "cum tre sa se cante un blues"... care suna aberant... si am ajuns (nu stiu cum dracu) la "de ce nu tre sa se cante un blues"... Pana ajungem noi romanii in us fara referinte sau alte parghii... chiar pana iti iei o amarata de viza cu tot regulamentu si chestiile si cati bani tre sa ai... mai degraba se naste hendrix de Baicoi decat sa ajungi in Seattle sa balesti langa statuia lui... atata vreme cat sudistii aia de pe plantatii au umblat peste tot in sua si in lume si au raspandit cuvantul... fiecare are dreptu sa cante blues... bine, mai putin romanii desigur... ca aici e tara lu gica contra...

 

Lumea tre sa inteleaga ca bluesu nu mai tine neaparat de chestia cultural-istorica... deja e clar ce si cum se face si se poate face oriunde... dar motive ca sa nu faci sunt o gramada...

Link to comment
Share on other sites

Americani au o zicala .."..Inainte da a implini 50 de ani nu ai cum sa fi un adevarat bluesman .."

 

Nu-si au loc discutile in acest fel ,de la "distanta" geografica / istorica /culturala de fapt nici cate feluri de blues exista in SUA nu prea cunoastem .

Fiecare i-si alege un "subgen" care-i place ,pe care la auzit /ascultat ..

Steve Winwood si acum umbla pri toate cotloanele si "colectioneaza " blooozz .

 

 

Mai are zeci de altele ,,cui ii place se gasesc dai click pe linkuri,

Edited by karpi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.