www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumpar Amp Pe Lampa


danskate11
 Share

Recommended Posts

Zau daca pot sa inteleg.Am probat atatea ampuri pe lampa mici care sunau penibil.Nu stiu de ce toata lumea le recomanda cu atata caldura.Difuzor mic si carcasa mica = zumzait de muste.57 e cel mai in masura sa te lamuresca ce si cum din punct de vedere tehnic.In realitate mi s-a confirmat de fiecare data.Eu am un amarat de amplificator 2x12 Kustom (550 de lei la vremea lui) pe tranzistori si putine au fost cantarile la care sa nu existe macar o persoana care sa intrebe "FRATE CE AMP E ALA?!".De cat sa dai cateva sute de lei pe cel mai mic amplificator pe lampa mai bine iti iei un amp pe tranzistori decent de banii aia cu care iti faci treaba mult mai bine.Sigur,la un anumit nivel sunt subtilitati care conteaza si care merita banii dati(pentru cine are nevoie de ele) dar sa canti in apartament sau la cantari prin cluburi/la repetitii mi se pare mare moft.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

În cazul în care căutai doar canal bun de clean şi nu vei găsi un amplificator full lampă în suma ta de bani, ai putea să-ţi îndrepţi privirea şi pe amplificatoare solid state care au un clean bun... Kustom, Laney...

 

LE : şi în jurul a 500 îl iei combo , pe când la lampă, probabil te încadrezi într-o lampa mică în 500 de lei, dar head...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Vrea un amplificator ca sa cante clean pe el , nu sa cante metal giu giu , deci peavey valveking nu suna deloc bine pentru clean , dat fiind faptul ca se dau cu 1100-1300 ron si au o putere imensa iti dai seama ce calitative sunt.

 

 

Ai putea sa oferi mai multe informatii : cam ce ai vrea sa canti? folosesti pedale sau nu (sa stim daca are nevoie de effect loop ) , cam ce putere ai nevoie? canti in apartament?sau vrei sa dai concerte.

 

Daca esti incepator si habar nu ai de ce ai nevoie si ai un buget de 500 ron , iti trebuie ceva sa acoperi cat mai multe pt ca o sa vrei sa canti ba Guns ba Zakk ba Guta ba Bonamassa sau metal sau cine stie , si daca o sa iei un fender atunci o sa cada din start asta.

 

Ofera mai multe informatii , la ce ai nevoie de el , si unde ?

 

 

Ca si un sfat util , nu mai lua tot ce auzi de bun, nu orice amp pe lamba este bun , si mai ales unul ieftin e greu de gasit sa sune bine in multe feluri . Eu unul as zice sa stai departe de amplificatoare pe lampa pana ce ai un buget consitent gen - 1500-2000 - head si 600-1000 cabinet ,sau un combo bun pe la 2000-3000 ron + ca trebuie pedale + ca trebuie noisegate-uri.

Edited by Jig
Link to comment
Share on other sites

Si tu la ce te astepti de la ampurile astea ? Sa sune ca un Peavey Valveking ?

 

Valveking nu stiu daca e neaparat un amplificator pe care sa il iei ca etalon atunci cand probezi alte amplificatoare.

Pe de alta parte,tu zici ca nu suna prost amplficiatoarele cat cutia de chibrit dar tot tu ma intrebi dupa ce pretentie am de la ele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Clean bun = Fender ...

"Difuzor mic si carcasa mica = zumzait de muste." Asta este doar parerea ta...nu uita asta :)..nu trebuie generalizat

Diametru mic și Xmax mic = răspuns prost în frecvențe joase. E o consecință științifică și deterministă, generală. nu are nici o legătură cu experiența subiectivă. Dacă ai un contraexemplu ar fi extrem de interesant.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fender frontman 10g si 15g nu sunt amp-uri cu lampa, ca despre aia era vorba - amp mic pe lampi<br /><br />Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Corect. Lumea nu se pricepe ...dar discuta :D

Dar in privinta difuzoarelor mici, am aceeasi parere ca cele expuse mai sus . Personal , nu folosesc difuzoare mai mici de 10" .

Link to comment
Share on other sites

Vrea un amplificator ca sa cante clean pe el , nu sa cante metal giu giu , deci peavey valveking nu suna deloc bine pentru clean , dat fiind faptul ca se dau cu 1100-1300 ron si au o putere imensa iti dai seama ce calitative sunt.

 

....

 

puterea aceea "imensa" de care vorbesti, fie ca e mashall ss sau ce firma vrei tu e data de un circuit TDA 7293 si familionul lui care e 10 lei. ceva mai scump cu 5 lei decat unul pt 10w, precum cele de pe combourile de 10 w. hai ca mai face o diferenta mica si traful care e cu max 50 -100 lei mai scump la un amp de putere f mare. stai linistit, cam toate suna la fel, devreme e acelasi lucru inauntru.

@danskate... a stat o saptamana pe forum un head de 5 w, kustom, pe lampa , cu 300 lei si abia ieri s-a indurat sa-l ia cineva. razvan s s-a chinuit sa vanda un combo "tone" pe nimic (400lei) si nu l-a vrut nimeni. cauta la forumul de mica publicitate :)

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici măcar traf nu-şi ia de 500 de lei pt un amp bun pe lampă, cred... Şi "pedale în faţă"...? "Shoooow mee the moneeeeyyy !" :)

 

Probabil, colegul Dan o fi fi agăţat de pe undeva faza cu lampa şi cleanul... Se întâmplă...

 

"Palincă şi Maricica" :P

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul ramurel, lasa trafurile si spune-ne de amp-uri..

Cred ca danskate11 a formulat destul de rezonabil: vrea un amp Mic - evident 'care sa sune bine' pentru un amp Mic, care nu poate suna asa bine ca unul mare dar a spus ca il foloseste in apartament si atunci de ce sa il trimiti pe stadion?!

Deci trebuie sa sune bine pentru un amp mic..

Partea cu lampa in banii aia e mai greu dar gasesti danskate11, se poate - a spus un coleg aici de un head custom de 5w

 

Eu daca ar fi sa recomand.. Fender Champion 600.. Si VHT Special 6

Astea pentru ca imi place mai mult 6V6 in etajul final de amplificare - decat EL84

De asemenea daca te scotocesti si in celalalt buzunar poate scoti de un Fender Excelsior care mie mi se pare extraordinar;)

Cauta sa le asculti si vezi care iti place

 

.. Alte variante.. VOX ac4tv.. Bun pt apartament, Bugera - e unul de 5w dar parca nu as recomanda

Si mai sunt alea pe thomann harley benton pe lampa 5w si 15w daca imi aduc aminte

Mai era si Ibanez Valbee dar nu stiu cat de clean..

 

Oricum cred ca e mai bine sa uei clean acum si mai incolo sa-i pui pedale decat un amp cu drive din care nu scoti clean..

 

Bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum cred ca e mai bine sa uei clean acum si mai incolo sa-i pui pedale decat un amp cu drive din care nu scoti clean..

Precum Champion 600 sau VHT Special 6?!

 

a spus ca il foloseste in apartament si atunci de ce sa il trimiti pe stadion?!

Amplificatoarele mari pot fi folosite la volum redus, în schimb combo-urile mici nu pot fi făcute să sune ca un amplificator mare. Capisci?

Ideal ar fi un head de putere mică + un cab rezonabil (1x12" sau 2x12", sau măcar 1x10"), dar e cam strâns bugetul.

Combo-urile gen Champ sunt bune doar pentru un anumit sound specific, nu sunt deloc flexibile. De asta am întrebat ce fel de ton se caută.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Precum Champion 600 sau VHT Special 6?!

 

 

Amplificatoarele mari pot fi folosite la volum redus, ĂŽn schimb combo-urile mici nu pot fi făcute să sune ca un amplificator mare. Capisci?

Ideal ar fi un head de putere mică + un cab rezonabil (1x12" sau 2x12", sau măcar 1x10"), dar e cam strâns bugetul.

Combo-urile gen Champ sunt bune doar pentru un anumit sound specific, nu sunt deloc flexibile. De asta am ĂŽntrebat ce fel de ton se caută.

 

 

da, prietenas:) stiu si eu de amplificatoare, crede-ma. nu cred ca are rost sa ne contrazicem, eu incercam sa il ajut pe dan..

ce ii recomanzi tu e corect dar nu se potriveste cu ce cauta el: amp mare pe lampi si la bani putini!

Champ 600 si special 6 le-am dat ca exemplu personal, imi plac mie.. Capisci?

Dan, e un magnatone de vanzare (copie) in mica publicitate!

 

Link to comment
Share on other sites

Magnatone-ul poate ar fi prea mult pentru apartament . Just sayin' , la un buget restrans ca acesta si eu as merge cu champ 600 si as folosi volume-pot-ul pentru la volumele mai ridicate ale ampului . Un truc care ajuta este sa iti faci un treble-bleed mod la volume pot , nu costa nici 50 de bani componentele la acest mod si ajuta la clean-up din volume pot pentu a retine mai bine inaltele .

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni...este incepator...orice amp ar fi bun pentru a putea STUDIA!....

Desigur trebuie sa sune decent...dar nu e cazul sa ne complicam atata....

Trebuie sa se duca frumos cu chitarita si sa incerce cateva ampuri...care ii place si care se incadreaza in buget..ala sa fie...doar nu e ultimul amp pe care si-l ia...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.