www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Over A Wide Range Of Frequencies


sasha20
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am facut un free album :http://riddle1.bandc...-of-frequencies

Cine vrea sa asculte ma bucur , cine nu, apreciez ca a facut efortul de a se uita peste acest post.

Contine mai multe piese facute de-a lungul anului si este format din diferite combinatii intre genuri.

 

Respect. ^.^

Edited by sasha20
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Foarte tare! Imi plac melodiile cum suna, si tonurile de chitara sunt foarte marfa. Huge like :respect:!

 

But still, nu inteleg cum de reusesti sa scoti tonul ala asa misto de bass. Presupun ca e facut tot in Cakewalk, right? Sau ai folosit si bass real pentru inregistrari?

 

P.S.: Tare rau de tot "Invisible", dar parca suna un pic distorsionat si se aud tobele un pic cam neclar, cam prea incet... ai lasat volumele asa intentionat, sau crezi ca ai mai putea umbla la mixaj?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hmmm...

1. Nu-mi place basistul si *toanele* lui...

2. Imi place chitaristul (mult chiar)

3. nu-mi place *gustul didital* creat in special de tobe,care se aude ca-s facute din degete...(mouse)

4. E fain ! (mai ales pt. cine-si poate imagina cum ar suna, de s-ar evacua *minusurile* din *supa*

---------------------------------------

POFTA BUNA ! :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie din contra, chiar imi plac mult tonurile de bass, nu stiu ce i-ai facut de l-ai facut sa sune asa (chiar astept ceva sugestii in sensul asta. La tine cel putin suna mult mai putin artificial decat la mine)... iar tobele mi se par mai mult decat ok (fie ele si MIDI), cel putin in comparatie cu un soft gen Acoustica Beatcraft, unde se vede de la o posta ca nu-s tobe reale... nu cred ca asta e o cauza a calitatii scazute a inregistrarilor - eu as zice ca problema vine mai degraba de la mixaj, nu de la "instrumentele" folosite.

Link to comment
Share on other sites

Pai la bas de obicei pun notele cat mai pe langa beat ca sa dea o senzatie de groove, sa nu para prea robotic.

De multe ori tind sa ii dau putin drive si compression si sa scot putin din inalte si medii si sa cresc putin basul si la final mai adaug un Ezmix cu setarea classic bas 8x10.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.