www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrare


Guest bughy220
 Share

Recommended Posts

Guest bughy220

Salut,scuze ca deschid un topic nou,as dori si eu sa aflu cum as putea sa inregistrez sunetul chitarii in calculator?Pot pur si simplu sa bag jack-ul in placa de sunet?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti trebuie un adaptor jack mare > jack mic, ca sa poti conecta chitara (singura) la calculator. Capatul mic il bagi in mufa de line in, cea albastra, iar daca n-ai asa ceva, merge bagat si la mufa roz, de microfon (numai ca aici s-ar putea sa ai ceva zgomot de fond).

 

Pentru a inregistra iti trebuie un DAW - daca vrei ceva simplu, nepretentios, poti incepe cu softul Audacity, e si freeware. Mai ramane apoi sa iti setezi intrarile si iesirile de la placa de sunet, ca sa "stie" programul de unde sa-si ia semnalul pentru inregistrare. Cam asta ar fi, in principiu.

 

EDIT: cum a zis si Fiveseven, conteaza acum si ce echipament ai tu. Ce am zis eu mai sus e valabil doar daca vrei sa conectezi chitara singura la PC, fara nicio interfata audio, sau mai stiu eu ce.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti trebuie un adaptor jack mare > jack mic, ca sa poti conecta chitara (singura) la calculator. Capatul mic il bagi in mufa de line in, cea albastra, iar daca n-ai asa ceva, merge bagat si la mufa roz, de microfon (numai ca aici s-ar putea sa ai ceva zgomot de fond).

De ce-i spui prostii omului? Cu ce ţi-a greşit?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce-i spui prostii omului? Cu ce ţi-a greşit?

 

Scuze, dar la ora asta chiar nu pot sa-mi dau seama unde am facut greseala. Ce am zis gresit, mai exact?

 

Daca intr-adevar am zis o prostie, atunci imi cer scuze. Numai ca as vrea sa stiu si eu unde e, sa stiu pe viitor sa nu mai induc lumea in eroare.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest bughy220

Multumesc pentru raspunsuri.Folosesc ca procesor pentru chitara un Boss me 50 , ar fi mai interesant daca as putea trage cumva sunetul din procesor.Nu ma pricep la chestiile astea,de aceea va cer ajutorul :)

Link to comment
Share on other sites

Laptop trebuie sa aiba un mixer al "placi de sunet onboard ".

 

Intri in meniul mixer de sunet si alegi Input ..Line In si nu Mic

 

De fapt ar trebui sca in momentul cand introduci jackul taparer o fereastra unde trebuie sa alegi intre Microfon sau Line In .

 

Din procesor cu un cablu stereo Jack -jack (la un capat cu un adaptor la JackStereo de 3,5mm catre Laptop )

 

Sau Direct un cablu stereo cu Jack 6,3mm ->cablu->Jack 3,5mm .

 

Atat ,,apoi trebuie sa ai un DAW program nultimix in care inregistrezi si apoi mixezi ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.