www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Operatie Estetica Tele


Septi
 Share

Recommended Posts

super mishto culoarea!

data aviatoare sa dai vopseaua jos cu decapant. o branzeste si cade ca o smantana. nu e diluant, solvent, sau ceva de genul asta, e folosita de ebenisti pt restaurare mobila veche - merge si la epoxy bicomponent - la plastic nu are efect. e adevarat, cu multa munca merge si cu smirghel.

pt vopsit exista vopsea acrilica pe baza de apa. mi se pare mai buna decat cea la spray, care e cumva diferita. vopseaua acrilica vero, se dilueaza cu apa si nu miroase a nimic.

Edited by sorin65
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Arata frumos chitara, bravo!

 

Am cateva intrebari:

1. Dupa ce ai slefuit lemnul, ai dat direct cu vopsea?

2. Dupa ce ai slefuit corpul ai curatat porii lemnului cu acetona sau alcool izopropilic?

3. Ai umplut porii lemnului cu ceva?

4. Dupa ce ai terminat cu vopsitul si lacuitul se mai vedeau porii lemnului (mici cavitati pe suprafata)?

5. Cate straturi de vopsea ai aplicat?

 

Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Am slefuit lemnul, apoi am dat direct cu vopsea..stiu ca in mod normal ar trebui grund intai si apoi vopsea insa nu am gasit cum am vrut.Am dat straturi foarte subtiri de vopsea, insa multe de tot..cred ca prea multe(am folosit 3 tuburi)..Cat despre curatat pori, am dat cu acetona dupa ce am terminat de vopsit si dupa ce am terminat de lacuit.In momentul de fata nu se mai vad pori, insa de cand am postat proiectul am mai dat inca o tura de lac si am facut calumea, inainte se mai vedeau pori si ma cam deranja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

A ajuns si jack plate-ul din Amsterdam :D

 

Produsul finit arata cam asa acum:

 

Combinare.jpg

 

Am gasit jack plate si am comandat aici

http://www.northwest...r-jack-plate-1/

 

si iata cate variante au. Se masoara, si primesti unul care sa se potriveasca exact pe gaurile chitarii, dar din metal.

 

Altfel arata foarte bine. Bravo!

 

A mea e inca in lucru. A primit nut de os, GFS Lil' Puncher XL si black-pearloid knobs.

PIckguard DIY din piele, pana va sosi cel pearloid comandat tot la link-ul de mai sus.

post-10986-0-17259400-1371497205_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Telecaster v2.0:

 

Dupa o luna de munca grea am reusit sa mai aduc ceva modificari chitarii.I-am adaugat un electro-socket, potentiometru push/pull de ton pentru splitare doze, bridge nou, doze noi..nu sunt cine stie ce, dar suna super(fender standard humbucker bridge iar pentru neck o doza de pe un cort M200), pickguard HH, strap locks si nut din os.

 

Povestea completa se gaseste aici-> https://picasaweb.go...7717603/TeleV20

 

CAM00141.jpg

 

CAM00144.jpg

 

CAM00146.jpg

 

CAM00147.jpg

 

CAM00149.jpg

Edited by Septi
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

De cateva zile am inceput sa fac experimente cu o doza piezo montata sub bridge...doza scoasa dintr-un "buzzer" pasiv, diametru 2,5cm.Rezultatul a fost unul cel putin interesant asa ca am decis sa ii fac si un buffer simplu.

 

Fiind un telecaster am stat cam prost cu spatiul, asa ca plecand de la acest articol am facut un circuit destul de mic incat sa incapa in cavitatea potentiometrelor.

Cat despre baterie, bineinteles ca o baterie normala de 9v nu ar incapea nici daca o tai in bucati, asa ca m-am decis sa fac o baterie "custom" legand 3 baterii CMOS de 3v in serie.Este in faza beta totul, nu stiu cat va tine bateria insa circuitul este in "power saver mode", cand e scos cablul din chitara se intrerupe circuitul bateriei, procedeu "imprumutat" de la dozele active.

 

Ceva poze din timpul proiectului se gasesc aici.

 

Voi reveni cu ceva monstre de sunet dupa ce voi termina proiectul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.