www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alesis Multimix Firewire 16 Schema - Conector Alimentare


traresnic
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Poate ma puteti ajuta cu o problema de domeniul electronicii.

Am un Alesis Multimix Firewire 16; acum cateva zile cineva a incercat sa scoata alimentatorul dar nu a desfacut cum trebuie colierul cu filet si a rasucit cu tot cu mufa de alimentare din spatele mixerului, astfel ca toate cele 3 fire din interior s-au dezlipit de pe aceasta mufa.

Am cautat zadarnic pe internet dupa o schema a partii de alimentare ca sa lipesc firele la loc dar degeaba....

Daca aveti cunostinte despre acest echipament sau o schema care m-ar putea ajuta va rog sa imi spuneti.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Adica s-au dezlipit/rupt firele din conectorul de alimentare de la capatul cablului ?

 

 

Aici se cumpara :

http://www.bizrate.co.uk/musicalinstrumentcables/products__keyword--alesis+multimix+12+16fw+ps.html

 

 

 

la fel poti sa mai cauti cu GOOGLE :

- power suply cable wiring for Alesis MM FW

- connector wiring ,for Alesis MM FW

- connector pinout ..for Alesis MM FW.

 

Daca este numai o singura tensiune ,ce vine din adaptor catre mixer , treaba-i usoara ...deoarece un fir o sa fie impamantarea /masa ..iar celelalte doua tensiunea AC de 9 .12 .sau 24V ...La mufa din mixer se poate identifica usor care-i masa ..deoarece este legata la sasiu ..asa ca celelalte doua fire sunt tensiunea de alimentare .

 

.

Daca are infasurare separata ptr Phantom Power este mai complicata treaba si ar fi bine ceva indicatii ca sa identiifici firul "comun" si pinii din mufa corespunzatori celor doua tensiuni .ca sa lipesti firele la contactele lor din "fisa " .

 

Dar normal ar trebui sa fie pe net schema de wiring sau pinout ..deoarece precis nu esti singurul cu aceasta problema ...

 

oti incerca si cu ce a scris Razvan ..de obicei firmele raspund repede prin mail .Cauti adresa de contacte cu Alesis .si trimiti mail ..

 

Adica s-au dezlipit/rupt firele din conectorul de alimentare de la capatul cablului ?

 

 

Aici se cumpara :

http://www.bizrate.co.uk/musicalinstrumentcables/products__keyword--alesis+multimix+12+16fw+ps.html

 

 

 

la fel poti sa mai cauti cu GOOGLE :

- power suply cable wiring for Alesis MM FW

- connector wiring ,for Alesis MM FW

- connector pinout ..for Alesis MM FW.

 

Daca este numai o singura tensiune ,ce vine din adaptor catre mixer , treaba-i usoara ...deoarece un fir o sa fie impamantarea /masa ..iar celelalte doua tensiunea AC de 9 .12 .sau 24V ...La mufa din mixer se poate identifica usor care-i masa ..deoarece este legata la sasiu ..asa ca celelalte doua fire sunt tensiunea de alimentare .

 

.

Daca are infasurare separata ptr Phantom Power este mai complicata treaba si ar fi bine ceva indicatii ca sa identiifici firul "comun" si pinii din mufa corespunzatori celor doua tensiuni .ca sa lipesti firele la contactele lor din "fisa " .

 

Dar normal ar trebui sa fie pe net schema de wiring sau pinout ..deoarece precis nu esti singurul cu aceasta problema ...

 

oti incerca si cu ce a scris Razvan ..de obicei firmele raspund repede prin mail .Cauti adresa de contacte cu Alesis .si trimiti mail ..

 

Constat ca a aparut intre timp un post cu un raspuns ..asa ca este OK ...

deci 2 x 18V simetric pe GND este usor de gasit care-i GND la mufa din mixer ..

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri. e vorba de firele care vin din placa de baza a mixerului spre mufa de alimentare. acolo e problema ptr ca nu stiu exact care ar fi masa si care alimentarile, plus ca are si phantom power. nu sunt notatii pe placa iar codul de culori nu e standard.

 

am scris si la Alesis si mi-au trimis un mail automat pentru a contacta garantiile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.