www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Piese Pentru Circuitul Electric De Epiphone Les Paul


badilosu
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Vreau sa imi fac un upgrade la Epi Les Paul si nu gasesc prin magazine piesele de care am nevoie, si anume:

1. 4 potentiometre de 500k de calitate, gen CTS

2. 2 condensatori hartie in ulei de 0,022 uF (max 400 V)

3. jack 1/4 marca Switchcraft

4. switch cu 3 pozitii (cel cu care selectez dozele), tot marca Switchcraft

 

Apelez la forum in speranta ca aveti pe acasa sau cunoasteti vreun magazin sau vanzator care ma poate ajuta. Am gasit pe e-bay, dar vanzatorii sunt din afara Uniunii Europene, taxele fiind mari.

 

id mess: badila.alin

tel.: 0768 173884

 

Multumesc.

 

In atasament ar fi ceea ce caut...

post-19800-0-09077000-1350227376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poturi CTS gasesti la guitar shop branduite de fender.Vin in punguta cu cate un condensator care isi face bine treaba.E 25 de lei unul.

Jack si switch gasesti pe thomann.Switchul Straight de la Gibson (60 si ceva de lei) este un Switchcraft.Mufa switchcraft gasesti tot acolo.Daca doresti iti pot recomanda o persoana care aduce de pe thomann cu un adaos si dupa trimite prin posta.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns. Am gasit pe thomann switchul Straight dar e modelul lung si nu se potriveste pe Epi. Nu am gasit model scurt. Am cautat pe guitarshop poturile de care zici, dar nu am gasit. Poate nu caut unde trebuie...

Edited by badilosu
Link to comment
Share on other sites

Cred ca tot de pe ebay am sa cumpar pentru ca de pe thomann ajunge pretul total, incluzand taxe, tot la fel ca aici: http://www.ebay.co.uk/itm/Mojo-Pickups-Upgrade-Wiring-Harness-Loom-Assembly-for-Les-Paul-/221135987350?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item337cbb6296. Plus ca am avantajul faptului ca e facut circuitul. Revin cu info.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Vreau sa imi fac un upgrade la Epi Les Paul si nu gasesc prin magazine piesele de care am nevoie, si anume:

1. 4 potentiometre de 500k de calitate, gen CTS

2. 2 condensatori hartie in ulei de 0,022 uF (max 400 V)

3. jack 1/4 marca Switchcraft

4. switch cu 3 pozitii (cel cu care selectez dozele), tot marca Switchcraft

 

Apelez la forum in speranta ca aveti pe acasa sau cunoasteti vreun magazin sau vanzator care ma poate ajuta. Am gasit pe e-bay, dar vanzatorii sunt din afara Uniunii Europene, taxele fiind mari.

 

id mess: badila.alin

tel.: 0768 173884

 

Multumesc.

 

In atasament ar fi ceea ce caut...

 

Cam toate astea le-am găsit aici. Ei iau de pe allparts. Ca şi preţuri, ieşeam mai bine pe ebay, doar switch, pot-uri si capacitor, dar mi-am mai luat şi altele pe lângă şi am beneficiat de reducerea costului de transport.

Chiar am verificat toate articolele cerute de tine şi am găsit din UE componentele. Din păcate, n-am salvat link-uri. Dacă vrei să ţi le dau pe fiecare, ştiu eu, nu te-oi descurca cu căutatul pe ebay, îmi zici şi le caut din nou. Oricum, dacă le comanzi separat, având valoare mică, le poţi lua şi din afara UE fără să mai plăteşti taxe vamale. Fiind mici, la majoritatea găseşti transportul foarte mic (1-2 lire) sau chiar free. Problema e că s-ar putea să ajungă cam greu.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca tot de pe ebay am sa cumpar pentru ca de pe thomann ajunge pretul total, incluzand taxe, tot la fel ca aici: http://www.ebay.co.u...=item337cbb6296. Plus ca am avantajul faptului ca e facut circuitul. Revin cu info.

Numai sa tii cont de 2 lucruri: daca iti iei kitul ala trebuie sa iti iei niste distantieri sa pui intre corpuri fiindca la epi ai nevoie short shaft.Daca pui long shaft fara distantieri iti vor sta knoburile la vreo 10 mm de corp ceea ce e si inestetic si incomod.Si cu switchu' trebuie sa ai grija sa iti iei separat "deep nut" ca sa fie ok pentru chitara ta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.