www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

recunoasterea intervalelor si acordurilor


Neuro
 Share

Recommended Posts

[

TOATE melodiile din piesele pe care le auzim sunt de fapt o succesiune de tensiuni si relaxari.

 

de exemplu:

un anume INTERVAL te face sa te gandesti la prajiturica cu frisca ce ai mancat-o vara trecuta la bunica in gradina cu trandafiri :) ,un altul imi aminteste de masina salvarii cand trece pe drum, un acord imi inspira spatialitate, altul vreme de ploaie, altul disconfort s.a.m.d.

o TONALITATE imi poate exprima deasemenea diferite stari. tristete, bucurie.

MODURILE ce se foarmeaza intr-o tonalitate transmit stari: mister, ambiguitate, imi aminteste de un film western etc.

imaginati-va un film fara muzica ce insoteste actiunile.ce sa mai vb despre muzica din desenele animate.apropo vezi

 

http://www.youtube.com/watch?v=mpc9Hh1uMgg

http://www.youtube.com/watch?v=d1gaPEDdllU...feature=related

 

daca ne facem o imagine clara despre fiecare din aceste aspecte , va fi mult mai usor sa intelegem ce se intampla de fapt acolo intre sunete (ca sunt doar 12) :)

 

studiul constient , in timp, formeaza o ureche fidela.

.... oare de ce toate alarmele auto sunt cu 6 m? lol .... diferitele tonalitati si moduri au desigur o estetica aparte ,,,, cei mai dibaci la asa ceva au fost Berlioz si Beethoven .... multi care mergeau la acesta din urma avau parte de sfaturi de genul : "e bine , dar ceea ce ai scris tu ar suna mai bine in do# minor "....asadar constiinta tonalitatii ... totul insa s-a cam denaturat de cand cu urcarea La -ului de la 415 Hz la 440 in prezent ... asa ca daca ar trai Beethoven s-ar cam enerva probabil ca ii se canta totul in transpozitii la secunda mica ascendenta .... asta e ...se vede cel mai bine daca cantati Simf . a 9 ... partea de cor zic ... am cantat-o la Schonnbrun in Viena in 96 la un festival cu corul Antifonia de la Acad din Cluj iar dirijor era nimeni altul decat Jehudi Menuhin ....la un moment dat ai cumplita senzatie ca a scris-o un amator .... lol .... este o pagina unde toate vocile canta asa de sus ca zici ca e la misto ... eu la bas aveam fa , nota pe care abia o puteam atinge sporadic .... mi era ok ... da fa era deja prea mult ...lol ....l-am intrebat pe maestrul Rapa : " ce i-a venit ? nu putea scrie un pic mai jos ? " ... la care el mi-a raspuns : " pai el a scris mai jos... astia au ridicat intre timp stacheta " ...QED ... la fel s-a intamplat si in 99 cand am cantat Missa Solemnis de acelasi autor de data asta cu Cappela Transylvanica ...cea mai grea lucrare pt cor care am dat-o pe goarna ever ...era o carte de telefon si era totul surprinzator de sus ... am avut 2 reprezentatii in Germania la diferenta de o zi concertele ... se facea ca la a doua zicere , soprana nemtoaica a ramas pur si simplu fara voce ... incerca sa cante dar scotea niste sunete precum o usa de celula ruginita care se deschide dupa ani buni ...dupa ceva incercari s-a asezat cu mainile in poala ....sotul ei era dirijorul....vorba unui coleg , in cap avea incendiu ; dadea intrarile tot aiurea .... am zis noi pe pilot automat ....ce vremuri bune :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi spuneti si mie va rog ce acord formeaza notele G A E ? Nu pot sa-mi dau seama..e o parte a intro-ului de la Nightrain GNR..

... am mai zis de atatea ori aici .... lol ... mai zic o data ... in ce context ? adica in ce tonalitate moncher ?

....altfel cele 3 note singurele pot forma desigur 3 acorduri ... G sus2M sus6M, A 7 eliptic si sa zicem Emaj sus 4 ( fara 5 daca se poate scrie asta in cifraj lol ) ... norock bun !

Link to comment
Share on other sites

(eu am o problema - de natura filozofica doar - cu "tristetea"/"bucuria" lor, nush... asa cum zice si ted greene aici... "i don't get depressed over music, i don't care how "depressing" a note is..." "i shouldn't make light of it" :)... doar pt ca aia din filme le folosesc... nu-i regula) ( aprox 7:00)

 

referitor la tonuri si moduri... :)

 

pentru cei mai nerebdatori... lectia incepe pe la min 3 :) sunt explicate asa cum le-a explicat si saxooo/neuro... n-am fost atent... doar ca aveti si audio

 

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

... cool man Ciocanel ! super video .... deci ai inteles ce-ti sugera nenea Tim ? ... quote aprox .: vin unii si-mi zic : exersam some of my modes ...my modes ...nu tu romanian...lol ... my mode ... al meu ...de fapt e posibil ( ex. Olivier Messiaen )

,,, ok brazers , intrebare ...exista (cel putin ) o trupa mare ( milioane de fani ) , care si-a impus sa compuna doar intr-un singur mod si o fac asa de bine ca nici macar nu sesizam si nici nu ne pasa ...lol ... adica in minor ca sa fiu mai explicit ...cine stie , dau premiu un manual de-al meu cu DVD ... :)

Link to comment
Share on other sites

hmm... ac/dc? hmm dar angus mai alterneaza pentatonicele...

sunt multe trupe/chitaristi care prefera un anumit mod... sau 2... :) spre ex: santana e cu aeolian si dorian... sau lightnin hopkis are 95% din melodii in Em... si cam aceleasi riffuri/lickuri... insa de fiecare data alte versuri... insa lightnin nu are milioane de fani, cel putin nu in intreaga lume :)

sau...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

,,, ok brazers , intrebare ...exista (cel putin ) o trupa mare ( milioane de fani ) , care si-a impus sa compuna doar intr-un singur mod si o fac asa de bine ca nici macar nu sesizam si nici nu ne pasa ...lol ... adica in minor ca sa fiu mai explicit ...cine stie , dau premiu un manual de-al meu cu DVD ... :)

 

Pink Floyd? :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

la dire straits ma gandeam si eu acum... insa imi strica raspunsul "walk of life" si cred ca si "calling elvis"... nu am stat sa verfici.. dar asa cred (din memorie)

 

da

 

the doors ar putea fi.....

"break on through to the other side" , nu cred insa sa fie in minor.....restu' pieselor la care m-am gandit par insa a fi la prima vedere.....

bine....nu le stiu toate albumele in detaliu......

Link to comment
Share on other sites

deci...wow ..... nu m-as fi gandit ever :) , cautam trupe "melancolice" .

dar sunt si piese in major :) , de exemplu "just can't get enough" , dar nu e relevant pt. ca e de pe prinul album cand era compozitor Vince Clark , dar de la al 2-lea album (compozitor unic fiind Martin Gore) incoace intr-adevar toate piese sunt in minor......chiar ca o fac atat de bine incat nici nu ne dam seama.....

Link to comment
Share on other sites

deci...wow ..... nu m-as fi gandit ever :) , cautam trupe "melancolice" .

dar sunt si piese in major :) , de exemplu "just can't get enough" , dar nu e relevant pt. ca e de pe prinul album cand era compozitor Vince Clark , dar de la al 2-lea album (compozitor unic fiind Martin Gore) incoace intr-adevar toate piese sunt in minor......chiar ca o fac atat de bine incat nici nu ne dam seama.....

...domle , jos palaria ! exact cum zici si eu m-am intrebat la fel cand am auzit piesa " just can't get enough " ...dar m-am prins ca era "preluata" de la Yazoo ... oricum asa cum bine ai sesizat , interviul care l-am vazut era cu Martin Gore ... zicea ca nu poate nici concepe sa compuna in major ... :)

/// desi probabil multi nu agreaza Depeche Mode trebuie totusi sa recunoastem ca acest amanunt reprezinta o caracteristica stilistica importanta care sunt sigur ca va fi consemnata in istoria muzicii

Link to comment
Share on other sites

...domle , jos palaria ! exact cum zici si eu m-am intrebat la fel cand am auzit piesa " just can't get enough " ...dar m-am prins ca era "preluata" de la Yazoo ... oricum asa cum bine ai sesizat , interviul care l-am vazut era cu Martin Gore ... zicea ca nu poate nici concepe sa compuna in major ... :)

/// desi probabil multi nu agreaza Depeche Mode trebuie totusi sa recunoastem ca acest amanunt reprezinta o caracteristica stilistica importanta care sunt sigur ca va fi consemnata in istoria muzicii

 

asa este :)

am remarcat cand auzeam piesele lor ca au ceva in comun si cele mai ritmate si cele mai melancolice , just couldn't put my finger on it......

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 9 months later...

... am mai zis de atatea ori aici .... lol ... mai zic o data ... in ce context ? adica in ce tonalitate moncher ?

....altfel cele 3 note singurele pot forma desigur 3 acorduri ... G sus2M sus6M, A 7 eliptic si sa zicem Emaj sus 4 ( fara 5 daca se poate scrie asta in cifraj lol ) ... norock bun !

 

Din ce note este format acordul Gsus2Msus6M?

 

Stiu teorie muzicala, stiu pian si chitara, dar cant cu vocea in principal. Problema mea este urmatoarea: nu prea pot recunoaste armoniile unei piese ... cam de orice gen. Adica, dupa cateva minute pot sa scot acordurile de la o piesa doar ca am nevoie sa ascult repetat ca sa imi dau seama de succesiunea armonica. La ce se refera problema asta? Nu spun ca am cine stie ce auz; pot scrie un dicteu melodic, mai simplu, destul bine.

Link to comment
Share on other sites

La ce se refera problema asta? Nu spun ca am cine stie ce auz; pot scrie un dicteu melodic, mai simplu, destul bine.

Nu ai nicio problema. Pe masura ce exersezi , capabilitatile tale de auz se vor dezvolta .

Nu sunt obisnuit cu notatiile astea americane (sus,aug,...etc) , dar in principiu (cred) ca ar trebui sa fie un G 9,6 : G,B,A,D,E

Sau daca M-urile inseamna "marit", ar trebui sa fie un G 7,9+ .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce inseamna 'sus' ?

 

Gsus[pended] (sau Gsus2) e G A D

Gsus4 -> G C D

(in Do major)

Gsus2sus4-> G A D C (o fi Gsus6?)

Gaug[umented]->G B D# (G marit) in cercul cvintelor ai un triunghi echilateral (hmm... "M" poate insemna si cvinta marita)

G M7-> G maj7=G B D F#

G m7->G min7=G A# D F

G7 = G B D F

Gsus2Msus6M

wtf? chiar exista asa ceva?

hai sa fim seriosi!

Edited by SorinT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur de fiecare data cand invat ceva nou.

M-am mai gandit la G sus6 si eram cat pe ce sa cred ca e G D E

Nici gand. Vine G B E.

"Root, 3rd, 6th"

Logic vorbind nu pricep de ce.

Eram sigur ca intelesesem acordurile suspendate.

Si totusi http://www.paul-clark.com/pages/tutorial/10-sus-chords.pdf

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

vad ca de la intervale si auz s-a trecut la acorduri suspendate :D

oricum, vreau sa va impartasesc cateva din asocierile mele cu intervalele:

secunda mica: fur elise

secunda mare: orice gama

terta mica: melc melc codobelc :D

cvarta perfecta: desteapta-te romane

cam astea sunt; de obicei imi cant acordul care s-ar forma de pe nota respectiva ca sa-mi dau seama ce interval ar fi.

chestia asta e foarte interesanta si folositoare: http://www.learn2hear.org/start.php sper sa va placa :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Nea Ion

probabil nu postez unde trebuie, dar sincer, nu gasesc alt loc mai bun...

 

imi poate spune cineva cum se face ciupitura melodiei In umbra marelui URSS, cantata de cei de la Phoenix ? pe o chitara cu 12 corzi. am observat ca este alta ciupitura decat la chitarele cu 6 corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.