www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

recunoasterea intervalelor si acordurilor


Neuro
 Share

Recommended Posts

aici o sa postez sub forma de dicteu, intervale(ascendente si descendente) si acorduri, pt recunoastere.fiecare serie o sa contina un anumit tip de interval sau acord, construit pe diferite inaltimi pt a le putea identifica in orice situatie.

recomand ascultarea constienta a fiecarui dicteu, in liniste, timp de 10 minute, pt a se fixa foarte bine in memorie.incercati sa cantati in gand cu vocea interioara, fiecare interval sau acord, in timpul ramas gol intre intervalele cantate.

dictee.zip

Edited by Neuro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
aici o sa postez sub forma de dicteu, intervale(ascendente si descendente) si acorduri, pt recunoastere.fiecare serie o sa contina un anumit tip de interval sau acord, construit pe diferite inaltimi pt a le putea identifica in orice situatie.

recomand ascultarea constienta a fiecarui dicteu, in liniste, timp de 10 minute, pt a se fixa foarte bine in memorie.incercati sa cantati in gand cu vocea interioara, fiecare interval sau acord, in timpul ramas gol intre intervalele cantate.

 

Supertare idee, totusi as propune sa le pui pe toate intr-o singura arhiva ca atasament. Face download-ul mult mai simplu. Ce zici?

Link to comment
Share on other sites

dupa ce se fixeaza in memorie fiecare interval si fiecare acord , putem incerca astfel de dictee: se canta o singura data intervalul sau acordul, atat armonic(intonarea simultana), cat si melodic(intonarea succesiva a sunetelor).se formeaza o succesiune de intervale sau acorduri, pe care trebuie sa identificati dupa auz, felul acordului(minor, major, marit sau micsorat) sau calitatea si cantitatea intervalului(ce interval e si daca e mic, mare, perfect, micsorat sau marit).

postez aici astfel de exercitii. in primul atasament se afla dicteul, in cel de-al doilea, rezolvarea lui. nu castigati nimic daca trisati! rezolvarea folositi-o doar pt verificare.

spor la studiu!

 

 

exercitiul1(acorduri) si ex.2(intervale)

dicteu_acordic_1.mp3

rezolvare_dicteu_acordic_1.txt

dicteu_intervalistic_1.mp3

rezolvare_dicteu_intervalistic_1.txt

Edited by Neuro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pt a recunoaste intervalele,puteti folosi un truc simplu: identificati in teme foarte cunoscute intervalele invatate.nu conteaza provenienta melodiei:muzica de film, desen animat, imn de stat, rock, slagar al muzicii autohtone etc. exemplific mai jos cu cateva astfel de teme.cant tema , apoi analizez intervalele care o formeaza.daca melodia este foarte bine cunoscuta de voi, atunci, stiind ce intervale contine, este foarte usor de memorat sonoritatea intervalului. gasiti cat de multe teme, melodii pe care sa va puteti baza in procesul de invatare al recunoasterii intervalelor.

5p__3m__7M__5p.mp3

2m.mp3

1p__2M__6M__3M__7m__3m__6M__3M...final_2m__1p.mp3

4p__2m__2M__5p.mp3

6m__2m__6M__2M__6M__2M__6M.mp3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Excelenta idee... am intalnit multi chitaristi, unii chiar buni instrumentisti, care aveau probleme mari cu auzul - incapabili sa-si acordeze chitara sau sa reproduca o linie melodica; fara partitura sau tabulatura erau morti :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.solfege.org/

 

Solfege is free music education software. Use it to train your rhythm, interval, scale and chord skills. Solfege - Smarten your ears!

 

Features

Recognise melodic and harmonic intervals

Compare interval sizes

Sing the intervals the computer asks for

Identify chords

Sing chords

Scales

Dictation

Remembering rhythmic patterns

 

Programul este superb -- si, dupa cum spune, gratuit. Nu stiu cum este versiunea de Windows, though, dar pe GNU/Linux si pe FreeBSD 5.x/6.x merge brici.

Edited by err
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Imi spuneti si mie va rog ce acord formeaza notele G A E ? Nu pot sa-mi dau seama..e o parte a intro-ului de la Nightrain GNR..

Acordurile sunt alcatuite din suprapuneri de cel putin 3 sunete. Intervalul dintre sunetele adiacente ale acordului poarta numele de interval generator. Acest interval este de cele mai multe ori terta, insa exista si acorduri avand drept interval generator cvarta sau secunda (se numesc acorduri ce cvarta sau acorduri de secunda). Teoretic intervalul generator al unui acord poate fi oricare (incepand cu secunda si ajungand la septima), insa practic doar secunda, terta si cvarta genereaza acorduri diferite, restul intervalelor genereaza acorduri care sunt de fapt rasturnari ale celor realizate prin secunda, terta sau cvarta.

 

Prin prisma celor de mai sus, acordul G A E nu poate fi obtinut printr-o suprapunere de secunde, terte sau cvarte. Cea mai potrivita varianta ar fi G A C E sau G A C# E, adica acordul A7 eliptic de terta in rasturnarea a 3-a (are septima acordului in bas). Este un acord incert datorita faptului ca lipseste din el terta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Prin prisma celor de mai sus, acordul G A E nu poate fi obtinut printr-o suprapunere de secunde, terte sau cvarte. Cea mai potrivita varianta ar fi G A C E sau G A C# E, adica acordul A7 eliptic de terta in rasturnarea a 3-a (are septima acordului in bas). Este un acord incert datorita faptului ca lipseste din el terta.

 

G-A-E-ul asta nu e Gsus2?...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
aici o sa postez sub forma de dicteu, intervale(ascendente si descendente) si acorduri, pt recunoastere.fiecare serie o sa contina un anumit tip de interval sau acord, construit pe diferite inaltimi pt a le putea identifica in orice situatie.

recomand ascultarea constienta a fiecarui dicteu, in liniste, timp de 10 minute, pt a se fixa foarte bine in memorie.incercati sa cantati in gand cu vocea interioara, fiecare interval sau acord, in timpul ramas gol intre intervalele cantate.

 

mama imi iese fum pe urechi....super tare ideea frate

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
Guest blackraven

:)

 

cand imi aduc aminte cate mai am de invatat ca sa pot sa ma consider ca stiu "ceva", ma apuca durerea de cap. dar, hehe, bine ca sunt mai optimist din fire :)

Edited by blackraven
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pt a insusi mai bine intervalele, acordurile, tonalitatile, ar trebui sa le gasim o corespondenta pe plan psihic fiecaruia dintre cele mentionate.

de fapt totul se concretizeaza pe plan psihic.fiecare transmite o anumita stare. toata muzica este de fapt transmiterea unor stari , indiferent de gen.

daca trecem toata muzica ce o ascultam sau o cantam prin filtrul psihic, o sa vedem ca o sa fie mult mai usor sa punem ceea ce avem in minte pe instrument.

asta este foarte important la improvizatie.antrenarea auzului se poate face oriunde.spun asta pt ca aproape peste tot avem parte de muzica.(aici, trebuie sa mentionez ca pt a realiza toate aceste aspecte trebuie sa fii "open mind" si sa nu ai prejudecati de genul: ce pot eu sa iau in vederea dezvoltarii auzului meu dintr-o manea/o piesa dance/metale/muzica clasica/muzica atonala/experimentala? - oricare din astea are o melodie, un ritm, creaza o stare, ma relaxeaza , ma deprima, etc.)

 

TOATE melodiile din piesele pe care le auzim sunt de fapt o succesiune de tensiuni si relaxari.

 

de exemplu:

un anume INTERVAL te face sa te gandesti la prajiturica cu frisca ce ai mancat-o vara trecuta la bunica in gradina cu trandafiri :) ,un altul imi aminteste de masina salvarii cand trece pe drum, un acord imi inspira spatialitate, altul vreme de ploaie, altul disconfort s.a.m.d.

o TONALITATE imi poate exprima deasemenea diferite stari. tristete, bucurie.

MODURILE ce se foarmeaza intr-o tonalitate transmit stari: mister, ambiguitate, imi aminteste de un film western etc.

imaginati-va un film fara muzica ce insoteste actiunile.ce sa mai vb despre muzica din desenele animate.apropo vezi

 

http://www.youtube.com/watch?v=mpc9Hh1uMgg

http://www.youtube.com/watch?v=d1gaPEDdllU...feature=related

 

daca ne facem o imagine clara despre fiecare din aceste aspecte , va fi mult mai usor sa intelegem ce se intampla de fapt acolo intre sunete (ca sunt doar 12) :)

 

studiul constient , in timp, formeaza o ureche fidela.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...
Guest NannoX
Gsus2 e G E D.. ala ar fi un Gsus2sus6 :)

 

wow.. si cand ma gandesc ca eu am probleme cu gamele minore...

 

Ma intrebam daca imi poate spune cineva, va rog, un alt mod de a canta un fa (F) fara barre. cant de cateva luni dar abia reusesc sa fac sa sune daca tin un barre, nicidecum un acord barre. daca se poate sa timiteti un pm ca sa gasesc mai repede :)

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.