www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wah Pentru Rack Controlabil Midi


dHeinrich
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Cum tot rig-ul meu principal este in rack, si pentru a evita multe cabluri pe scena m-am gandit ca mi-ar folosi un wah pentru rack, controlabil midi.

 

Dupa o scurta investigare pe google am descoperit ca nu exista optiuni "industriale" prea multe si ca mai toata lumea recomanda sa modifici o pedala de wah clasica, adaugandu-i un controler care decodeaza semnalul midi.

Inteleg ca nu ar fi nici chiar o modificare prea complicata pentru un electronist experimentat insa eu, spre rusinea mea, chiar si ca absolvent de politehnica (profil electric) nu sunt in stare de asa ceva.

 

Asadar exista cineva pe aici care ma poate ajuta (contra cost evident)? Sau imi puteti recomanda pe cine as putea contacta?

 

Nu as vrea sa apelez la un elctronist care nu intelege partea de sunet si ton de acea nu prea stiu incotro s-o apuc. Am gasit manuale despre cum sa construiesti, site-uri de unde pot cumpara controler-ul si diverse piese, insa am nevoie de ajutor specializat; nu as vrea sa ma apuc sa cumpar prostii inainte sa discut cu cineva care imi poate da niste recomandari.

 

Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru!

Link to comment
Share on other sites

Ai mai lucrat cu microcontrollere? Aplicația nu e deloc complicată: uC-ul primește mesajul MIDI (i.e. poziția pedalei) și variază duty cycle-ul unui PWM, care reglează intensitatea (medie a) unui LED. LED-ul e cuplat la un LDR și astfel îi reglează rezistența și această rezistență variabilă înlocuiește potențiometrul wah-ului care ar fi acționat în mod obișnuit direct de pedală.

Avantajul e că poți defini ce lege de variație vrei (poziția pedalei / rezistență), poți face un sistem de bypass automat sau separat, poți integra diverse modificări la partea analogică și salva ca preset-uri.

 

Nu as vrea sa apelez la un elctronist care nu intelege partea de sunet si ton

Păi în primul rând decizi care model de wah vrei să folosești, doar asta definește "tonul".

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa iei un Cry Baby de ex si sa il ''midizizezi'' trebuie sa folosesti un potentiometru electronic sau poti simula un potentiometru cu LDR-uri.Altfel cu o singura sectiune de rezistor reglabil cum are wah-ul Ibanez din linkul lui Messu nu suna wah-ul natural deoarece este facut cu filtre R-C nu cu L-C cum este Cry Baby (de aceea suna acesta asa de bine).Te pot ajuta cu automatizarea daca vrei.

Edited by overdrive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Overdrive are dreptate. wah-ul "meu" nu suna deloc rau, dar parca nu este exact ce trebuie....

Oricum, comanda cu LDR-uri, e bagaboanta. Eu nu-s multumit de modul in care a fost implementata in respectivul proiect si neamtul n-a vrut sa dezvaluie codul, ca sa vedem ce se poate face, daca se poate face vreo imbunatatire. Wah-ul este, dealfel, foarte utilizabil, dar parca nu e chiar "ala"...

Eu, din cauza nemultumirilor enumerate mai devreme si desigur si dintr-o curiozitate, am inceput lucrul la un crbaby controlat MIDI, dar cu un servomotor nu cu LDR. Din pacate din cauza timpului extrem de limitat probabil ca va dura ani pana am sa-l pot termina... :mellow:

Oricum, daca rezolvi ceva si esti multumit, spune-ne, te rog si noua, ca e bine de stiut...

Succes !

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Hold the presses! Vorbim despre circuitul ăsta, da? În ce fel afectează componenta inductivă folosirea unui LDR sau potențiometru? E absurd!

Aici am făcut o simulare cu circuitul original (în cyan) vs. modificarea cu LDR (sau alt element de control)+rezistență de 100 K, așa cum e sugerată de R.G. Keen în articolul de mai sus (în roșu).

post-2954-0-33281100-1350213615_thumb.png

Singura diferență e că originalul "taie" cu 100 Hz mai jos în poziția minimă, pt. că avem rezistența suplimentară mereu în serie. Asta să fie "ce trebuie"? Se poate rezolva, în mai multe moduri. Eventual înlocuiești potențiometrul cu două LDR-uri, e de 10 ori mai logic decât să apelezi la servomotoare.

 

din cauza nemultumirilor enumerate mai devreme

Păi stai că n-ai spus nimic concret, ce exact ai enumerat?

 

L.E.: observ acum că nu e vorba de același circuit :lol: Damn germans! Păi atunci soluția e și mai simplă, trebuie să schimbi doar partea analogică după gusturile tale. Sincer ți-aș recomanda să cumperi un Hellbabe și să-l eviscerezi, are deja tot ce trebuie (circuit de Crybaby cu control prin LDR, bypass electronic și reglaje suplimentare). Selecția condensatorului o poți face cu un mux dacă o vrei programabilă, dar asta implică și schimbarea codului.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

am inceput lucrul la un crbaby controlat MIDI, dar cu un servomotor nu cu LDR.

Ma gandesc ca poate o solutie mai usor de implementat din punct de vedere mecanic, este folosirea unui motor pas cu pas . Ar fi mult mai precis si mai usor de controlat pt ca are "frana" chiar prin modul in care functioneaza .

Link to comment
Share on other sites

Ala-i gandac de bucatarie (cockroache) :D

Dar in alta ordine de idei ,vis-a-vis de LDR,..

Cred ca mai important decat acea "taiere" este ceea ce o cauzeaza ...defazarea semnalului . Cred ca daca ai face si o diagrama Bode , ar releva aceasta problema care nu este deloc de neglijat. De fapt este mult mai dificil de corijat . Din cauza acestei defazari nu se mai aude "ce trebuie".

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Gelu, vorbeam de circuite diferite, de acolo a plecat confuzia. Dar tu vii să zici că un element rezistiv afectează altfel faza decât altul. Forumul științifico-fantastic e în altă parte.

Ooohhh...da uitasem. Sorry !Toate rezistentele sunt la fel. Am si uitat ca aceste rezistente nu mai au si alte proprietati secundare ,reactive,inductive . De ce naiba se aude atat de diferit , cand folosesti o rezistenta de carbon composit in loc de o rezistenta de aceeasi valoare dar din carbon film ? Pana la LDR este o cale foarte lunga .

Messu cred ca a sesizat foarte bine aceste diferente .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Iete și faza. Pana mea, stau sã simulez wah-uri în loc sã-mi vãd de treabã.

post-2954-0-84439000-1350227084_thumb.png

 

OMG, ce diferențã! Ce neașteptat! Sunați Academia Suedezã, asta schimbã tot ce știm despre electronicã!

 

De ce naiba se aude atat de diferit , cand folosesti o rezistenta de carbon composit in loc de o rezistenta de aceeasi valoare dar din carbon film ?

Cu textele astea poate pãcãlești fraierii de pe TGP. Dacã vrei sã mã convingi pe mine n-ai decât sã cuantifici aceste proprietãți parazite și aportul lor asupra semnalului. Sau e valabil doar pentru prietenii tãi care pesemne aud diferențe de 1pdB? Alas, noi cei cu urechi muritoare suntem excluși de la plãcerile rezistențelor CC!

Link to comment
Share on other sites

Ma gandesc ca poate o solutie mai usor de implementat din punct de vedere mecanic, este folosirea unui motor pas cu pas . Ar fi mult mai precis si mai usor de controlat pt ca are "frana" chiar prin modul in care functioneaza .

 

eu am folosit un servomecanism pt modelism. mecanic nu ai aproape nimic de prelucrat, decat un cuplaj intre axul servomecanismului si potentiometru, pana si acela facut dintr-un knob de potentiometru. pt comanda (pozitie sens) nu trebuie decat sa modifici factorul de umplere al unui oscilator dreptunghiular de 50 ms.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nope ! Este vorba doar despre cum functioneaza mai multe componente rezistive , construite diferit si care favorizeaza conductibilitatea sau rezistivitatea. Iar in functie de aceste proprietati dar si a celor adiacente (reactanta inductiva in cazul celor cu film sau si mai preganant ,in cazul fotoconductorilor prezenti in LDR) , opozitia curentului fata de tensiune este afectata ...adica faza semnalului .Rezistenta din carbon compozit este cea mai apropiata de cazul ideal al unei rezistente ohmice ,...adica fara prezenta fenomenului inductiv pt ca favorizeaza conductibilitatea.Cu cat are mai mult carbon si mai putina ceramica in mix , cu atat valoarea rezistentei este mai mica. Functioneaza exact invers comparativ cu alte tipuri de rezistente .

In fine , chiar nu are sens sa povestesc , cand sunt cataloage intregi in Internet despre toate tipurile de rezistente ,cu tot cu proprietati , date,tolerante,diagrame...etc

Dar dupa cum bine ai spus , Ignorance is a bless .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Da, dom'le, rezistențele au inductanță. Și capacitate. Și poziția lui Jupiter afectează câmpul electromagnetic dar nu-ți proiectezi circuitele după zodiac, nu?

Eu te întreb cât. Cât afectează faza semnalului această deviație de la proprietățile unei rezistențe ideale? Nu mă pune pe mine să calculez (cu toate că am făcut-o în trecut), tu ai venit cu supoziția, acu' adu și cifrele.

 

Ignorance is a bless .

Merită cioplită în marmură asemenea cugetare. Bănuiesc că nu pricepi de ce, altfel n-ai fi scăpat-o.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Overdrive are dreptate. wah-ul "meu" nu suna deloc rau, dar parca nu este exact ce trebuie....

Oricum, comanda cu LDR-uri, e bagaboanta. Eu nu-s multumit de modul in care a fost implementata in respectivul proiect si neamtul n-a vrut sa dezvaluie codul, ca sa vedem ce se poate face, daca se poate face vreo imbunatatire. Wah-ul este, dealfel, foarte utilizabil, dar parca nu e chiar "ala"...

Eu, din cauza nemultumirilor enumerate mai devreme si desigur si dintr-o curiozitate, am inceput lucrul la un crbaby controlat MIDI, dar cu un servomotor nu cu LDR. Din pacate din cauza timpului extrem de limitat probabil ca va dura ani pana am sa-l pot termina... :mellow:

Oricum, daca rezolvi ceva si esti multumit, spune-ne, te rog si noua, ca e bine de stiut...

Succes !

 

Mess-ule iti recomand circuitul clasic + folosirea unui potentiometru dedicat sunetului nu chestii gen MCP42xxx (care introduce niste distorsiuni ingrozitoare) cum am vazut in link-ul de la inceputul topicului (recomand seria PGA2310,2311-setat la max 0dB ca altfel iti oscileaza jucaria-sunt 2 potentiometri acolo,unul merge ca wah si al doilea merge pus ca volum total pentru ca multi chitaristi se pling ca la activarea wah-ului sesizeaza o scadere dramatica de volum).Cu motoare m-am jucat eu si la wah nu se merita bataia de cap pentru ca ai viteza de raspuns mica si inertie mecanica mare.PGA-urile alea sunt exceptional de liniare.Or sa iti placa garantat.Am eu daca vrei sa te joci cu unul.Si intr-adevar fotorezistentele defazeaza , folosesc si eu la simularea unor potentiometri si la confectionarea lor folosesc niste led-uri speciale cu inertie ''luminoasa'' mai mare (nu am alt termen in cap acum) tocmai pentru a preveni cit se poate principala cauza a defazarii-variatia luminii care cade pe fotorezistenta cu pricina,la care adaugam sensibilitatea fotorezistentei la temperatura mediului ambiant.Mess-ule ai mai jos 2 scheme :un Clyde Wah cu ceva comutari a frecventei unde intra bobina ''in paine'' si o comanda pentru LDR cu tracking.Asa scapi de faza cu ''fuga'' LDR-ului .Optional poti pune un amp logaritmic in fata si asa mai liniarizezi (in niste limite de bun simt) variatia LDR-ului fata de curentul aplicat led-ului.Cu semireglabilele de 50K din Ldr test dai limita ca valoare a LDR-ului.La folosirea amp log ti se inverseaza faza comenzii.O sa te prinzi imediat ca trebuiesc puse 2 fotorezistente pe acelasi LED.Ca DAC iti pot da TDA8444P (acesta are DAC-ul pe 6 biti)sa te joci cu el-e mai simplist dar e bun pentru inceput-eu folosesc MAX521(acesta are DAC-ul pe 8 biti) pentru a avea mai multa finete.Bafta la WAH-uit! :respect:

FULLTONE CLYDE WAH.pdf

LOG PRE LDR TEST.pdf

Edited by overdrive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, recunosc, interesanta sugestia.

 

Sincer si eu m-am temut de latenta sevomotoarelor, desi probe inca n-am apucat sa fac... Idea cu sevomotorul mi-a venit, sincer sa fiu, din incercarea

de a utiliza partea digitala de la wah-ul meu, la care sa leg un crybaby clasic. Alta idee n-am avut pe moment, pentru ca eram fortat sa folosesc

partea de PWM existenta. Oricum, si asa nu stiu daca se putea face, cu prea mare usurinta, adaptarea pentru ca nu stiu ce fel de pulsuri genereaza

circitul meu si in ce limite variaza factorul de umplere. In sfarsit...n-o mai lungesc...

 

Idea folosirii unui PGA2310 mi se pare, DIN START muuuuult mai eleganta macar si pentru simplul fapt ca elimin partea mecanica a problemei. Oricum

sint convins ca aduce mai multe avantaje.

 

Multumesc mult, Overdrive, spentru schemele oferite. Foarte interesante. Aia cu LDR-urile imi place mult. Tare as incerc-o.

Ai putea, te rog, sa-mi trimit si niste timp ? :) Glumesc...

 

Legat de wah-ul meu o sa mai fac o mica precizare ca am impresia ca n-am lamurit lumea.

Wah-ul nu suna rau si avand in vedere ca nu e un efect cu care se canta luuuuunga, poate ca n-ar fi o problema foarte mare.

Ideea e ca, nu stiu ce LDR-uri a folosit neamtul, dar la mine plaja de variatie e cam limitata.

In primul rand circuitul e gandit sa ofere 63 de trepte de intensitate luminoasa pentru LED. Necazul e ca, cu aproximatie, de la treapta 0 la 20

LED-ul e stins, iar de la 50 la 63, tot cu aproximatie, LED-ul are aceeasi intensitate luminoasa. Asa ca toata variatia, sweep-ul, se petrece

in vreo 35 de pasi, ceea ce e destul de neplacut. Daca adugam si faptul ca foto rezistenta din LDR nu are valoarea ceruta in schema de WH10,

efectul e destul de.... Asa cum spuneam nu suna rau, dar se poate si mai bine, asta e ideea...

Clyde Wah-ul ala pare interesant si cred ca ar merita digitizat, dar cred ca e o sarcina pentru profesionisti, sau cel putin mai profesionisti

decat mine :) Poate-l face cineva si-l posteaza p-aici ca sa-l realizam si noi astia mai amatori.

 

Multumesc mult Overdrive pentru generozitatea ofertelor tale, dar stau rau de tot cu timpul si nici la cunostinte de electronica digitala

nu excelez, asa ca ar fi destul de dificil si consumator de timp sa pun in paractica ideile oferite de tine....

Eu sint, din pacate, doar un amator, asa ca raman la speranta ca realizeaza cineva proiectul si il face public, semipublic sau chiar comercial.

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Foarte fain !Spor la treaba !

M-am tot foit (coit) zilele astea, am studiat logica de comanda pentru PGA-ul ala (misto tare !!!) dar mi-e clar ca n-am timp de asa ceva. Ca idee, de ce un microcontroller cu asa de multe porturi ? Are ceva implementat in el care sa usureze munca sau asa a fost sa fie ? Sau va avea MENIU si vor mai fi si un display si ceva butoane legate la el ?

O sa-mi rup, sper, totusi, un pic de timp sa altoiesc wah-ul meu cu comanda ta cu pentru LDR-uri. As avea totusi, daca nu-s prea insistent, o intrebare. Din experienta/practica, conteaza culoarea LED-ului ? E mai bine sa utilizez o culoare anume pentru comanda LDR-ului ?

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Culoarea in functie de datasheet-ul ldr-ului (lungimea de unda).Eu folosesc rosu sau ''galbui'' spre portocaliu(ldr-urile de mesa de ex au led rosu de 3 mm cu lumina nu prea puternica).Controlerul e ala ca de ala s-a nimerit sa am mai multe pe stoc... :yay:

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wah-ul midi are astazi prima proba de sunet cu tot rigul...Prima proba doar cu amplificatorul dupa el a trecut-o cu succes.In plus fata de varianta clasica sa zicem s-a introdus si reglajul volumului in limitele -10dB/+10dB si reglajul in 3 trepte a ''tonului'' wah-ului.Totul midi...

Edited by overdrive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.