www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternative Picking


kosmynionutz
 Share

Recommended Posts

Salut. Am nevoie de cateva exercitii prin care sa maresc viteza cu care lovesc corzile cu pana alternativ(alternative picking). Am folosit cuvantul "lovesc" pentru ca altul nu imi da prin minte si nu cred ca sunt traduceri romanesti pentru "picking" sau "plucking". Oricum stiu 100% ce inseamna alternative picking si ce presupune aceasta "tehnica" dar sunt varza si am nevoie de cateva sfaturi sau exercitii care v-au ajutat pe voi.

Link to comment
Share on other sites

De alternative picking nu am prea auzit. Poate hibrid. In orice caz, presupun ca initiatorul se referea la alternate.

 

Mie asta mi se pare o lectie foarte interesanta de vazut:

 

 

In rest, tine doar de practica. Cu cat repeti mai mult, cu atat iti vei dezvolta mai bine aceasta abilitate. Toata ideea e sa dezvolti aceasta tehnica urmarind un anumit scop. Sa-ti dai seama singur unde suna mai bine daca o folosesti si unde suna mai prost. Daca o vei folosi prea mult, vei ajunge ca mine, s-o folosesti mereu si crede-ma, nu vrei asta :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Oricum, nu este un termen pe care-l poţi folosi astfel încât altcineva să înţeleagă ce vrei spui, cum este in cazul "alternate", care, a intrat in vocabularul tuturor si ştim ce înseamnă. Daca imi spui mie "alternative picking", mi-ar veni în minte cântatul la chitară cu dinţii. Altuia poate i-ar veni altceva.

 

Aşa că din punct de vedere contextual, sunt 100% sigur că iniţiatorul s-a referit la alternate şi nu văd de ce ar crede cineva altceva.

Link to comment
Share on other sites

Eu am cautat pe Google "alternative picking" si am vazut numai de alternate, iar in putinele locuri unde scrie "alternative", de fapt tot despre alternate e vorba... pe la pagina 30 si ceva deja m-am plictisit sa tot caut... poate ne lamureste Razvan...?

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Ori am tampit eu de tot, ori am tampit ..de tot :lol:

 

Alternative e cand lovesti o coarda sa zicem un UPstroke, si faci un legato(de 3 note) folosindu-te de impulsul ala initial de inertie, urmatoarea nota fiind un DOWNstroke pe coarda urmatoare(alte 3 note), sau tot asa de ex pe 3 corzi mixand oricum astea(up pe o coarda, up pe alta, down pe alta, sau invers)

 

Daca se face aceiasi chestie pe alte corzi cu o distanta de 1 sau mai multe corzi fata de initiala, se numeste string skipping(care evident poate fi facut cu alternative, lovind O singura data si facand legato cele 3 note, sau alternate up down up pe notele(cele 3) de pe coarda,fara legato , impulsul dat fiind unic pe fiecare nota de la pickingul up down up )

 

Nu cred ca am ,,inventat'' eu termenul, dar ori a trecut vremea anii astia si m-am dilit iar imaginea mea cand batio exemplifica intr-un video diferenta e inventata, ori pur si simplu mi se pare ca exista termenul si .... imi cer atunci mii de scuze :lol: :lol: :lol::tardlol:

 

Once in a while I say very insane things and full of nonsense. This, was one of those times :D

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am nevoie de cateva exercitii prin care sa maresc viteza cu care lovesc corzile cu pana alternativ(alternative picking). Am folosit cuvantul "lovesc" pentru ca altul nu imi da prin minte si nu cred ca sunt traduceri romanesti pentru "picking" sau "plucking". Oricum stiu 100% ce inseamna alternative picking si ce presupune aceasta "tehnica" dar sunt varza si am nevoie de cateva sfaturi sau exercitii care v-au ajutat pe voi.

 

Acum depinde cate corzi vrei sa lovesti cu viteza mare .Ai putea cumpara pana cu motor de racheta sau ma gandesc la o pana sau mai multe pene pe un ax rotativ ci un sistem ce le roteste cu viteza mare , .

 

Dar de ce vrei sa lovesti coarda cu viteza mare ,,e ceva cu Einstein ceva cu mc2 ?

 

Alternative picking ar trebui sa insemne ceva alternativ (ca si rock alternativ)...adica odata cu degetul odata cu plectrum odata pull iar alta data hammer .apoi cu ce gasesti prin preajma ,,,,am cantat si cu bete de toba si cu sticla de vodca ,,,suribelnita ...patent ,,cu bricheta ..........,alternanta cat vrei ..

Cu patentul era tare caci la tonuri lungi misti patentul deasupra dozei si produci un tremolo ....

De viteza cu care lovesc nu m-am interesat ,,,acesta insa da atacul ,,respectiv am adaptat viteza dupa feeling ..dupa caracterul tonului

 

Viteza mare de lovire -> atac mai mare dar depinde si de cat de "adanc" ciupesti ,Viteza mare ptr strumming pate avea efect atac mare sau sters in functie de "adancime".

 

Aici trebuie sa lucrezi ,sa reglezi adancimea ciupiturii in asa fel sa ai diferite tipuri de atac far asa se "agatze" pana .sa aluneci sa fie cursiv ..etc....mai sunt si alte modalitati de ciupire ,

 

Daca vrei sa canti multe note pe minut BPM luand legile fizicii trebuie o pana cat mai usoara ca sa nu ai inertie mare ..dar ???

Drumul parcurs de varful penei sa fie cat mai scurt .ptr solo ...

 

Problema ta nu este lovitul corzi cu viteza mare ci sincronul intre cele doua maini ,Apoi sa nu fii crispat sa nu-ti incordezi muschi sa nu misti pana din umar ci doar din varful degetelor ,,,si doarte lejer /relaxat,

Trebuie sa exersezi sa simti varful penei sa simti tesniunea corzilor si sa gasesti cea mai mica rezistenta ca sa depui efort cat mai mic .

 

Alternate se refera in acest caz la alternanta directiei de "lovire" ( ciupire ) jos /sus .

Notele cu accent de obicei se dau lovind in jos ,Cele neaccentuate in sus , Dar ptr diferite pasaje /combinatii ritmice faci imparteala cum este mai OK ptr a face tonurile sa sune uniform /egal atat ca si lungime cat si energie ,( OK asta ar fi ideal ,asta se exerseaza apoi iese cum iese )

Este OK " ciupitul alternativ " ca sa mentii groove-ul la viteze mari de executie sa nu te pierzi , dar pe langa in timp trebuie sa poti canta cu orice combinatie de a produce sunet cu corzile chitarei ,

 

Google .......alternate picking exercises..............

http://www.google.ro...iw=1024&bih=542

 

Nu sunt chitaristii nici profesori de gramatica si nici acusticeieni asa ca dau denumiri fiecare la cat il duce pregatirea in domeniu .asa ajung asemenea "jargoane" sa fie folosite .

 

Un exemplu ar fi "mechanical tremolo " la chitara in loc de " vibrator " .

Tremolo se face eventual cu potmetrul de volum

Vibrato se face din "bend" cu degetul sau cu "vibratorul "

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In orice caz, se numeste alternate picking si nu 'alternative' picking, pentru ca alternezi partile penei cu care ciupesti corzile, este o miscare care alterneaza, deci se refera la ceva fizic. 'Alternative' ar inseamna un lucru pe care l-ai prefera tu la ciupit, adica ai avea tot timpul o alternativa, ceea ce e lipsit de sens si e numai e vorba de ceva fizic, ci de concept.

 

La fel cum ai spune in engleza 'classic' music in loc de 'classical' music pentru a te referi la muzica clasica a lui Mozart.

 

Romgleza

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.