www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Oare?bass Harley Benton Fara Reglaje La Doze.


Guest Serbann D. Mosoiu
 Share

Recommended Posts

Guest Serbann D. Mosoiu

Un tip pe rgc si facebook vinde un harley benton revopsit ,relacuit etc la doar 150 de lei.Dar problema e ca cica nu are reglaje la doze si volumul e pe direct... Cam ce inseamna asta si merita bassul acesta?

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca in loc sa aiba cele doua potentiometre (VOLUM si TON) din care sa iti reglezi tonul.Adica,dozele sunt legate direct la jack.

Unii nu folosesc potentiometrele alea deloc,si in general se zice ca fara ele in circuit ar suna mai bine.Nu stiu cat e mit,cata realitate.

Cat despre "merita sau nu" as zice nu,si asta nu din cauza potentiometrelor ci fiindca harley benton in general au o calitate indoielnica plus ca operatiunea de refinisare e posibil sa nu fie din cele mai fericite.Daca chiar nu iti permiti altceva si esti dornic sa inveti merita sa faci compromisul,dar vor fi bani aruncati fiindca odata ce inveti cate ceva o sa iti fie inutil.

Link to comment
Share on other sites

De acord cu Radu.. eu am luat un Stagg tot asa indoielnic, dar doar pt ca am vrut sa-l fac fretless. Si ii sta destul de bine. :) In rest, as merge pe ceva mai rasarit. Lasand la o parte tonul, care dupa parerea mea poate fi imbunatatit, conteaza feeling-ul. Daca poti proba intai mai multe instrumente, macar sa vezi cum se simt la mana, ar fi ideal. Ca o paranteza, am un korean si un chinezesc... e mare diferenta! Daca il iei doar "de proba" atunci poate merita efortul. Daca nu, atunci mai strange niste bani si ia o marca mai rasarita. In ceea ce priveste revopsitul, mie nu mi se pare o problema grava, am vazut meseriasi cantand pe instrumente care aratau jalnic de la uzura, na, depinde... Faza cu "fara ele in circuit ar suna mai bine" e vrajeala. Daca nu ai tot lantul audio de exceptie, atunci nu are nici o importanta. Totusi, un volum s-ar putea sa fie util... cauta si pe xbass.ro

Link to comment
Share on other sites

Un tip pe rgc si facebook vinde un harley benton revopsit ,relacuit etc la doar 150 de lei.Dar problema e ca cica nu are reglaje la doze si volumul e pe direct... Cam ce inseamna asta si merita bassul acesta?

Cum sa nu merite ...adica 10 pachete de tigari !

 

Costa cat o garnitura de corzi ..

 

Un potentiometru ptr volum este de la 2-30 lei in functie de calitate si firma ..

 

Trebuie inspectata chitara sa nu aiba ceva crapaturi..rupturi...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.