www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ton Les Paul Pe Corp De Strat.


stefan.barbu
 Share

Recommended Posts

Hello good people! Anul acesta as vrea sa ma arunc la achizitia unei chitari electrice. Problema este ca as dori un sa se incadreze in urmatoarele caracteristici:

- corp mahon

- bridge fix

- maple neck (tastiera nu prea conteaza din ce lemn)

- produs preferabil in sua / noua, nu sh / cu pretul pana in 6000 ron.

 

Forma corpului vreau sa fie de strat dar tonul unui gibson les paul ( jimmy page, zakk wylde (stiu ca foloseste emg-uri)). Asta probabil va fi o problema.

 

Mi-am dat seama ca am poate 2 optiuni. Fie un fender stratocaster jim root unde sa ii schimb eventual una din dozele emg cu unele pasive sau un fender american standard strat 2012 (ca tot e nou) si la fel sa incerc sa fac o modificare la doze . Desi strat-ul din 2012 nu are corp de mahon. Meh sunt intr-o mica dilema. Apreciez o perere.. propunere. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

6000 ron.. nu 6000 euro :))

Si in cazul in care te referi la SE. Nu este nimic de spus intre korean made vs usa made?

Desi corpul nu ma atrage prea mult .. si un gibson explorer s-ar incadra... Desi nu am pus mana niciodata pe unul.

Edited by stefan.barbu
Link to comment
Share on other sites

Tu practic vrei les paul dar sa nu fie les paul.Ce te deranjeaza?Lookul?Daca da,multa lume te-ar putea contrazice.Ca se zice ca e o chitara incomoda?Da,probabil e.pana te obisnuiesti cu ea.Dupa aia o sa iti fie greu sa o mai lasi din mana.Daca ai noroc de o chitara buna nu o sa ai prea mari probleme.

Pe langa asta,un stratocaster din mahon nu o sa sune niciodata ca un LP fiindca sunt diferente mari de constructie.Poate cel mult sa se apropie de un SG.

Link to comment
Share on other sites

Am avut un vintage v100 si da mi s-a parut incomoda comparat cu un telecaster cu care m-am mai jucat. Motivul pentru care am vandut vintage-ul a fost datorita look-ului.Mi-am dat seama ca nu ma atrage si putin imi pasa de lume.

Si chiar daca nu m-ar deranja corpul de les paul un les paul standard sare mult din bugetul meu.

Link to comment
Share on other sites

Da PRS custom 22 ar fi o varianta buna :D. Telecasterul mr dudu.. arata intr-un mare fel. Superba chitara dar nu cred ca se potriveste sunetului care il caut eu :D.

Ca o nota separata ce parere aveti de noul American Standard Stratocaster 2012? Cei de la guitarshop vad ca il au pe stoc.

Link to comment
Share on other sites

vrei forma de strat, bridge fix, corp de mahon si sa sune a gibson...uite ceva ieftin dar de calitate, daca poti sa treci cu vederea faptul ca e facut in korea si are binding un pic exagerat, chitara face toti banii

 

http://www.thomann.de/de/esp_ltd_mh1000nt_see_thru_blue.htm?sid=8ee7a4974f4872f3ec99939e1a167f05

Link to comment
Share on other sites

Daca te interseaza corp de Telecaster (stiu ca vroiai Stratocaster, dar anyway...) cu corp de mahon si gat artar iti recomand asta: http://www.thomann.de/ro/gl_tribute_asat_deluxe_tr.htm cu o descriere mai completa aici: http://www.glguitars.com/instruments/TributeSeries/guitars/ASAT_Deluxe_Carved_Top/index.asp.

Nu e ton de Les Paul (greu de obtinut cu gat de 25.5 inch din artar), este mai mult SG.

Dar cand se face split pe humbuckere aduce oarecum cu un ton de Telecaster.

 

Eu am una si sunt foarte multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.