www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vand Bas Fender Jazz Bas Mexico (5 Corzi)


Guest chill
 Share

Recommended Posts

Vand bas Fender Jazz Bas Mexico (5 corzi), an fabricatie 1998.

 

basul se poate incerca in Timisoara,

niste mostre de sunet ar fi aici - daca nu va place genu ascultati numai linia de bas :))))

 

-

 

 

pret - 2300 RON negociabil

 

 

 

post-13452-0-24520700-1348216065_thumb.jpg

 

post-13452-0-92425300-1348216082_thumb.jpg

 

post-13452-0-26550700-1348216100_thumb.jpg

 

post-13452-0-41604700-1348216117_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2200 ron negociabil

 

bas Fender Jazz Mexico deluxe an fabricatie 1998

 

Corp "C" shape

 

Lemn corp : Alder (lemn de anin)

 

-Forma Neck: asimetrica forma "C"

 

Numărul de Frets: 21

 

Fret Dimensiune: Jumbo Mediu

 

Inlay-uri : albe

 

Material gat : Maple

 

Material fretboard : Rosewood

 

Finisaj gât: poliuretan Lucios

 

Latimea Nut: 1.875 "(47,6 mm)

 

Lungime scară de: 34 "(85.36 cm)

 

Placa gât: simetrica 4 suruburi

 

Get it while is hot ! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Are un buton sarit, trebuie sa-l dai cu 1000 lei, nu se poate sa cumpere cineva un bas Fender Jazz Mexico deluxe, din anul 1998, cu un buton sarit, de ce nu l-ai tinut ca un bibelou si de ce ai cantat pe el ... presupun ca lovitura de la grif a fost cand te-ai imbatat ... nu e bine, muzicenii adevarati, gen Pastorius, a avut un bas curat si stralucitor, in fiecare zi il mangaia si-l pupa.

Stiu ca sunt ironic, dar trezitiva, instrumentele sunt facute sa le folosesti, iar daca-l cari cu tine prin turnee, cum e cazul lui Chill, care a cantat destul de mult cu acel bas si la carat prin, aproape, jumate de europa, sa fie lovit sau poate chiar sa-i fi disparut un buton de la potentiometru.

Acelasi caz e si la mine, din 2007, de cand mi-am luat basul, am avut si 60-70 de concerte pe an, iar repetitii zilnice, si cum tot l-am carat peste tot cu mine, e si normal sa fie lovit sau zgariat, dar problema celor care vin sa vada basul, e urmatoarea - dece e lovit si are semne de uzura. Da-o incolo de treaba, voi vreti sa cantati sau sa va laudati cat de mult tineti basul fara sa-l zgariati? E un concurs de genul asta sau ...?

 

Sa auzim numai de bine!

 

O zi faina, Dani (Chill)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nea PiSTACIO, una e sa aiba gatu rupt ,alta e sa aiba un buton sarit,alta e sa fie zgariat da? Ce dracu faci cu bass-u ?sapi in gradina sau tai copaci? Dao in aia masi ,una e zgariat si alta e fara butoane si cheite.

 

Si la urma urmei daca vrei sa il vinzi ,cumperi naibi un buton si specifici

Link to comment
Share on other sites

Butonul poa sa sara fara sa-i faci absolut nimica. Daca se intampla live, ai sanse mari sa-l si pierzi. Banuiesc ca daca il inlocuia si un eventual "cumparator" isi dadea seama ar fii zis ca cine stie ce teapa vrea sa-i traga.

Eu am destule instrumente SH, toate cu urme clare de uzura. Am ajuns la concluzia ca un instrument cu astfel de semne este un instrument cantat, iar un instument este cantat cand are niste calitati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nea PiSTACIO, una e sa aiba gatu rupt ,alta e sa aiba un buton sarit,alta e sa fie zgariat da? Ce dracu faci cu bass-u ?sapi in gradina sau tai copaci? Dao in aia masi ,una e zgariat si alta e fara butoane si cheite.

 

Si la urma urmei daca vrei sa il vinzi ,cumperi naibi un buton si specifici

 

 

Salut, Alin!

 

Bine spus "Nea Pistacio" :)))!

 

Se vede ca nu ai multa experienta in domeniu concertelor si a mersului prin tara in tot felul de conditii mai putin sau mai mult ne placute.

Daca ai multe cantari si mergi cu trenul, autobusul sau (in cel mai fericit caz) masina inchiriata, atunci o sa intelegi si o sa vezi cum o sa-ti apara tot felul de zgarieturi si lovituri, care nici nu iti dai seama cum le-ai facut si de unde au aparut.

L-a inceput si eu eram consternat de fiecare zgarietura sau problema la chitara, dar in timp mi-am dat seama ca e inevitabil sa mentii un instrument intact, asta in cazul in care canti zilnic la el, cate 3-4 ore, iar pe langa asta mai ai si concerte, aproape, saptamanale.

 

Oricum, iti urez numai bine si cantari cat mai multe! :D

 

PS: Pentru sapat in gradina si taiat pomi, se folosesc alte unelte! ;)

Link to comment
Share on other sites

:)) maxim ... maxim... go get'em pistah :))

 

apropo, butonul magic care a facut atata verva e la locul lui, miraculos l-am pus la locul lui, daca cineva se mai intreaba ... BASU ARE TOATE 3 BUTOANELE :)))))

 

si da, am calatorit mult cu el, incarca duba - descarca duba stiti si voi cum e, dar vorba lu Pistah, si sa vrei sa nu apara zgarieturi pe el si tot te trezesti cu ele ... parca sunt ciupercile dupa ploaie :))

 

pana la urma urmei un bas bun nu arata bine dar suna de mori ...

 

spor la vanzari baieti, si daca tot ne amuzam hai si cu un mic discount 1800 ron luna asta...si asa se apropie craciunu :))

 

numa de bine si spor la exersat !!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.