www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reglaj trussrod


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Guest deadlok

Faza e ca am corzi de .008 si as vrea sa trec pe .009, poate chiar .010, si am inteles ca in principiu daca fac asta va trebui sa reglez trussrodul pentru noul set de corzi. Ea e f bine reglata pt .008, griful e drept.

 

Voi cum stiti, daca trec la .009 trebuie sa ajustez trussrodul ? Si daca da, e complicata treaba ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

In principiu nu ar trebui sa ai nevoie sa umbli la truss-rod in cazul in care schimbi dimensiunea corzilor, ci numai sa iti setezi corespunzator intonatia de la bridge. Aici ti se explica pasii pentru a afla daca intr-adevar ai nevoie de ajustarea truss-rod-ului; atentie insa, desi operatiunea in sine nu este dificila, consecintele pot fi neplacute. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa nu fie nevoie sa umbli la trussrod ci la punte. Daca o acordezi tot normal (in E , cum presupun ca faci acum) ar fi bine sa mai slabesti arcurile ce tin puntea.

Ce am scris mai sus e valabil pentru o chitara cu punte tremolo. pentru punte fixa nu stiu cum sta treaba.

 

 

Perfect adevarat, cu o mica(mare) rectificare: deoarece in corzile mai groase tensiunea este mai mare decat in corzile mai subtiri, nu slabesti arcurile, ci le satangi.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok

Ok, cu bridge-ul ma descurc; oricum o sa trebuiasca sa ajustez bridge-ul ca sa scap de fret buzz (ca probabil din cauza corzilor mai groase o sa apara si buzz).

 

Mie imi era cam teama de trussrod, ca tot am auzit ca s-a intamplat sa se rupa in mainile nepriceputilor ca mine. :)

 

Multzam pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

pentru orice schimbare a tensiunii in gat, este necesara ajustarea trussrod-ului :) de aceea este prevazuta chitara cu asa ceva! chiar daca schimbi doar marca corzilor, pastrand aceleasi dimensiuni, este necesara ajustarea din trussrod, cu atat mai mult la schimbarea dimensiunilor corzilor :) reglajul inaltimii corzilor, de pe saddles, la calus si reglajul arcurilor, sunt probleme legate de setarea vibratorului :) oricum, in momentul schimbarii dimensiunilor corzilor este necesara o intreaga resetare (si trussrod si inaltime corzi si arcuri, etc) :(

si ca sa raspund la intrebarea initiala: da, treaba asta nu este simpla deloc, pt. ca griful nu trebuie sa fie perfect drept ci sa aiba o anumita sageata (distanta) intre taste si corzi, in anumite pozitii. B)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

nu am umblat niciodatat la trussrod cand mi-am schimbat corzile (adica am trecut la alta marca) fara sa schimb dimensiunile lor :)

esti sigur ca e nevoie?

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

nu e rocket science dak apesi p fret-ul d la tasta 2 si fret-ul d la 16..la fret-ul de la 6 trebuie sa fie distantza d 0.6 mm deci sa cam intre o foaie d xerox sau 2...cauta pe net iti spune tot dspre reglaje,...eu am avut rezultate uimitoare prin reglajul d trussrod dar trebuie zile ca sa obtii ceea ce vrei...

Link to comment
Share on other sites

nu se strage sau destrange mai mult de sfert de tura ( 90 grade ) , cu corzile lasate .

 

apoi se acordeaza in gama (in E , D sau C ) si se lasa cel putin o zi. caci gatul nu se modifica instantaneu ...

 

 

siiii tooot asa ,

 

gatul tre sa fie concav , cum a s-a descris anterior "skarbu" cu 0,6mm...pe la tasta 6 cu capetele corzi (-lor) apasate pe tastele 1 si ultima 21/22 /sau 24/

 

apoi cu coarda libera sa aiba la pctava 1---1,5mm ptr shred , mai mult ptr ceva mai domol. reglat din inaltimea calusului (punte). daca nu se poate regla , calusul este la unul din pozitiile extreme sus sau jos ., trebuie reglat unghiul gatului fata de corp ca sa se centreze pozitia calusului pe inaltime . Se destrang suruuburule ce tin gatul ( cu corzile lasate ) se acrioneaza corespunzator surubul de reglaj si se stranga la loc gatul in suruburile e fixare . se acordeaza chitara si se verifica daca e bine daca nu inca odata ptr corectura ....daca nu ai surub de reglat unghiul ,,,trebe desfacut gatul si se pune furnir ca sa se ridice partea de catre doza , se strange la loc gatul ....acordare si verificare...daca nu e ok inca odata ca sa corectezi in mod corespunzator inaltimea adaosului din furnir.....

 

si tot asa cateva zile si e reglata chitara.....sau nu

 

corzile tensionate ( garniturile mai groase )pot fi aproape . garniturile subtiri "labartate " bune la shred , bending si pull & hammer e mai bine sa fie mai ridicate ...

 

la PLAnk neck ... trubody neck...nu stiu ce se poate face cu unghiul , se arunca chitara ,,,lol

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

la ... trubody neck...nu stiu ce se poate face cu unghiul , se arunca chitara ,,,lol

 

sigur ca da, trai-ti-ar :o

mai ai in tolba sfaturi d-astea? ;)

offffffffffff :)

zi-mi si mie: daca aia thru se arunca, pai aia set-neck ce dreaq se face cu ea? B)

hai bafta, ca esti haios ;)

 

 

dak apesi p fret-ul d la tasta 2 si fret-ul d la 16..

bah manca-v-as :)

care-i fretul "d" ? :)

 

hai ca forumul asta incepe sa devina din ce in ce mai distractiv :(

keep rockin' ;)

Link to comment
Share on other sites

sigur ca da, trai-ti-ar :o

mai ai in tolba sfaturi d-astea? ;)

offffffffffff :)

zi-mi si mie: daca aia thru se arunca, pai aia set-neck ce dreaq se face cu ea? B)

hai bafta, ca esti haios ;)

bah manca-v-as :)

care-i fretul "d" ? :)

 

hai ca forumul asta incepe sa devina din ce in ce mai distractiv :(

keep rockin' ;)

 

Pai am scris ca habar nu am cum se poate regla unghiul de incidenta la chitarile "plankneck".

 

Asa ca m-am gandit ca trebuie sa fie din material super stabil , daca e o facatura din material prost se stramba SI nu mai ai ce face si chiar ca poti sa o arunci ,,,dar am vazut si chitare agatate pe perete in baruri , da bine ca si decor ....hehe

 

Am mai indreptat gat de chitara dar nu a tinut in timp , alt gat de chitara s-a torsionat transversal !! ca o elice cu aceasta chiar ca nu mai poti face nimic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.