www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diagnoza: De Unde Vine Zgomotul? Rog Electronistii Sa Dea O Parere!


George M.
 Share

Recommended Posts

Eu nu cred ca preampul e vinovat, cata vreme acelasi brum si pop se aude chiar si cand este scos din circuit. Azi am testat din nou, dozele legate direct la mufa. Firul cald la plusul mufei, iar firul rece impreuna cu firul de la cordar, impreuna la masa mufei. Acelasi brum si pop, cu aceeasi intensitate, proportie si tonalitate.

 

Preampul este cu SMD-uri, am facut o poza cu el si am filmat masurarea dozei, dar cardul de la camera face ce vrea el si, momentan, n-am acces la imagini; daca le recuperez, le postez.

 

Nu mi se pare deloc in regula ca masa de alimentare sa fie comuna cu masa de semnal, cum spunea Victor. Dar asta a fost solutia tehnica pentru a intrerupe alimentarea de la baterie atunci cand cablul este deconectat de la chitara.

 

Am masurat doza. In cazul polilor unde nu se intampla nimic nu fac nici o precizare.

  • Exista continuitate intre 1 si 4;
  • Rezistenta: 2 si 3 - 5,1 kΩ; 5 si 6 - 5,1 kΩ; deci cred ca acestea sunt capetele celor doua bobine 2-3, 5-6. Humbucker clasic.

post-3082-0-06969600-1348167236_thumb.jpg

 

Seara frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Desenul de mai sus nu are cum sa functioneze, 1/2 e suntata, 2/3 si 4/5 se anuleaza reciproc si ramane doar 5/6.

 

Nu ai mufa stereo [TRS] ? Tip/Sleeve semnal, Ring/Sleeve alimentare ?

 

Nu, nu, desenul e orientativ, pentru numerotarea polilor. Eu cand am masurat am deconectat toate firele de la doza.

 

Ba da, mufa e asa cum ai descris-o. Cand se introduce cablul in chitara se realizeaza conexiune intre Sleeve-semnal si Sleeve-alimentare, devin comune.

Link to comment
Share on other sites

Intrebare: din doza pleaca catre preamp doua fire, unul cald si altul rece lipit pe carcasa potentiometrului, deci la masa. Firul rece substituie firul pentru masa? In aceasta schema de la SD http://www.seymourdu...passive_soapbar, din doza pasiva ies trei fire: unul cald, unul rece si unul pentru masa, care se intalneste cu firul rece pe carcasa potentiometrului. Eu nu am asa ceva.

De regula, ecranul este conectat la baseplate, placa de baza a dozei, fie ca fir separat, fie ca fir rece. Dupa cum vezi, si in schema de la Seymour-Duncan ecranul se uneste cu firul rece. Fireste e mai profi sa fie separate si sa faci star-grounding cu toate.

 

George, sunt curios: intre 1 si 4 ce rezistenta ai? Mai putin de 1 ohm sau mai mult? Ma gandesc ca intre 1 si 4 poate fi o bobina "dummy" pentru anularea zgomotului.

 

Alta intrebare: ai masurat rezistenta intre cordar si intrarea in amplificator? Daca ai rezistenta mica (mai putin de 1 ohm, sa zicem) nu poate fi vorba de intreruperi al traseului de masa.

 

BTW, ai rezolvat problema? ^_^

Link to comment
Share on other sites

Leaga bateria direct la masa montajului ...cu un fir separat ,,,,,daca crezi ca zgomotul vine de acolo ...

 

nu am auzit zgomotul in video ,,,,nu stiu ce zgomot este dar nu cred ca are efect ca vine masa de la jack ,

 

Leaga preampliful alimenteaza prin jack apoi si direct dar cu intrarea in scurt in loc de doze ,,,sau leaga un rezistor de 5K-10K in loc de doza ..si vezi daca ai zgomot de la preamp .....regleza si volum/gain si ton sa vezi ce si cum...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De regula, ecranul este conectat la baseplate, placa de baza a dozei, fie ca fir separat, fie ca fir rece. Dupa cum vezi, si in schema de la Seymour-Duncan ecranul se uneste cu firul rece. Fireste e mai profi sa fie separate si sa faci star-grounding cu toate.

 

George, sunt curios: intre 1 si 4 ce rezistenta ai? Mai putin de 1 ohm sau mai mult? Ma gandesc ca intre 1 si 4 poate fi o bobina "dummy" pentru anularea zgomotului.

 

Alta intrebare: ai masurat rezistenta intre cordar si intrarea in amplificator? Daca ai rezistenta mica (mai putin de 1 ohm, sa zicem) nu poate fi vorba de intreruperi al traseului de masa.

 

BTW, ai rezolvat problema? ^_^

 

Salut,

 

Intre 1 si 4 este continuitate, deci rezistenta minima, sub 1 ohm. Rezistenta intre cordar si intrarea in amplificator este, de asemenea, sub 1 ohm.

 

Intre timp, n-am rezolvat problema... :banana5:

Link to comment
Share on other sites

Allrighty, then.

 

Acum stim cum sunt asezate bobinele. Ai incercat sa inversezi faza (intai 6 cu 5, ca e mai usor)?

post-19280-0-23736600-1348755963_thumb.jpg

Daca dispare brumul si ramane pliciul, ai putea incerca sa inversezi 2 cu 3, mutand totodata si ecranul de la 2 la 3.

 

Rezumat:

post-19280-0-80267000-1348755961_thumb.jpg

Ai incercat doza lipita direct pe jack si face la fel. Deci nu e de la preamp. N-am retinut daca ai legat doar cordarul pe jack sa vezi daca mai face plici. Ar trebui sa nu faca.

 

Si intrebare: basul merge doar activ?

Link to comment
Share on other sites

Allrighty, then.

 

Acum stim cum sunt asezate bobinele. Ai incercat sa inversezi faza (intai 6 cu 5, ca e mai usor)?

post-19280-0-23736600-1348755963_thumb.jpg

Daca dispare brumul si ramane pliciul, ai putea incerca sa inversezi 2 cu 3, mutand totodata si ecranul de la 2 la 3.

 

Rezumat:

post-19280-0-80267000-1348755961_thumb.jpg

Ai incercat doza lipita direct pe jack si face la fel. Deci nu e de la preamp. N-am retinut daca ai legat doar cordarul pe jack sa vezi daca mai face plici. Ar trebui sa nu faca.

 

Si intrebare: basul merge doar activ?

 

Da, cu aceasta configuratie, basul functioneaza doar activ.

 

Asta n-am testat, o voi face si revin c-un raspuns.

 

La fel am constatat si eu.

 

N-am testat pliciul doar cu cordarul legat la mufa, o voi face.

 

 

Sunt electroniști și-n Iași, dom'le! :lol: Doar că eu zău că nu înțeleg problema.

 

E tricky, nici eu nu mai am idei pentru investigatie, dar voi face incercarile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Faching șât :w00t:, am descoperit problema!! :wee:

 

M-am hotarat, pana la urma, sa incerc si legarea la pamant a amplificatorului (nu am impamanare la casa, instalatia e veche), desi n-am crezut ca asta poate fi problema, fiind indus in eroare de faptul ca celalalt bas este imun la lipsa impamantarii, nu stiu de ce.

 

Am legat un cablu de un stalp metalic din curte, introdus in pamant, si apoi de carcasa amplificatorului. Pliciul si brumul au disparut.

 

Intre carcasa amplificatorului si pamant am masurat o diferenta de potential de 100-120 V, mult.

 

Scuze ca v-am indus si pe voi in eroare, trebuia sa fac legatura asta de la inceput. Multumesc pentru implicare! :respect:

 

Se pare ca acestui bas ii este imperios necesara impamantarea. Acasa o pot avea, dar la concerte ce fac? Am cantat intr-un milion de cluburi si pe un milion de scene mari, in foarte putine cazuri reteaua era legata la pamant, acum imi dau seama, din moment ce, basul avea pretutindeni acelasi comportament.

 

Urmatorul lucru pe care vreau sa-l fac este sa ecranez cavitatile dozelor, sunt foarte sensibile la "intemperiile" electro-magnetice. Ce recomandati, folie de Cu sau sprei cu pulbere de grafit?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Faching șât :w00t:, am descoperit problema!! :wee:

 

M-am hotarat, pana la urma, sa incerc si legarea la pamant a amplificatorului (nu am impamanare la casa, instalatia e veche), desi n-am crezut ca asta poate fi problema, fiind indus in eroare de faptul ca celalalt bas este imun la lipsa impamantarii, nu stiu de ce.

 

Am legat un cablu de un stalp metalic din curte, introdus in pamant, si apoi de carcasa amplificatorului. Pliciul si brumul au disparut.

 

Intre carcasa amplificatorului si pamant am masurat o diferenta de potential de 100-120 V, mult.

 

Scuze ca v-am indus si pe voi in eroare, trebuia sa fac legatura asta de la inceput. Multumesc pentru implicare! :respect:

 

Se pare ca acestui bas ii este imperios necesara impamantarea. Acasa o pot avea, dar la concerte ce fac? Am cantat intr-un milion de cluburi si pe un milion de scene mari, in foarte putine cazuri reteaua era legata la pamant, acum imi dau seama, din moment ce, basul avea pretutindeni acelasi comportament.

 

Urmatorul lucru pe care vreau sa-l fac este sa ecranez cavitatile dozelor, sunt foarte sensibile la "intemperiile" electro-magnetice. Ce recomandati, folie de Cu sau sprei cu pulbere de grafit?

daca vrei intradevar sa ecranezi ca la carte ,ecraneaza cu tabla de fier,cauta o tabla de fier(daca e galvanizata e perfect,sau tabla de la conserva,cutie de cafea,etc,numai sa fie de fier,nu aluminiu sau cupru) ,acum incepe munca,trebuie sa o ciocanesti si sa o ajustezi la forma cavitatii,eu am ecranat asa la citeva chitari e de munca dar si rezultatele sunt pe masura,tabla o legi la masa cu un fir,daca e galvanizata poti face o lipitura foarte buna,trebuie un letcon de 100w,trebuie sa lipesti o tabla si pe capacul care acopera cavitatea unde este preul si restul matelor din chitara.

succes

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

FIRUL IMPROVIZAT CA IMPAMANTARE SE LEAGA LA CONTACTUL AFERENT DE PE CAPATUL CABLULUI DE ALIMENTARE SAU LA CONTACTUL LATERAL DIN PRELUNGITOR,PE CARCASA AMPULUI NU E CHIAR RECOMANDABIL, :clown: .

 

Asta-i un citat din HOBBIT .inca nu am vazut filmul ....

 

.....dar daca carcasa este din plastic sau din lemn se poate sa ai dreptate , asa ca firul de pamantare trebuie legat la sasiul amplifului . unele amplifuri au si un surub ptr . fixarea firului de legare la pamant .

 

Este in primul rand ptr protectia la electrocutare .Rezistenta legaturi la pamant trebuie sa fie sub 4 Ohmi!!!

Link to comment
Share on other sites

FIRUL IMPROVIZAT CA IMPAMANTARE SE LEAGA LA CONTACTUL AFERENT DE PE CAPATUL CABLULUI DE ALIMENTARE SAU LA CONTACTUL LATERAL DIN PRELUNGITOR,PE CARCASA AMPULUI NU E CHIAR RECOMANDABIL, :clown: .

BINE CA TE-AI PRINS SI TU DUPA 100 DE LIPITURI,CHESTIA CU SARMA MERGE SI DACA E LEGATA DE CALORIFER SAU ALTCEVA METALIC CARE AJUNGE IN PAMANT.

LIPSA IMPAMANTARII E O CHESTIE SUPERLEJER DE REZOLVAT IN 2 MINUTE,DAR TOT ATAT DE IMPORTANTA[sCRIE PE SPATELE FIECARUI AMP].

 

NU MAI SCRIE IN PANA MEA CU CAPS LOCK

 

MERSI

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sarma care duce la pamant o tin legata la borna de impamantare de la priza, asa cum trebuie.

 

Toate echipamentele pe care le am in rack au carcasa legata la impamantare, din fabrica, cu surub si piulita.

 

N-am incerca de prima data legarea la pamant a retelei de alimentare deoarece am fost indus in eroare de faptul ca celalalt bas nu avea brum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.