www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diagnoza: De Unde Vine Zgomotul? Rog Electronistii Sa Dea O Parere!


George M.
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Problema e urmatoarea: una dintre chitarele mele bas (foto), un Ibanez SR1006, ma tot necajeste din cauza unui zgomot de fond - brum, pe care nu reusesc sa-l elimin, nu gasesc sursa care il produce.

 

111.jpg

 

Un timp am crezut ca preampul activ este problema, asa ca l-am scos din circuit, am legat dozele (pasive) direct la iesire si, in continuare, aveam acel zgomot (video). In clipul de mai jos se observa brumul si pliciul care ma deranjeaza. Acestea sunt simptome caracteristice lipsei unei legaturi la masa, dar am verificat cu multimetrul si toate elementele (doze, potentiometre, ecranaj cavitate electronica, cordar, jack) au continuitate la masa.

 

http://www.youtube.com/watch?v=YAGMqKh9OJA

 

Atunci, m-am decis sa demontez dozele sa vad ce se afla acolo, si am gasit asta (foto). Doza (Bartolini fabricata in USA) are 6 conectori. Eu banuiesc ca e vorba despre doua bobine in opozitie de faza, deci e humbucker, dar se comporta precum un single-coil, fiindca are zgomot.

 

333.jpg

 

Se observa ca nu exista nici un ecranaj in cavitatile dozelor, in timp ce, celalalt bas (Ibanez SR506, care nu are zgomot) are in fiecare cavitate cate o placuta din alama legata la masa (foto)

 

222.jpg

 

Am scos o placuta de pe SR506 si am montat-o sub o doza de pe SR1006, dar nu am observat nici o diferenta, asa ca am eliminat-o. Apoi am ecranat una dintre cavitati cu folie de aluminiu (doar de test) si, comparativ cu cealalta doza neecranata, i se diminuase zgomotul cu 5-10%, nesemnificativ pentru mine. Poate cu ecranaj din folie de cupru sau pulbere de grafit se reduce mai mult.

 

Nu mai stiu ce variante sa incerc.

 

Nu imi dau seama de ce pocneste atunci cand ating corzile, doar sunt legate la masa.

 

Va rog sa ma ajutati sa descopar sursa de zgomot si s-o elimin.

 

Mentiune: nu am cea mai buna tensiune acasa, dar cu toate astea SR506-le nu are brum, in timp ce SR1006 are, de fapt, are si in alte locuri. Au fost situatii cand, la concerte, din cauza luminilor aveam zgomotul accentuat si era un chin, trebuia sa inchid volumul de fiecare data cand nu cantam, sau imi punea gate la mixer.

 

S-auzim de bine!

Link to comment
Share on other sites

desfaci firul albastru de la masa, sus, si il lipesti ca in poza, intre cei doi pini din dreapta-jos. tu ai doua singlecoiluri pe care le poti lega in serie sau paralel, plus inca o infasurare pt suprimarea zgomotului. vezi daca merge asa... daca e ok, mai poti adauga un comutator care sa-ti faca si alte configuratii.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Impamantare la statie ..ai?

 

Pe de alta parte nu prea se aude mare lucru ..nu-i mare zgomotul brumm-ului ..dar nu trebuie sa se auda sau sa fie cat mai redus.

 

Deci plici-ul si acel zgomot ...vine din faptul ca nu ai statia legata la masa...cel putin in toate cazurile cand am avut asemenea problema venea din cauza lipsei de impamantare.

 

Depinde de statie , de sensibilitatea intrarii ..reglajul EQ etc ca sa apara si sa deranjeze acest zgomot ...

 

Pare -se ca ai diferenta de potential fata de masa ,de acolo pliciul..se formeaza scanteie cand atingi coarda ,,aceasta face acel "plici" ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Impamantare la statie ..ai?

 

Pe de alta parte nu prea se aude mare lucru ..nu-i mare zgomotul brumm-ului ..dar nu trebuie sa se auda sau sa fie cat mai redus.

 

Deci plici-ul si acel zgomot ...vine din faptul ca nu ai statia legata la masa...cel putin in toate cazurile cand am avut asemenea problema venea din cauza lipsei de impamantare.

 

Depinde de statie , de sensibilitatea intrarii ..reglajul EQ etc ca sa apara si sa deranjeze acest zgomot ...

 

Pare -se ca ai diferenta de potential fata de masa ,de acolo pliciul..se formeaza scanteie cand atingi coarda ,,aceasta face acel "plici" ...

 

Da, asa este, dar nu reusesc sa imi dau seama unde este diferenta de potential.

 

Vreau totusi sa elimin din ecuatie lipsa impamantarii amplificatorului, din urmatoarele motive:

  • nu am zgomot, nici plici cu celalalt bas;
  • cu basul acesta am avut zgomot si plici si in alte locuri decat acasa (uneori mai pronuntat, alteori mai dimiuat); e greu de crezut ca peste tot lipsea impamantarea;
  • am zgomot si plici indiferent de EQ;
  • am zgomot si plici si pe alte amplificatoare decat pe al meu;
  • am zgomot si plici si cand folosesc VOX Amplug-ul, care e pe baterii, deci separat complet de retea.

Este adevarat ca, uneori, pot sa-mi fac treaba si cu acest zgomot, nu este puternic de fiecare data. Dar, de cateva ori, m-a pus in dificultate, odata, in timpul unui concert, aveam zgomotul atat de mare incat am inchis inaltele de tot din bas si din amp.

Link to comment
Share on other sites

atunci poate ar trebui sa refaci traseele de masa, sa se intalneasca toate intr-un singur punct. pt hardware folosesti o tresa de masa si ai grija ca lipitura la cordar sa fie foarte buna.

stiu ca e complicat, dar incearca intai sa pui o doza de pe basul celalalt care zici ca nu face probleme respective. daca se pastreaza zgomotele problema e de la routare. totusi in testul video tu erai cu ampul de 1000W la maxim...

ps: fa testul de zgomot (plici) si fara doza conectata :)

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

atunci poate ar trebui sa refaci traseele de masa, sa se intalneasca toate intr-un singur punct. pt hardware folosesti o tresa de masa si ai grija ca lipitura la cordar sa fie foarte buna.

stiu ca e complicat, dar incearca intai sa pui o doza de pe basul celalalt care zici ca nu face probleme respective. daca se pastreaza zgomotele problema e de la routare. totusi in testul video tu erai cu ampul de 1000W la maxim...

ps: fa testul de zgomot (plici) si fara doza conectata :)

 

Ultimele rezultate:

  • am legat toate potentiometrele, jackul si cordarul intr-ul singur punct; am demontat cordarul si am refacut contactul la masa foarte ferm - zgomot si plici;
  • am pus o doza de pe celalalt bas, se comporta la fel;
  • cu doza conectata pliciul este pe o frecventa inalta, cu doza neconectata pliciul este pe o frecventa medie.

Cand am facut demonstratia video, am dat la maximum ca sa capteze microfonul camerei, pliciul si brumul se aud proportional cu volumul amplificatorului si deranjeaza la orice nivel.

 

Urmatorul test pe care vreau sa-l fac este sa fac o rocada de preampuri de pe un bas pe celalalt, sa vad cum se comporta.

 

 

de ce nu intrebi direct la sursa ? da un mail la Ibanez, cu ceva poze si poate ai un raspuns mai avizat.

 

De prima data m-am gandit la asta, dar nu am gasit nici o adresa de mail directa catre Ibanez, pe saitul lor, la contact, sunt doar distribuitorii din fiecare tara.

Apoi am vrut sa iau legatura cu Bartolini, dar nici aici nu am gasit o adresa.

Link to comment
Share on other sites

Ce fel de reglaje de ton ai ? Le folosesti ? Incearca sa il/le scoti din circuit.

 

Am joase, medii semiparametrice si inalte. Folosesc permanent corectia pentru medii si ocazional corectiile de joase si inalte, iar cum ele sunt pe o singura placa, nu le pot separa. Dar chiar si asa, am testat si fara placa de circuite, cu dozele legate direct la jack (masa dozelor legata la masa jack-ului si la cordar) si tot am zgomot.

Link to comment
Share on other sites

De prima data m-am gandit la asta, dar nu am gasit nici o adresa de mail directa catre Ibanez, pe saitul lor, la contact, sunt doar distribuitorii din fiecare tara.

Apoi am vrut sa iau legatura cu Bartolini, dar nici aici nu am gasit o adresa.

 

Vad ca esti din Iasi, MCMusic are magazin si la voi, mergi la ei si expune-le problema, poate iti dau vreo ideie de contact cu Ibanez.

Desi la cate ai incercat pana acum, este posibil sa fie o problema tehnica a dozelor, poate sunt stricate sau au ceva in neregula.

Link to comment
Share on other sites

george, s-ar putea sa fie si de la mufa jack a chitarei problema (presupun ca ai un cablu bun).

la ibanez poti intreba pe forum http://forum.ibanez.com - raspund si pesoane avizate din staff-ul firmei

 

Am testat cu alta mufa si simptomele sunt aceleasi. Cablul este unul bun.

Pe forum am intrebat inca de anul trecut ( http://forum.ibanez.com/yaf_postsm487873_Any-tips-on-quieting-down-my-SR1005.aspx#post487873 ), problema este "renumita" la acest model/ serie de bas, dar a ramas neelucidata.

 

 

Fara baterie mai face pop? Also, ai ground lift la amp ?

 

Fara baterie nu face pop, deci e ok.

____________________________

 

Intre timp am pus preampul de pe basul fara zgomot si simptomele s-au pastrat.

 

In momentul acesta, cred ca am identificat zona din care provine zgomotul, cred ca totul se petrece inainte de intrarea semnalul in preamp. Cred ca exista o bucla de masa sau lipseste masa la doze sau cordar sau la ambele. Totusi, exista continuitate intre cordar si masa, multimetrul o confirma.

 

Pentru a ma convinge ca dozele sunt de vina, voi pune o doza suspecta pe basul fara zgomot, maine.

 

Intrebare: din doza pleaca catre preamp doua fire, unul cald si altul rece lipit pe carcasa potentiometrului, deci la masa. Firul rece substituie firul pentru masa? In aceasta schema de la SD http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=passive_soapbar, din doza pasiva ies trei fire: unul cald, unul rece si unul pentru masa, care se intalneste cu firul rece pe carcasa potentiometrului. Eu nu am asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

 

 

In momentul acesta, cred ca am identificat zona din care provine zgomotul, cred ca totul se petrece inainte de intrarea semnalul in preamp. Cred ca exista o bucla de masa sau lipseste masa la doze sau cordar sau la ambele. Totusi, exista continuitate intre cordar si masa, multimetrul o confirma.

 

 

 

poate lipitura la cordar e rece. demonteaza-l si vezi cum arata, eventual pune un cablu mai gros, gen tresa de masa. cordarul si corzile au volum foarte mare, se comporta ca o antena. eu nu cred ca e de la doze, chiar tu ziceai ca zgomotul si pliciul persista fara dozele conectate.

Link to comment
Share on other sites

poate lipitura la cordar e rece. demonteaza-l si vezi cum arata, eventual pune un cablu mai gros, gen tresa de masa. cordarul si corzile au volum foarte mare, se comporta ca o antena. eu nu cred ca e de la doze, chiar tu ziceai ca zgomotul si pliciul persista fara dozele conectate.

 

Adevarat.

 

Referitor la lipitura, ea este rece, firul de masa este prins mecanic pe filetul surubului care tine cordarul, iar contactul este foarte ferm. Initial, firul de masa era asezat sub cordar, iar contactul dintre acestea se facea functie de presiunea exercitata de cordar catre fir. Si atunci, si acum, multimetrul imi indica continuitate intre cordar si masa. Nu cred ca lipitura este problema.

 

Un fir mai gros? Sunt deja 6 fire. E cordar monorail (prima poza) si fiecare mini-cordar este conectat prin cate un fir catre masa. Oare niste fire mai groase ar rezolva problema? N-as pune baza pe asta.

 

E cu schepsis, vad maine ce incercari mai fac.

 

Seara faina! :)

 

PS: Sorin, te-as ruga ceva, a doua poza este cu dedesubtul dozei, unde se vad 6 capete de bobine, poti sa ma ajuti sa identific bobinele? Multumesc!

Edited by George M.
Link to comment
Share on other sites

popurile respective nu imi sunau chiar a descarcari electrostatice, mai degraba a descarcare de condensator [de aia am intrebat de circuitul de ton]. Extrapolare. Condensator ? Sursa de curent. Baterie?

 

In cazul de fata, aparent exista contact direct intre circuitul de alimentare al tonestackului si corzi, therefore it pops when you touch it, pentru ca in esenta te conectezi si tu la baterie.

 

edit : sunt 90% sigur. mai mult fara sa vad IRL bassul nu pot sa iti zic.

Link to comment
Share on other sites

PS: Sorin, te-as ruga ceva, a doua poza este cu dedesubtul dozei, unde se vad 6 capete de bobine, poti sa ma ajuti sa identific bobinele? Multumesc!

 

ti-am facut un desen destul de explicit. eu nu prea am inteles legaturile de la doza ta, pt ca ai doua sectiuni in paralel si antifaza cu a treia in serie. de aceea ti-am propus mai sus o conectare cu treble up / bass low.

se putea face si invers treble down - desfaci legatura intre 1 si 2 (ai grija ca 1 este legat intern la shield, deci e masa by default), apoi legi 6 cu 5 si 2-3-4.

configuratia care iti ofera semnal maxim, cu toti polii activi, este:pinii 3-4 legati intre ei, 2 si 5 lasati liberi.

ps: in doza sunt 12 bobine, 4 grupuri de cate 3 in serie.

post-19049-0-93452000-1348104969_thumb.jpg

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

Asa .

Ai incercat sa impamantezi statia ...adica sa legi sasiul la "pamant " ?

 

Asa poate sa se reduca semnificativ diferentele de potential ...dar depinde de instalatia electrica dintr-o locatie si alte conditii electrico-ambientale.

 

Incerci pe mai multe statii , preamplif-uri in aceiasi locatie sa vezi /auzi ce si cum ..incerci impamantarea .

 

Decuplezi preamplif EQ adaptor si incerci prima data cu dozele "dry" sa vezi ce zgomot ai ...apoi cuplezi preamp-ul EQ si reglezi aceiasi nivel de semnal de iesire ce l-ai avut "dry" si vezi cat zgomot ai in plus.,,,daca apare sau nu ..etc ..

 

Vezi statia numai cu cablul de chitara ...cu capatul in gol; sau in scurt si vezi cat zgomot apare ...etc ca sa vezi daca nu-i statia de vina...sau cablul ..

 

Misca pozitia chitarei in spatiu ca sa vezi daca se reduce nivelul de zgomot ..sa vezi de este captat de doza sau intra prin cablu ...etc.

Link to comment
Share on other sites

DAFUQ dude ?

post-389-0-65779700-1348123131_thumb.jpg

 

hai ca l-am bagat de tot in ceata pe george. eu stiam ca bartolini are infasurari separate pt fiecare coarda. s-ar putea sa fie si ca tine, dar nu-s foarte convins.

http://www.sgd-lutherie.com/images/GWB1005.png

" features separate coils for each string to allow more precise string-to-string volume"

.. si

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2010/Feb/Putting_the_Hex_On_the_Postmodern_Pickups.aspx

(sfarsitul paragrafului 4)

 

george, daca ai un aparat de masura (ohmetru) te poti edifica mai usor (si pe noi).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.