www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Alegere Doze Bass


cezar_dis
 Share

Recommended Posts

Salut! De curand am pus mana pe un bass cu 4 corzi mai vechi (ibanez model rickenbacker 4001 din '78) care se prezinta bine dar din pacate nu prea suna(cred ca cel care l-a avut a umblat in el ca din cate am auzit dozele din fabrica de pe ele sunau demential). Mi se pare ca nu are niciun dumnezeu sunet sters, nedefinit, fara inalte etc (nu am nici corzi foarte stralucite pe el dar nu se poate face mare lucru schimbandu-le). M-am hotarat sa ii schimb dozele sau macar una dintre ele (cea din bridge un single coil model Jazz bass sau altceva ca are pick-up cover iar in neck voi baga un seymour duncan dedicat rick pentru ca e modelul ala ciudat) dar nu sunt hotarat. As opta pentru MEC sau DiMarzio dar nu prea stiu nimic despre ele si nu vreau sa le cumpar pe principiul "din oceanul pacific..." As vrea sa imi spuneti parerea voastra si niste top brands. Vreau ceva cat mai versatil si atacat. Daca s-a mai discutat subiectul rog un moderator sa stearga topicul si sa ma indrume spre discutiile anterioare. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge cu bartolini , sau un fender in bridge . Dar cel mai important este parerea ta . Eu zic sa asculti cat mai multe pe youtube cu videouri de calitate buna , sau cel mai bine daca ai sansa cauta pe la noi chitare care au in ele dozele pe care ai opta e modul cel mai sigur sa cumperi ceva ce iti place , poate gasesti si pe forum oamenii care te-ar ajuta sa probezi niste chitare bas cu acele doze . bafta !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca esti pe cale sa faci o mare greseala.

Basurile vechi sunt foarte apreciate si cautate in stare originala. Un Rickenbacker din '78 ar trebui sa sune criminal. Ia uita-te cum suna basul lui mosulica asta:

In primul rand trebuie sa te corectez in privinta corzilor. Corzile noi FAC mare lucru. Deci inainte de orice trebuie sa-i pui corzi noi.

Daca tot nu suna inseamna ca are o problema fie la electronica, fie la felul in care este setat. Ori il duci la cineva de incredere (sunt multi snapani pe piata), ori te uiti pe internet la scheme si apoi il desfaci ca sa-l verifici. Daca s-a umblat in el e posibil sa fie ceva dezlipit sau un fir lipit gresit. Daca e problema din setup, din nou trebuie dus la cineva care chiar se pricepe, pentru ca un Rickenbacker nu este usor de setat, cel mai probabil are doua truss-rod-uri iar gatul trebuie indreptat fara tensiune in corzi.

In ultima instanta, daca este o doza defecta, eu ti-as recomanda in primul rand Seymour Duncan. Fender colaboreaza cu ei si echipeaza unele din basurile lor cu SD, gasesti si doze speciale pentru Rick. Daca ii schimbi dozele pastreaza-le si pe cele originale.

 

Fara legatura cu ce am scris mai sus, daca te hotarasti sa-l vinzi da-mi un mesaj :)

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Un Rickenbacker din '78 ar trebui sa sune criminal.

Dupa cum scrie cat se poate de clar, nu vorbim aici de un Rickenbacker, ci de un Ibanez. A fost taraboi mare prin '70 cand Hoshino Gakki a inceput sa scoata pe banda rulanta sub brandul Ibanez o gramada de copii Gibson, Rickenbacker si Fender fara nici o licenta. Stocuri intregi au fost distruse la cererea firmelor care aveau inregistrate modelele copiate de Ibanez.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

este un bas foarte bine legat si foarte comod la mana nu e vreo jolana nu se compara cu un rick dar oricum este de o calitate buna (sunt cele mai reusite replici rickenbacker) este neck-thru. sunt dispus sa investesc niste bani in doze dar mai intai asa cum spuneai si tu o sa ii iau un set de corzi ernie ball de cobalt 0.45 - 100 ( http://www.thomann.de/ro/ernie_ball_2734.htm ) din ce am inteles cred ca o sa merg pe varianta de bartolini dar nu stiu ce model cred ca ceva de jazz bass ( http://www.thomann.de/ro/bartolini_ba_9jl1_bridge.htm ).

Link to comment
Share on other sites

post-4910-0-54775900-1346416779_thumb.jpg post-4910-0-78851700-1346416773_thumb.jpg

are 2 gauri ramase pe pickguard de la finger rest ca l-am dat jos o sa i le umplu cu ceva dar nu stiu cu ce poate imi dati vreo idee.

sub pick-up coverul ala intra cam orice fel de doza deasta nu sunt hotarat ca ii pot pune un bartolini de jazz bass sau altceva gen soapbar. Am mai vazut unul pe net cu doze de jazz bass dar ala de il avea ii pusese si in neck aceeasi doza taiase din pickguard si cred ca il si scobise arata ca dracu in fine fiecare cu apucaturile lui.

Edited by cezar_dis
Link to comment
Share on other sites

Pune ori soapbar, ori http://www.thomann.de/ro/seymour_duncan_ssrb1b_blk.htm . Cred ca ar fi pacat sa pui doze jazz pe un rick.

 

are 2 gauri ramase pe pickguard de la finger rest ca l-am dat jos o sa i le umplu cu ceva dar nu stiu cu ce poate imi dati vreo idee.

Cu epoxy.

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit si eu la varianta cu seymour duncan dedicat dar nu prea stiu cum suna ca le pot lua pereche. Inca nu imi permit sa le iau pe amandoua o data dar nici nu stiu cu care sa incep...(ma gandesc totusi ca fiind doze dedicate rick au un sunet mai vintage ceea ce nu prea ma ajuta pentru ca imi trebuie si tonuri mai moderne) :)) intai imi iau corzi parca vad ca e pana prostului dar le-am mai schimbat o data cu unele fender si tot nu imi place dar imi iau ernie ball ca am mai avut pe alt bass si intr-adevar se schimba sunetul dar nu semnificativ. Dupa cum il vad eu pe asta poate sa fie si mama corzilor ca tot nu cred ca o sa sune cum vreau eu cu dozele astea sigur a fost umblat in el ca repet dozele de fabrica erau exceptionale.

 

o recomandare la soapbar?

Edited by cezar_dis
Link to comment
Share on other sites

Am gasit ceva interesant. Au si split, iar constructia rails cu siguranta ajuta mult la bend-uri (valabil si pentru Duncan) http://www.dimarzio.com/pickups/bass/standard-bass/split-p

Uite si o doza care pot spune ca m-a impresionat, dar cred ca se vinde doar producatorilor de instrumente: http://bass-pickups.com/hp18352/MM-4-2324-MM.htm

Cat despre sunet modern, poti face un mic compromis. De exemplu eu am un LP cu 4 corzi de origine dubioasa (macar e carved-top, nu scanduriform) care a venit cu niste P-90 Schaller facute prin anii 80, cu ton foarte vintage. Userul Fiveseven (sa traiasca 100 de ani si sa mai faca multe chestii din astea dragute) mi-a facut un pre-amp on-board cu controale pentru volum, joase si inalte si care adauga pana la 30dB (adica mult de tot) si cu care reusesc sa obtin cam orice ton vreau eu. As inregistra ceva, dar basul e dezmembrat pentru o restaurare generala pe care o voi termina, judecand la ritmul in care mesteresc acum la el, in vreo 2 luni.

Link to comment
Share on other sites

si in plus daca pun seymour duncan dedicat rick in bridge trebuie sa renunt la partea cormata si la pick-up cover care e toata frumusetea la rick si decat sa ma apuc sa tai doza sau mai stiu eu ce mai bine ii pun un soapbar dar ce?

 

@vektor acolo nu am facut topic am pus decat pozele si am intrebat dar cred ca asta urmeaza daca nu ma lamuresc. merci

 

asta este singurul pe care l-am gasit cu seymour dincan dedicat rick si sincer nu prea ma incanta

 

ceva asa m-ar aranja de minune de unde pot lua asa ceva? Edited by cezar_dis
Link to comment
Share on other sites

nu apucai edit-ul imi pare rau dar uite ce spune "No official launch date or pricing available yet." le-ai testat personal sau ai vazut vreun review ceva? sincer nu prea ma incred in ideile astea inovatoare cel putin pana nu vad. as vrea ceva mai lumesc ceva standard care sa aduca la sunet cu ce are ala pe jazz bass.

Link to comment
Share on other sites

asa stiu si eu firmele de top bartolini mec dimarzio etc dar nu stiu la ce sa ma hotarasc. pot lua si de pe thomann nu e o problema nu vreau ceva jazz bass neaparat as merge totusi pe bartolini. vreau ceva in jur de 100 de euro bucata si apropiat ca sunet de fenderul de mai sus de pe youtube.

Edited by cezar_dis
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.