www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La ce sunt bune 5/6 corzi pe bas | ce face Boro cu 6 corzi?


karpi
 Share

Recommended Posts

cred ca totusi suntem " on topic "

 

iata ce poate sa faca BORO cu bass cu multe corzi:

 

Nu-i nici o suparare am invatat pe mea multi tineri muzicanti sa cante , mai toti au pareri ciudate la inceput asa ca sunt obisnuit , trebuie un timp de " gandire " la toata lumea , la genii timpul de " gandire "e mai scurt cea ce-i avantajeaza .

 

Am scris in explicatia data : SE POATE CANTA INTR-O SINGURA POZITIE cea ce este un avantaj !

 

Acest lucru tradus inseamna de exemplu: in pozitia a III-a .Cum majoritatea liniilor de bas se misca in cadrul powerchord-ului adica baza , cvinta si cvarta inseamna ca poti sa ti un "bareu " si sa aluneci cu degetele sau cu pana de pe o coarda pe cealalta deci cum au explicat ceilalti colegi "pe verticala" , miscarile pe orizontala sunt maxim de doua pozitii , ca sa prinzi cvinta in sus sau terta mica in sus pe coarda accordata cu o cvarta mai sus .

 

Asa se reduce foarte mult timpul "mort" in care "sari" la o alta pozitie si vei putea obtine un ton mai "lung" cea ce este important la bas , sa si aiba timp sa "sune" coarda . Timpi morti se pot "masca" cu cate un sunet pe coarda libera ( in timpul cand suna coarda libera muti mana pe pozitia dorita ) ,DAR nu ai in fiecare gama coarda libera dorita .

 

Mai ales la viteza mare este utila tehnica aceasta . , Forta cu care trebuie sa apesi o coada de bas este mare , daca nu apesi ferm si destul de puternic nu obtii sunet "curat " . La cantatul in pozitie poti sa tii ' "bareul" dublat cu doua degete in asa fel ai forta mai mare si poti sa apesi , apoi slabesti cand trebuie estompat si iarasi apesi cand trebuie sa sune tonul, si stil "roll of" apesi coarda care este necesara din "bareu".

 

Si aceasta forta mai mare reduce timpul "util" al lungimi sunetului , pana apesi coarda de fret o lovesti ca sa sune apoi slabesti presiunea pana la estompare apoi iarasi o apesi de fret... este timp fizic " furat" din lungimea tonului .Deci limiteaza viteza maxima de interpretare.

 

Se poate incerca cu un ritm de boogie rapid 180 BPM , OPTIMI sincopate,( apropos AC/DC ), pe pozitia a I-a pe coarda Si si sa vezi cam cate minute poti sa faci miscarea aceasta ,pe un singur ton , si daca poti sa termini o piesa in concert , sau dupa un minut nu mai poti sa sincopezi .

 

Deci fara pauze fara glisando si trilluri si "odihna" , boogie rapid un singur ton fara oprire 10 minute si doar cu un deget strangi coarda si si estompezi , apoi poti sa incerci sa strangi si sa estompezi cu doua degete ptr forta mai mare . Dar fara estompare din mana dreapta cu degetele sau cu pana , ca sa faci un sunet "rotund" de bas ( nu stacat sau plescait),un fundament ce "tine" toata trupa .

 

La "viteza" mai mare conteaza foarte mult briliantza tonului , daca suna infundat se " incaleca" sunetele si iese un vuiet in loc de saisprezecimile dintr-un passaj.

 

Aceasta " miscare " este extinsa pe toate corzile "pe verticala " si se poate executa combinat cu mai multe stiluri de picking sau slap ..etc.

 

la asa stil de cantat ajuta mult corzile " multe"

 

iar in legatura cu sunetul corzilor peste poz 5 , de ce crezi ca se construiesc "ukulele" , mandoline , ..doar ca sa nu care muzicantul ditamai chitara daca tot vrea sa cante numai dupa poz 12 ?

 

E vorba de relatia intre lungimea, grosimea si tensiunea corzilor , si sunetul emis . Degeaba canti cu o chitara normala sus peste poz. 12 ,nu va suna asa frumos briliant ca si cu "ukulele" , sau un DoubleSix nu suna "sus" ca si o mandolina ...etc

 

Daca canti english waltz la bass , de ex, nu conteaza pozitia , se poate canta si pe doua corzi caci ai timp sa ataci notele si tonul este chiar bun daca este mai estompat mai soft sau la pasaje solo singur faci cum vrei si e bine .Dar vorbim de groove de boogie si rock , nu de pasaje de introducere ...solo liber de show de bas...etc

 

Credeam ca stii mai multe despre bass si despre rolul basului precum si a problemele acustice .. mecanice , tehnice si chiar electroacustice

.

Intrebarea pusa in topic a fost "usor" reavoitoare in legatura cu BORO , si am dat explicatiile ca sa vezi de ce trebuie un bas comod bun si util intr-o trupa de rock (de ex ). Orice solo super tine cateva minute, Boro nu canta pe "youtube" cate o curiozitate , trebuie sa cante in trupa greu si apasat cat mai plin sa ajute trupa , acompanieza !

 

Nu stiu cate concerte ai cantat dar precis nu atatea cate a cantat BORO , cred ca stie ce-i trebuie.

 

Nu-i joaca sa faci un bas greu si sanatos 2 ore ,sa " tii" toata trupa , chiar si cantand numai boogie pe trei tonuri ca si AC/DC .

 

Oricum numai dupa 10 ani de cantat pe scene incepi sa intelegi cate ceva , dar nu toti si nu este obligatoriu .

pana atunce e bajbaiala totala , shimbari de trupe , de membri , de stiluri si genuri ..pana uni se gasesc pe sine , dar doar uni .Atunci poate a inceapa muzica .Si se apuca cate unu sa cante pe o singura coarda , altu pe opt corzi fiecare dupa comceptia proprie , da pana acolo e drum lung.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

 

Intrebarea pusa in topic a fost "usor" reavoitoare in legatura cu BORO , si am dat explicatiile ca sa vezi de ce trebuie un bas comod bun si util intr-o trupa de rock (de ex ). Orice solo super tine cateva minute, Boro nu canta pe "youtube" cate o curiozitate , trebuie sa cante in trupa greu si apasat cat mai plin sa ajute trupa , acompanieza !

 

Nu stiu cate concerte ai cantat dar precis nu atatea cate a cantat BORO , cred ca stie ce-i trebuie.

 

Intrebarea nu a fost "usor" ci dea dreptul rauvoitoare - cum au fost si alte

remarci la fel de rauvoitoarea pe forum la adresa lui Minculescu si a lui Valter Popa.

Nu pot sa inteleg felul asta de a lua peste picior artisti ce tin cultura proprie.

Or fi basisti mai buni ca Boro afara, dar Boro e de-al nostru, e roman, or fi mai buni

si pe la noi, dar el reprezita Iris.

Iris este cea mai celebra si populara formatie romanesca de rock.

Daca va intreaba un strain numele a cateva formatii romanesti veti

fi nevoiti sa spuneti si Iris.

Ce-ar fi rockul romanesc fara Iris oare?

Peste vreo 10-20 ani nimeni nu va mai sti de formatiile voastre, you sonofabeaches ,

ma refer la astia de pe aici care au pus mana de vreun an, doi pe chitara sau

bass si se cred destepti.

De Iris se va auzi, pentru ca Iris este un simbol, fac parte din istorie acum,

istorie care este si a voastra - daca sunteti romani si nu tigani.

De aceea ei merita your goddam respect.

Edited by Raskolnikov
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Intrebarea nu a fost "usor" ci dea dreptul rauvoitoare -

 

...

 

you sonofabeaches

 

...

ei merita your goddam respect.

 

:)

 

Raskolnikov, imi place atitudinea ta. Asta e o problema mare: R.E.S.P.E.C.T-ul nu mai prea exista in randurile tineretului contemporan. Cand mai dai de un tip cu ceva bun simt, incepi sa te simti masi bine si sa-ti mai treaca din scarba cu care deja te-ai obisnuit.

 

Eu cataloghez titlul acestui topic drept o "gluma proasta" sau, ca sa citez pe RadioGuerrilla, "gluma de autobaAaAaza". Cu toate astea, nu vreau sa dau verdicte pentru ca s-ar putea sa fie doar o scapare rautacioasa care sa nu fie definitorie.

 

Hai sa inchida cineva topicu asta ca n-are sens.

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

umm...la inceput se vroia o *duma*, un offtopic, un ce-vrei-tu (dupa care mi-a parut rau sincer sa fiu), dar s-a ajuns mult prea departe :)

sincer nici nu vroiam sa fiu luat in seama cu remarca aia, pt ca mi-am dat seama ca a fost aiurea si total e langa.

 

acum, raskolnikov, ce-i asa *rauvoitor*?, nu imi poti spune mie pe cine sa respect si de ce, nu imi pasa ce au facut iris pt rockul romanesc (da, poate sunt ignorant, si da, poate ca stiu). goddamn call me a wacko' da nici macar nu imi place iris, in schimb n-am nimic cu ei.

 

imi cer scuze pt discutia asta, NU imi cer scuze pt thread pt ca nu imi aduc aminte sa-l fi deschis eu. :)

 

a da...si please do us a favor si inchideti threadul.

Link to comment
Share on other sites

________________________________________________________________________

 

Un vechi proverb spune ca "tacerea e de aur"!

_________________________________________________________________________

 

 

nu imi poti spune mie pe cine sa respect si de ce, nu imi pasa ce au facut iris pt rockul romanesc

 

 

I.N.C.R.E.D.I.B.I.L.

 

E tot ce pot sa spun. Nu mai am cuvinte. Oricum ar fi de prisos.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

I.N.C.R.E.D.I.B.I.L.

 

E tot ce pot sa spun. Nu mai am cuvinte. Oricum ar fi de prisos.

hai sa te-aud...sunt foarte curios

 

chestia e, Faust, ca e problema mea pe cine respect, nu a ta. ce-i atat de I.N.C.R.E.D.I.B.I.L. ca nu imi place iris?

 

 

 

Nu mai am cuvinte. Oricum ar fi de prisos.

asta ce vrea sa insemne? :)

Link to comment
Share on other sites

nu imi poti spune mie pe cine sa respect si de ce, nu imi pasa ce au facut iris pt rockul romanesc (da, poate sunt ignorant, si da, poate ca stiu). goddamn call me a wacko' da nici macar nu imi place iris, in schimb n-am nimic cu ei.

 

 

“we need” brain. Sunt aproape sigur ca nu toti inteleg in fraza de mai sus ce inseamna respect, ignorant, wacko (tu le-ai folosit sa pari cool si ceva mai matur probabil), dar toti de pe forumul asta stiu ce inseamna IRIS. No need to reply. I'm not here anymore.

Link to comment
Share on other sites

“we need” brain. Sunt aproape sigur ca nu toti inteleg in fraza de mai sus ce inseamna respect, ignorant, wacko (tu le-ai folosit sa pari cool si ceva mai matur probabil), dar toti de pe forumul asta stiu ce inseamna IRIS. No need to reply. I'm not here anymore.

1. ce?

2. si eu stiu ce inseamna iris, numa ca mie nu imi plac.

3. se transforma intr-o discutie d-aia "tot forumul vs un tip care are o parere diferita de a celoralti, boo!"

Link to comment
Share on other sites

i call bullshit.

faust, nu te poti **** in gusturile cuiva. respecta-ti colegii de forum.

 

nu-i vorba de gusturi, nu impun nimanui sa-i placa nimic. una peste alta nici mie nu-mi place iris, dar n-am vrut s-o spun. dar e vorba de respect. e cu totul altceva, care e drept ca a disparut in ziua de azi. asta e. vom trai si asa, fara sa ne respectam unii pe altii. este mare diferenta intre a spune nu-mi place iris si a spune nu-i respect pe iris. nu stiu cati mai eram azi pe rgc daca nu exista iris. ca sa nu mai zic daca nu exista beatles. dar asta e deja alt subiect. si la urma urmei nici nu stiu de ce m-am bagat si ce caut aici. mai bine vorbiti intre voi si spuneti mai departe dumele care s-au tot spus aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Ca sa continui seria intreaga de argumente stupide care le-am vazut de la primul post si pana la asta care-l scriu acum pot sa afirm ca o chitara suna extrem de bine cand canti in pozitiile mai mici decat 0, pozitiile negative. Astfel, stiintific vorbind, cel mai bine suna daca folosesti tastele -1,-2,-3,-4....

 

 

Pentru amatorii de numere complexe recomand tasta 1+3i, reprezentand o parte reala care suna prost si o parte imaginara care suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Din partea mea Boro poate sa-si comande si bas cu douaj de corzi.

ca basistul de la DAD.si Paganini a cantat intr-o anumita circumstanta (se poate zice toata povestea cum s-a ajuns la asta, daca ie amatori) si nu era rau de loc. :) (evident, nu suporta comparatie)

 

in alta ordine de idei, intrebarea topicul era clar retorica. am intrebat personal unii basisti de la formatii f cunoscute de la noi, care imi sunt amici de ce si-au luat cu 5-6 corzi. raspunsul? de la exact ce zicea karpi pana la simplul fapt ca da mai bine, pare mai cool. :) asa ca... e alegerea fiecaruia, nu vad de ce atata agitatie. in conditiile astea ar trebui ca mai bine de jumatate din chitaristii de la noi sa aiba chitari cu grifuri reduse, doar cu 4-5 taste, ca sa cante alea 3 acorduri care le stiu.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.