www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Aduce O Chitara Intr-Un Parc Precum Herastrau Cu O Palarie In Fata, Cant Eu, Impartim Whatever Bani In Doua?


AlinQ
 Share

Recommended Posts

fromoasa intentia, vezi prin centrul vechi , sunt multi muzicieni care canta pe acolo.

cum zicea si colegul trebuie sa te pregatesti cu niste texte pentru politisti, care vor interveni prompt sa elimine elementul de deranj cetatenesc.

Probabil au terminat cu interlopii si acum au ajuns sa aresteze street-musicians. :fuckoff:

 

 

PS si eu m-as baga, m-am saturat sa cant prin casa de nebun.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

fromoasa intentia

 

Ar trebui sa incepem cu totii cu "dati-mi chitara si cant ca sa castig bani" ca sa fim bine intentionati :lol:.

 

@AlinQ - Daca te-ar fi interesat subiectul, ai fi dat un telefon la Primarie sau te-ai fi dus la ei sa-i intrebi care e treaba. Dar probabil n-ai gasit pe cineva care sa-ti imprumute un bilet de autobuz. ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca fratii tai de chitara(care ar trebui sa nu fie frati vitregi) de pe aici comenteaza ca Decebal (sa fie sanatos, n-am nimic cu el), iti dai seama ce-o sa zica un Garcea si, legal, are dreptate.

Eu spun ca merita sa incerci sa canti oriunde vrei, daca nu deranjezi.

In tari un pic mai civilizate nu ti-ar zice nimeni nimic.

Cei de la metrou, pe timpul unui director nemernic, dat afara acum cateva luni, au interzis prezenta artistilor incepatori/amatori in spatiile proprietatea metroului.

Eu, desi doar un cetatean obisnuit ca si ceilalti membri rgc, mi-am propus sa ajung la domnul Oprescu, primarul nostru, sa-l rog sa faca oficial ceva in sensul acesta, ce crede dansul de cuviinta, ca sa-i putem admira pe tinerii artisti prin Bucuresti, ori in parcuri, ori prin centrul vechi, ori pe la metrou, etc, pentru ca orasul n-are decat de castigat din asta(castigul in bani al artistului e derizoriu fata de castigul de imagine al orasului).

Ati putea incerca si voi asta, eu stiu ca dom’ doctor a facut multe in domeniul asta de cand e primar.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prietene, eu n-am nimic cu cantatul pe strada. Ba din contra, imi place sa ascult muzicanti stradali. Am ceva cu atitudinea de "aduceti voi chitara si eu cant", "dati-mi bani sa cant pe sculele voastre", "dati-mi 50$ sa beti cafea cu mine". Adica da-o naibii de milogeala, cred ca merge pe la o varsta, dar deja de la 20 de ani in sus, o dam in penibil.

 

Cei de la metrou au tot dreptul sa faca asta. Statiile de metrou nu mai sunt spatii publice, ci private.

 

Nu pierdeti nimic daca intrebati la Primarie. Eu nu stau in Bucuresti si nu vad de ce as intreba eu in numele vostru. Faceti o adresa, aflati o parere oficiala si pe urma putem discuta pe marginea subiectului. Asa, din auzite, vorbim degeaba.

Edited by 'mnezãu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@AlinQ - Daca te-ar fi interesat subiectul, ai fi dat un telefon la Primarie sau te-ai fi dus la ei sa-i intrebi care e treaba. Dar probabil n-ai gasit pe cineva care sa-ti imprumute un bilet de autobuz. ^_^

 

Drept sa-ti spun, si eu as fi apelat intii la un tovaras daca chiar m-ar fi interesat cintatul pe strada. Sa dau telefon sau sa MA DUC la primarie? Da, poate altadata. Mai ales daca as sta in Bucuresti.

Btw, esti cocalar.

 

Prietene, eu n-am nimic cu cantatul pe strada. Ba din contra, imi place sa ascult muzicanti stradali. Am ceva cu atitudinea de "aduceti voi chitara si eu cant", "dati-mi bani sa cant pe sculele voastre", "dati-mi 50$ sa beti cafea cu mine". Adica da-o naibii de milogeala, cred ca merge pe la o varsta, dar deja de la 20 de ani in sus, o dam in penibil.

 

Cei de la metrou au tot dreptul sa faca asta. Statiile de metrou nu mai sunt spatii publice, ci private.

 

Nu pierdeti nimic daca intrebati la Primarie. Eu nu stau in Bucuresti si nu vad de ce as intreba eu in numele vostru. Faceti o adresa, aflati o parere oficiala si pe urma putem discuta pe marginea subiectului. Asa, din auzite, vorbim degeaba.

 

Nu doar cocalar, ci si putin cu pluta. In primul rind, era vorba sa se imparta eventualul profit, nu sa-l plateasca cineva ca sa-si miste curu' spre parcul cu pricina. Scrie clar, cit capu' tau de mare: "impartim whatever bani in doua". Daca din asta tu intelegi "da-ti-mi [insert suma] si vin si cint pe chitarele voastre", inseamna ca ai fumat tamiie in prezervativ...

 

Cit despre milogeala, stii vorba aia... de fapt n-o stii, c-o inventez eu acuma, zice asa: "Decit o munca proasta, mai bine o milogeala simpatica".

Link to comment
Share on other sites

Drept sa-ti spun, si eu as fi apelat intii la un tovaras daca chiar m-ar fi interesat cintatul pe strada. Sa dau telefon sau sa MA DUC la primarie? Da, poate altadata. Mai ales daca as sta in Bucuresti.

Btw, esti cocalar.

 

 

 

Nu doar cocalar, ci si putin cu pluta. In primul rind, era vorba sa se imparta eventualul profit, nu sa-l plateasca cineva ca sa-si miste curu' spre parcul cu pricina. Scrie clar, cit capu' tau de mare: "impartim whatever bani in doua". Daca din asta tu intelegi "da-ti-mi [insert suma] si vin si cint pe chitarele voastre", inseamna ca ai fumat tamiie in prezervativ...

 

Cit despre milogeala, stii vorba aia... de fapt n-o stii, c-o inventez eu acuma, zice asa: "Decit o munca proasta, mai bine o milogeala simpatica".

 

duuude.... reeeeaaaddd:

http://forums.rgc.ro/topic/75305-bani-din-piatra-seaca/page__view__findpost__p__698827

 

:banana:

Link to comment
Share on other sites

Drept sa-ti spun, si eu as fi apelat intii la un tovaras daca chiar m-ar fi interesat cintatul pe strada. Sa dau telefon sau sa MA DUC la primarie? Da, poate altadata. Mai ales daca as sta in Bucuresti.

 

Daca traiesti in pestera, apelezi la cine crezi tu.

 

Daca din asta tu intelegi "da-ti-mi [insert suma] si vin si cint pe chitarele voastre", inseamna ca ai fumat tamiie in prezervativ...

 

Ia citeste aici, mai iobage. Vii tu repede si apesi cu coada de cazma pe tastatura.

 

Tu oricum imi esti simpatic. :)

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma sunteti ****** unii. Cati dintre voi v-ati mutat dintr-un alt oras in Bucuresti si trebuie sa va descurcati singuri fara sa va mai dea mama si tata vreun ban. Dar hai sa spunem ca ati facut asta si v-ati descurcat, suntei destepti, harnici, isteti dar nu nu aveti inima, dati dovada de cruzime pe seama unuia care poate nu e la fel de grozav ca voi. Pe cat cresti pe scara succesului se presupune ca evaluezi moral, spiritual, etc ... dar ce faceti voi astia "invingatori" demonstrati ca va voi sunteti defapt cei ratati.

Sa-l luam de exemplu pe Isus, nu ca sunt eu acum prea religios, ti-l imaginez sa judece, faca misto de cineva cu probleme? Pe cand unii de aici fac asta, cam unde simti acum ca te situezi pe scara evolutiei sa esti in masura sa ma judeci pe mine?

Inca o chestie... Ca sa vezi cum este cu adevarat un om pune-l sa vorbeasca despre altii, cand va incepe sa denigreze pe altii, nu va arata decat cat de denigrant este el...

 

Nu prea mai am chef acum de cantat prin parcuri, poate prin Weekend, mai vedem Borsec. O sa trebuieasca sa facem un repertoriu, repetam putin, banuiala mea ca 5-10 lei de fiecare tot ies, dar faza pe care n-au inteleso cei mai sus, e ca mai vreau si eu sa cant la chitara, sa mai am de a face cu muzica pana ma pun pe picioare aici in Bucuresti.

 

Pana la urma ce e asa rau sa ai niste initiative, tot pentru aia de mai sus, nu iti place , pass, citesti alt topic, ce trebuie sa comentezi asa de-anp...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest heavymetal

Ma sunteti ****** unii. Cati dintre voi v-ati mutat dintr-un alt oras in Bucuresti si trebuie sa va descurcati singuri fara sa va mai dea mama si tata vreun ban. Dar hai sa spunem ca ati facut asta si v-ati descurcat, suntei destepti, harnici, isteti dar nu nu aveti inima, dati dovada de cruzime pe seama unuia care poate nu e la fel de grozav ca voi. Pe cat cresti pe scara succesului se presupune ca evaluezi moral, spiritual, etc ... dar ce faceti voi astia "invingatori" demonstrati ca va voi sunteti defapt cei ratati.

Sa-l luam de exemplu pe Isus, nu ca sunt eu acum prea religios, ti-l imaginez sa judece, faca misto de cineva cu probleme? Pe cand unii de aici fac asta, cam unde simti acum ca te situezi pe scara evolutiei sa esti in masura sa ma judeci pe mine?

Inca o chestie... Ca sa vezi cum este cu adevarat un om pune-l sa vorbeasca despre altii, cand va incepe sa denigreze pe altii, nu va arata decat cat de denigrant este el...

 

Nu prea mai am chef acum de cantat prin parcuri, poate prin Weekend, mai vedem Borsec. O sa trebuieasca sa facem un repertoriu, repetam putin, banuiala mea ca 5-10 lei de fiecare tot ies, dar faza pe care n-au inteleso cei mai sus, e ca mai vreau si eu sa cant la chitara, sa mai am de a face cu muzica pana ma pun pe picioare aici in Bucuresti.

 

Pana la urma ce e asa rau sa ai niste initiative, tot pentru aia de mai sus, nu iti place , pass, citesti alt topic, ce trebuie sa comentezi asa de-anp...

M, prietene, daca tu vii pe forum cu o replica d-asta monumentala "De asemenea tot pentru 50E ma puteti invita undeva in oras precum la un mcDonalds unde veti plati si consumatia pentru discutii pe diferite teme, sa primiti sfaturi pe diferite intentii. Sunt o persoana foarte interesanta." cat crezi ca mai esti luat in serios? Eu inteleg ca trebuie sa te descurci pe cont propriu in bucurestiu' vietii(p.s. nu esti singurul), dar sa spui asa ceva inseamna ca ai niste piulite lipsa. Get a job.. asa nu mai astepti sa te scoata cineva la McD pe 50 de oiro sau sa-ti imprumute chitara..

Link to comment
Share on other sites

Sfinte drace ... Aline esti zdravan la creieri? Bati campii mai rau decat tractoarele cu tavalug frate... Ideea in sine de "a canta cu public" nu e rea... chestia e cum pui problema... Iti zic frate sa-ti intre bine intre urechi... Intai cumpara o chitara si stai prin dormitor cu toate geamurile si usile ermetic inchise (eventual sub pat sa canti ca sa nu se auda mult zgomot)... depinde de tine cat de mult iti ia pana ajungi la nivelul de a crapa nitel usa sa se auda si pe hol dar nu mai departe... apoi incepi sa cauti alti chitaristi si vezi ce-ti zic... daca stramba nitel din bot, e spre binele tau sa iti iei gandu de la public... daca zic ca e marfa si misto... tot zic sa ai grija... ca nu sti de unde sare piatra... hehe... Si sfat din experienta proprie... poti sa canti si cu dintii... si fara dinti si pe la spate si sub crac si cum oi mai vrea tu... poti sa canti orice... dar daca te arunci gata dupa bani... nu e muzica... banu o sa te loveasca fara sa te stresezi astfel daca ceea ce canti chiar e interesant... cand o sa primesti mailuri si o sa iti dea lumea bautura moca cand iesi afara ... cand o sa-i auzi pe altii cum asculta melodiile tale la telefon... atunci vei fi la inceput... pana la bani o sa canti mult si bine pe gratis... dar daca iti place cu adevarat muzica si e o pasiune.... sau mai mult decat atat... nu are cum sa te deranjeze chestia asta.... am dreptate sau nu?... Cand nu canti la chitara vreo 2-3 zile si te imbolnavesti si te ia cu greturi... cand iti vine vreo idee in minte la 4 dimineata si sari ca ars din pat s-o incerci... cand asculti ceea ce-ti place nonstop iar cand nu asculti muzica parca ai o linie moarta care tiuie in creieri si esti bulversat ... zic eu ca in astfel de momente iti dai seama de ce inseamna pentru tine muzica... Tui drace... n-ai cum sa retii chestile astea, indiferent ca le zic eu sau oricine altcineva ... daca e sa fie, le simti pe pielea ta ... daca nu ... resemneaza-te ... poate ai alte inclinatii ... sfatul meu e sa nu te inclini prea mult spre latura asta ca se poate rupe... las-o sa curga natural de la sine... nu te screme ca o sa te doara burta... iar daca esti incapatanat mai ceva ca un batal nazdravan apai iti recomand sa te duci sa iei lectii ca sa mergi macar pe un sablon cat de cat decent si care sa nu deranjeze urechea... spor!

 

P.S. ... nu iesi drace afara sa canti ca poate nu te mai vedem pe aici... iar daca vrei neaparat sa iesi sa-mi zici sa ma uit la stiri...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hai ca am un job. Dar prin primavara poate ma apuc si de chestia asta cu cantatul prin parcuri, acum ma adaptez la noua situatie. Am trecut printr-o situatie dificila recent si nu stiam cum sa o scot la capat, dar in urma ideilor mele trasnite am gasit o cale de iesire. Stiu ca de acolo din partea celalta pare ca e usor, dar believe you me, eram intors rau pe dos...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.