www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

exercitii si melodii pentru incepatori


matei90
 Share

Recommended Posts

Guest bravesoul

Tocmai mi-am cumparat chitara si as dori cateva tabulaturi cu cantece (cunoscute) usoare sau foarte usoare. :) De asemenea i-as fi recunoscator celui care imi poate face rost de tabulatura cantecului "Rapa".

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

ia cauta un pic pe forum :)

Am cautat "Rapa" o jumatate de ora pe net, am dat search pe forum. Nu vreau acordurile de la "Rapa", vreau tabulatura. Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Primul meu cantecel invatat la chitara (e a doua zi de cand am instrumentul) este Fara zahar - Sandel. Am invatat refrenul. :)

L-am modificat (simplificat) eu, astfel incat e usor de cantat pentru un incepator. Am postat aici tabulatura. Nu radeti de scrisul neglijent sau de liniile strmbe, m-am grabit. E un fel de...ciorna. Enjoy!

 

P.S. Am avut nevoie de aprox. o ora pentru a invata cat de cat melodia. Trebuie sa mai lucrez la viteza si acuratete. Succes! :)

P.S. 2 Fisierul modificat e in format jpg, originalul il puteti deschide cu guitar pro.

post-2761-1156939837_thumb.jpg

fara_zahar___sandel.gp4

Edited by bravesoul
Link to comment
Share on other sites

io zic sa incerci sa inveti acordurile alea , adik acorduri in general, ca majoritatea taburilor cu melodii "usoare" sunt gen

 

G D C Em

( in cazu de fata Sol major , Re Major Do major Mi minor) se gasesc pe net explicate acordurile astea la modu exact unde sa pui degetele pe grif:)

 

 

cit despre sandel , e genu de melodie care se poate prinde dupa ureche, cred ca si introul de la Nothing Else Matters e destul de usor de invatat ..asa fara floricele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

Am invatat RAPA in numai o ora (lucrez la viteza si acuratete acum)!!! Va multumesc! :) :) :) Incerc sa pun pe note si o mica parte din "Oda bucuriei". Deocamdata ma descurc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nu vreau sa va plictisesc cu aceleasi intrebari, dar asta e. nu am foarte mult timp la dispozitie sa ma uit prin discuti.am mai tras si eu un ochi p-aici dar mare lucru nu prea am inteles. ceea ce vreau eu e un program cu ajutorul caruia sa auda si urechile mele cum suna acordurile. am mai bazait si eu la chitara mea (prea veche saraca) si nu stiu cat de bine suna, pe hartie sunt doar niste cifre. asa ca va rog frumos, un program, ceva...

ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Chiperion

Hai sa intre Chiperiul la treaba...

@ale - Guitar Pro are asa ceva. Poti sa iei un demo de aici:

http://www.5star-shareware.com/Windows/Music/AudioComposers/guitar-pro.html

Va inregistra, candva, un numar maxim de zile; da-mi un PM in momentul respectiv.

 

Iar acuma, ce cantecele mi-am trecut eu pe lista "de studiat":

-Chestii irlandeze. Sunt simplute (daca nu incercati imnul lor de stat) si placute. Care ar hi aicea...Whiskey In The Jar, Fields Of Athenry, The Leaving Of Liverpool, Three Drunken Maidens...sau astea de la IRA: Come Out Ye Black And Tans, Connolly Was There, Grace, Rifles Of The IRA, Sniper's Promise, Little Armalite...pe alese.

 

-Illumination, de la Gogol Bordello. Cantecel punk de trei acorduri, interpretabil pe orice soi de chitara.

 

-Ar mai merge si '74-'75 de la The Connells, si Smoke On The Water...in fine. Este multe, doar bunavointa, ureche si vreme sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Niemand

melodii pentru incepatori :

Knocking on heaven's door ( varianta guns, pentru arpegiile pe G, D si C )

Wonderful tonight - Clapton ( aceleasi acorduri G, D si C )

Aproape de voi - Cargo ( www.acorduri.go.ro )

Mugur de fluier - Phoenix ( o bataie putin mai complicata, dar odata ce o prindeti e super simplu de cantat )

Don't cry- Guns ( la refren folositi F, G , Am si F, G , C , Am )

and the list could go on forever.... :)

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa va plictisesc cu aceleasi intrebari, dar asta e. nu am foarte mult timp la dispozitie sa ma uit prin discuti.am mai tras si eu un ochi p-aici dar mare lucru nu prea am inteles. ceea ce vreau eu e un program cu ajutorul caruia sa auda si urechile mele cum suna acordurile. am mai bazait si eu la chitara mea (prea veche saraca) si nu stiu cat de bine suna, pe hartie sunt doar niste cifre. asa ca va rog frumos, un program, ceva...

ms

Cel mai bun program la ce vrei tu dupa parerea mea e PROFESORUL DE MUZICA. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Bag si eu un exercitiu aici... sper sa fie de folos cuiva si ca postez unde trebuie.

(vad ca dezgrop un thread mort de 1 an dar titlul fiind "exercitii si mel pentru incepatori"... exact asta am, un exercitiu zic eu bun pt independenta degetelor ce vizeaza incepatorii in ale chitarii )

 

Asa deci sa incep sa zic care-i treaba. Pentru inceput se aseaza mana stanga pe o coarda (sa zicem pe D) asa:

 

5 6 7 8 ( adica aratator pe tasta 5, mijlociu pe 6, inelar pe 7, pinky pe 8 )

 

Tinand celelalte degete fixe, se muta pinkiu (degetul mic) cu o pozitie mai jos decat celelalte degete, apoi se muta cu o pozitie mai sus si se repeta (de 100, de 1000 de ori... eu fac de o suta :) ):

 

											X
				 X X X X devine:  X X X	si apoi X X X 
														X

 

 

Se repeta aceeasi figura cu inelarul apoi cu degetul mijlociu, apoi eventual aratatorul cu care e extraordinar de usor. :)

Urmatorul stadiu ar fi sa se faca aceeasi miscare sus-jos pe toate corzile.

 

Apoi se poate incerca sa se mute cate 2 sau trei degete odata. In multe momente o sa va vina sa ridicati si celelalte degete sa le urmeze dar trebuie sa va concentrati sa nu se intample asta:

 

 

							X  X  
		 X X X X devine:  X  X  si apoi   X  X
										X  X

 

Pentru a spori dificultatea deci eficienta exercitiului se poate sari tocmai pe mi-ul subtire si apoi pe Mi-ul gros.

Sper ca e de folos cuiva si ca se intelege ce zic eu aici. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Guest Ank_Sweet13

melodia rapa e mai usoara....pana si eu stiu sa o cant........nu e chiar rock :) dar cel putin e cv usor pt incepatori

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Pentru orice incepator recomand 2 lucruri: sa invete sa citeasca notele (nu e foarte greu) si sa se duca la librarie sa ia vreo 2 metode de chitara (care sunt vreo 20-30 lei). va va ajuta foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.