www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez V50 Sau Aria Awn-15 ?


calin96
 Share

Recommended Posts

Salut tuturor!Stiu ca a mai fost un topic de acest gen dar nu m-am lamurit.Eu sunt incepator,nici incepator deoarece nu am cantat niciodata la chitara si vreau sa invat.Intreabarea mea;ce sa aleg dintre un Ibanez v50 si o ARIA AWN-15 ?Ambele imi plac cum suna,le-am ascultat pe youtube.Nu le pot testa datorita faptului ca locuiesc in Curtea de Arges,iar aici nu este nici un guitarshop.Bugetul este de maxim 500lei.Ca rezistenta,ca marca si alte criterii care este mai buna v50 su AWn?

Scuzati-ma daca nu m-am exprimat corect,cum am mentionat si mai sus sunt incepator :D

Deci dati-mi un sfat va rog!

 

P.s pentru un baiat de 16 ani, (am si ureche muzicala si voce,dar nu cred ca conteaza)cam cate ore pe saptamana trebuiesc dedicate chitarii?Si cam dupa cat timp voi putea "canta" un cantec ?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai ieftin Takamine de pe MCmusic costa 600RON. Daca poti, fa un efort, eventual mai asteapta. Merita fiecare banut. Iti spun pentru ca am un Takamine GS320 si nu regret ca l-am cumparat. Deasemenea, am cantat pe Ibanez V50 si chiar pe Aria AWN-15. Ibanezul m-a dezamagit, Aria mi-a placut, pentru cati bani a costat. Cumparand pachetul respectiv de la Ibanez e ca si cum ai arunca bani pe fereastra si iti dai seama de lucrul asta putin mai tarziu.

Daca chiar ar trebui sa aleg intre Ibanez si Aria, as merge pe Aria, avand in vedere limita de buget.

Edited by alienkaze
Link to comment
Share on other sites

Eu am ibanez v50.Pentru inceput e bun.Daca vrei ceva si mai bun,strange bani pentru un Takamine,cum a zis si alienkaze.Cel mai bine e sa te duci si sa le probezi pe ambele chiar daca nu stii sa canti.Te duci si ciupesti fiecare coarda in parte si vezi care iti place mai mult ,care iti vine mai comod in mana.

Link to comment
Share on other sites

E chestie de gust. Mie imi place mai mult V50-ul ca sunet. Aria AWN 15 este construita mai solid. La Ibanez dai bani pe o gramada de porcarii inutile (parca aia se poate numi husa).

Te sfatuiesc sa mergi in magazin cu un amic care stie sa cante binisor si sa va puneti la joaca cu chitarile pana te hotarasti.

Link to comment
Share on other sites

Eu te sfatuiesc sa incerci normal. Cunosc mai multi chitaristi care au fost avantajati de faptul ca erau stangaci si aveau dexteritate buna pe mana stanga.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.