www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Marshall Mg100Dfx


Guest Hipster
 Share

Recommended Posts

@Hipster: traful il comanzi la Petra exact cum vrei sa fie. n-are rost sa-l pastrezi si pe cel original. cu filtrajul mai mare e cu du-te vino... vei avea riplu mai mic, dar.. pierzi din personalitatea tonului (scuze pt exprimare =)) - dar o sa intelegi ce spun ). nu e amp hi-fi, e pt instrument si se simte orice. eventual pui niste condensatori cu ESR mic, sau mai bine pachete in paralel, dar care ajung tot la 1000 micro cat e in schema.

Link to comment
Share on other sites

Ce rost are să cari două transformatoare după tine? :D Dacă-l faci la Petra oricum le spui tu câte și ce secundare să-ți bobineze.

PS: a zis și Sorin cam același lucru în timp ce scriam. Totuși nu cred că strică o sursă mai "țapănă", dar depinde de "obiectivele tonale" ale fiecăruia.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

totusi eu nu cred ca se rezolva ceva cu un traf mai puternic. si initiatorul topicului, si Hipster, au specificat clar conditiile in care apar problemele - cand pica tensiunea pe retea. nu e vb ca intra etajul final in limitare, protectie termica, etc - traful nu se incinge, deci e proiectat corect - nici nu putea sa fie altfel.

mai degraba ar fi folosirea unui stabilizator de putere intre redresare si alimentarea etajului final. sunt circuite integrate specializate pt asta, genul DC-DV converter (seria LT ) care iti ofera o tensiune constanta de iesire intr-o plaja uriasa de tensiuni pe intrare. nu-s asa scumpe si un electronist bun iti poate face asta destul de usor.

eu am folosit LT3502 pt a obtine 30V, 60 si 300V (ultimele doua cu inductante) pt alimentarea unor pedale, chiar daca la intrare te legai cu orice sursa intre 3 si 40V :) e adevarat, circuitul asta iti oferea max 500mA pe 30V, dar cand am cautat circuite pt aplicatia respectiva stiu ca erau si la zeci de amperi si sute de V.

Link to comment
Share on other sites

hmmm....oricum schimb traful, deci as putea sa imi fac si o redresare si o filtrare mai mare pe un pcb separat. Le incerc pe rand si vad care imi place cum suna, cum se comporta la variatii etc. Nu-i bai. Imi mai reamintesc cum se face, have some fun, get some diy pride in there etc. :lol:

 

Multumesc de Petra, nu stiam de ei, nu am inteles initial despre ce vorbeai si nu am apucat sa dau o cautare.

 

totusi eu nu cred ca se rezolva ceva cu un traf mai puternic. si initiatorul topicului, si Hipster, au specificat clar conditiile in care apar problemele - cand pica tensiunea pe retea. nu e vb ca intra etajul final in limitare, protectie termica, etc - traful nu se incinge, deci e proiectat corect - nici nu putea sa fie altfel.

mai degraba ar fi folosirea unui stabilizator de putere intre redresare si alimentarea etajului final. sunt circuite integrate specializate pt asta, genul DC-DV converter (seria LT ) care iti ofera o tensiune constanta de iesire intr-o plaja uriasa de tensiuni pe intrare. nu-s asa scumpe si un electronist bun iti poate face asta destul de usor.

eu am folosit LT3502 pt a obtine 30V, 60 si 300V (ultimele doua cu inductante) pt alimentarea unor pedale, chiar daca la intrare te legai cu orice sursa intre 3 si 40V :) e adevarat, circuitul asta iti oferea max 500mA pe 30V, dar cand am cautat circuite pt aplicatia respectiva stiu ca erau si la zeci de amperi si sute de V.

 

Ok, la asta nu m-a dus capul sa caut. Il sun acu pe taica-miu. Danke. ;)

Edited by Hipster
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca-l vinzi nu se rezolva nimic, doar "transferi" problema urmatorului si nu-i frumos, nici etic!!!

Cat despre rezolvare, ti-a zis Vio....

 

Data viitoare ureaza-i sa nu paseze problema asupra lui in primul rand ;) La vanzare poti sa spui despre aceasta problema. Poate cineva il ia pentru aplicatii la volum mic sau pentru decorat casa, nu se stie. Am vandut si cumparat lucruri si poti vedea cat de tepar am fost...

 

Mie n-ar putea sa-mi placa un amplificator ce necesita modificari intr-o asa proportie ca sa functioneze normal. Cand mai cumperi ceva scump, probeaza. Castigi timp pentru cantat.

Link to comment
Share on other sites

Nu il vand...inca. :-) Se pare ca problema nu e semnalizata decat sporadic prin forumuri la modelul asta, desi ulterior cand am tras oamenii de limba personal, imclusiv pe cel care a proiectat seria MG, a cam aparut constant. La naiba, chiar si la modele mai noi tzipla apare.

 

De testat nu am avut cum, dar am facut muuulta documentare inainte plus ca il cunosteam pe vanzator. Poate la el nu a fost problema cu tensiunea variabila cum e in Bucuresti. Si tot degeaba documentarea, daca lumea nu plange. :-p

 

Problema nu e la volume mari, apare la orice volum, tine de tensiunea necesara sa functioneze tda-ul.

 

O sa ii refac racirea, schimb integratul si incerc treaba cu un stabilizator de tensiune. Chiar, stie cineva care e viteza de reactie a unuia cu servo? Am inteles ca ar fi mai mica din motive mecanice plus ca se arde toroidalul de la atat frecus pe spire. Si in cazul asta unul pe relee ar fi mai util.

 

In plus o sa incep sa imi fac un amp pe lampi ca hobby project..deci nu ma agit.

 

Poze will follow. Multumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

am si eu nevoie de o mana de ajutor....adica ma gandesc sa imi pun o vioara electrica la punct si sa imi cumpar deasemenea si un amplificator marshall.....doar ca sunt anumite raspunsuri pe care nu prea le gasesc...

 

nush daca am postat in orice caz unde trebuie....la cine pot gasii si eu niste raspunsuri cat de cat ok legate de sunet amp'uri etc...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.