www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metode De Chitara


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

Eu am invatat dupa "Chitara pe intelesul tuturor" a lui Bogdan Constantin, dar te limiteaza mult, e foarte simplu si sumar, mare branza in afara de cateva acorduri n-o sa prea fii in stare sa faci dupa terminarea cursului, acum depinde inspre ce nivel vrei tu sa te indrepti. Mie personal nu mi-a placut sa ma limitez doar la asa ceva, dar na, avand in vedere ca habar n-aveam sa cant pana am facut rost de cursul asta, ca prima lectie, a fost parfum.

 

Mai bun ar fi cursul "Learn and Master Guitar" al lui Steve Krentz... te cam pune nenea asta la munca, dar explica multe lucruri, si le explica bine. Nu mai zic ca eu abia cand am dat de cursul lui Krentz am invatat sa tin pana ca lumea in mana (asta la vreo 3 ani (!) dupa ce invatasem primele acorduri pe chitara)... deci l-as recomanda pe asta daca vrei sa intri si in chestii ceva mai complicate.

 

Nu-s astea singurele, acum ii plin internetul de lectii de chitara... ma rog, daca vrei, gasesti si pe youtube de toate pentru toti - mi-au placut mult filmuletele de la justinguitar, mi-au clarificat unele nelamuriri, si sunt explicate mura-n gura, ca pentru copii mici :).

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

da acum vreo 1 ora am descoperit justinguitar si imi place ca are si lectii pentru chitaristi de nivel mediu si nu trebuie sa i-au totul de la inceput

 

Eu nu ma ghidez neaparat dupa chestia asta: incepator-nivel mediu-avansat, bla-bla, in general arunc un ochi peste tot si imi iau de acolo doar ce (cred eu ca) imi trebuie. In plus, imi place sa aud si alte pareri cu privire la unele lucruri, chiar daca, sa zicem, le stiu (uite, spre exemplu, si cu faza cu tinutul penei, de care am scris mai sus) - niciodata nu stii de unde poti afla lucruri noi despre niste chestii pe care credeai ca le stapanesti destul de bine. Prin urmare, incerc sa trec cam prin tot (fast-forward acolo unde chiar e cazul), si sa iau la puricat partile pe care vreau sa le aprofundez.

Link to comment
Share on other sites

Exista o problema cu invatatorii de pe youtube.....ei te invata un lucru dar nu il explica...putini explica in detaliu.M-am uitat dupa modul ionian , il prezinta dar nu spune ce e el cu adevarat....doar il prezinta si atat ....asta e problema te invata sa canti dar nu sti ce canti....

 

Cartile sunt foarte foarte utile....recomand Nick Nolan (toate trei cartile) ...perfecte si pentru incepatori...dar si pentru avansati .. Si mai recomand Milan Polak acest tip a luat licksuri de la toti chitaristii mari si le-a pus intr-o singura carte....este foarte buna ...

Edited by andreyush01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu am descoperit canalul de youtube al unui tip care explica mai mult teoria, sfaturi practice, exercitii. Tipul face cate o lectie pe saptamana drept raspuns la intrebarile utilizatorilor din toata lumea. Pe langa lectie, deseori mai da si backing track si/sau pdf cu ce a facut in clip.

 

Aruncati o privire dupa "Creative Guitar Studio - Andrew Wasson". E tare meserias ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da, se poate să fie ce zici tu cu Marty, însă, aşa cum zicea un coleg mai sus, cu învăţătorii de pe youtube, care-ţi arată şi nu-ţi explică, cam aşa cred eu că stă treaba şi în cazul celor de la Lick Library. Am văzut vreo două DVD-uri cu ei şi sunt precum lecţiile de pe youtube, îţi arată deştele din două unghiuri de filmare şi la trei viteze diferite, aşa ca tot mecanică e lecţia...

Dar , na, poate ai văzut tu un DVD mai bun....

 

Şi mie mi-a plăcut "Learn & Master" a lui Krentz . Cu plecarea de la noţiuni elementare, cu nişte teorie, cu teme de casă, destul de bun de start, după părerea mea...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Lick Library sunt preferatii mei, stiu ca DVD-urile lor costa bani dar de obicei cat dai atata ai.

 

Sau alta metoda buna Dave Weiner, chitarist in trupa lui Steve Vai, face lectii cu tine via skype la un pret OK. Apoi Marius Pop care face si el lectii exceptional de bune la un pret de nimic, incredibil de ieftin.

 

Si ar mai fi de scris o gramada. Eu nu sunt hater doar ca Marty in loc sa te ajute te baga in ceata.

 

Despre Lick Library am de zis numai lucruri bune. Accentul e pus in special pe practica, lick-uri, riff-uri, mai putin pe teorie (cel putin in ce am vazut eu de la LL: Rock Guitar in 6 Weeks si Electric Blues). Eu i-am descoperit de vreo 3 saptamani si de atunci invat in fiecare zi cate ceva din lectiile lor.

Link to comment
Share on other sites

LL-urile nu mi-au placut foarte mult si le-am avut pe toate. L&M, m-a ajutat sa invat sa citesc corect un portativ si sa asociez notele cu tastele si corzile aferente. Acum nici nu prea ma mai uit la taburi.

Am gasit de cumparat pe filel..t varianta de 53 gb, sunt 20 dvd-uri in total.

Link to comment
Share on other sites

eu mai ascult una alta... mai pun mana pe chitara si ce-o fi o fi... amen ca la genu meu n-am nevoie de portative sau sa am habar ce note cant... Cei drept e grele sa invat de la lectii... am incercat de curiozitate da e prea incet... La urma urmei, ce observ din chestia asta cu self taught ca la urma urmei asta e... e ca iti da un flow si nu te pierzi niciodata... si cu timpu devi din ce in ce mai avansat in capacitatea de a invata si de a-ti imbogati vocabularu... dar la urma urmei dragoste cu forta nu se poate iar cea mai buna metoda e aia care e cat mai comoda si care te face oarecum sa te tii de treaba...

Link to comment
Share on other sites

eu mai ascult una alta... mai pun mana pe chitara si ce-o fi o fi... amen ca la genu meu n-am nevoie de portative sau sa am habar ce note cant... Cei drept e grele sa invat de la lectii... am incercat de curiozitate da e prea incet... La urma urmei, ce observ din chestia asta cu self taught ca la urma urmei asta e... e ca iti da un flow si nu te pierzi niciodata... si cu timpu devi din ce in ce mai avansat in capacitatea de a invata si de a-ti imbogati vocabularu... dar la urma urmei dragoste cu forta nu se poate iar cea mai buna metoda e aia care e cat mai comoda si care te face oarecum sa te tii de treaba...

Nu exista gen in care nu trebuie sa stii ce note canti. Orice muzician trebuie sa stie sa citeasca muzica si mai ales sa o inteleaga.
Link to comment
Share on other sites

http://youtu.be/eOq-PIgHpTI

 

Pentru cei care zic ca nu poti fi muzician daca nu sti sa citesti muzica rog sa deruleze la 13:35 ... Mie imi place cum suna Buddy si il consider muzician... de asemenea, el e printre putinii care stau alaturi de Clapton si BB.... Majoritatea muzicienilor au facut treaba ca la carte dar... dar... sunt altii care au metodele lor... Fiecare dupa bunu-i plac la urma urmei...

 

Eu sunt de partea baricadei cu self taught... don't read music either dar nu ii blamez pe aia care folosesc partituri si "citesc" muzica... E liber frate pentru oricine sa faca dupa bunu-i plac...

 

Sa fim seriosi, daca avem pretentii ca suntem mari iubitori de muzica, cu siguranta ca nu are rost sa ne prostim cu astfel de subiecte...

Ciudat e faptu ca eu cant ce si cum vreau eu si mai suna si bine... pentru unii... pentru altii nu prea... cert e ca mie imi place iar cand vin "critici muzicali virtuali" de vor sa se certe cu mine la toate chestiile pe care le zic eu... si le zic ca eu asa fac... nu ca asa tre sa faca toata lumea!!! ... mie imi da cu virgula...

Ce-aveti fratilor?... cumva v-ati stricat la stomac?

Link to comment
Share on other sites

las frate ca n-am cerut eu ajutor pe aci... si la chestia cu intelegerea acordurilor si care cum se imbina ... i'm on it... iar asta nu prea ai cum sa intelegi prin vorbe... ma descurc cum necum ... nu-i bai...

 

spor si tie maestre...

Edited by Cognek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Voi ce metode de studiu(carti) folositi pentru chitara?

Pana acum am folosit "Carcassi Method" , "Absolute Essentials of Music Theory for Guitar" , "A_modern_method_for_guitar__Berklee__" si video de la Lick Library,care au si multa teorie, daca stii sa cauti.. De exemplu: "Chords and scales" , "Harmony and theory" etc .
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.