www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pentru Un Sound Rock


Guest Iulia Simion
 Share

Recommended Posts

Guest Iulia Simion

Buna,

 

Sunt noua in domeniu,deci nu ma pricep foarte bine.. as dori sa-mi schimb dozele...Ce doze mi-ati recomanda pentru un sound mai rock? Am un squier strat HSS dar as vrea sa schimb si pickguardul si sa mai pun un humbucker la neck...As putea pune doze de Gibson(asta e sound-ul pe care l-as dori) ? Ar aduce cat de cat a gibson?(probabil e o intrebare prosteasca dar am mentionat ca nu ma pricep). Sau dati-mi alte sugestii..

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce fel de rock ... pt. sunet Led Zeppelin de exemplu ai nevoie de un anumit tip de doze iar pt. sunet gen BLS de altul.

 

Un strat nu o sa sune niciodata a Gibson, indiferent de ce-i faci. Desi dozele influenteaza considerabil sunetul chitarii, lemnul si distanta de la nut la bridge conteaza mai mult.

 

Uita-te ce doze au chitaristii tai preferati si incepe de acolo ...

Link to comment
Share on other sites

Asta e o conceptie gresita. Nu ai cum sa te apuci nici de experimentat cu doze daca nu-ti permite buzunarul. Sunt foarte multi factori care se aduna. Oricat ti-am spune noi, doza X si Y, pana nu pui tu mana pe chitara ta echipata cu dozele alea n-ai cum sa stii daca o sa-ti placa sau nu.

 

Ce Squier ai? Affinity sau Bullet? Cu ce fel de fretboard? Nu de alta, dar dozele se aleg si in functie de lemnul corpului si fretboard.

 

Treaba cu schimbatul pickguard-ului chiar nu e necesara. Nu stiu cum are chitara ta facut routing-ul, dar daca ai pentru SSH, trebuie sa modifici si corpul ca sa-ti incapa humbucker in neck. Dar nu-i totul pierdut. Producatorii de doze s-au gandit si la situatia asta si au facut humbuckere in format single coil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iulia Simion

Am un Affinity. Uite aici specificatii:

Body: Agathis

Body Shape: Stratocaster®

Body Finish:

(0301620006, 0301620025, 0301620095)

Polyurethane

 

Neck Shape: "C" Shape

Number of Frets: 22

Fret Size: Medium Jumbo

Position Inlays: White Dot

Fretboard Radius: 9.5" (24.1 cm)

Fretboard: Rosewood

Neck Material: Maple

Neck Finish: Polyurethane

Nut Width: 1.6” (40.6 mm)

Scale Length: 25.5" (64.8 cm)

Neck Plate: Standard 4 Bolt

Link to comment
Share on other sites

Guest Iulia Simion

Hmmm...ciudat..e acelasi model dar eu am luat un pack cu tot cu amplificator...http://www.fender.com/en-RO/products/stop-dreaming-start-playing-set-affinity-strat-hss-with-g-dec-junior-amp/

Link to comment
Share on other sites

sigur la un moment dat faceau Affinity din alder. depinde de an, cum sunt preturile la lemn, in functie de oferta pe piata mondiala. blabla

poti sa astepti sa gasesti o oferta de schimb + diferenta, decat sa dai banii pe overpriced pickups bagate intr-un strat lowcost.

 

just study and play... who cares. sa nu sune a drujba sau a crocobaur... sa fie bine, sa nu fie rau, adica... in rest...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Am uitat ce era mai important. Ce amplificare folosesti? Daca e vorba de amplificatorul din pack, din pacate, nici Gibson nu suna a Gibson prin asa ceva.

Datorita echipamentelor folosite de idolii nostri pentru diferite tonuri, standardul e destul de ridicat. Daca la inceputurile sunetului de chitara distorsionata, un amplificator cu difuzorul crapat era de ajuns, acum obtinerea unui anumit ton este, de multe ori, o treaba destul de costisitoare.

 

Incearca scule pe care ti le permiti. Un amplificator mai mare, un procesor de efecte, vei incepe, usor, sa descoperi tonuri care iti plac. Tipul dozelor ar trebui sa fie una dintre ultimele ajustari. O chitara slaba va suna mult mai bine prin scule bune setate ca lumea, decat o chitara foarte scumpa prin scule slabe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna,

 

Sunt noua in domeniu,deci nu ma pricep foarte bine.. as dori sa-mi schimb dozele...Ce doze mi-ati recomanda pentru un sound mai rock? Am un squier strat HSS dar as vrea sa schimb si pickguardul si sa mai pun un humbucker la neck...As putea pune doze de Gibson(asta e sound-ul pe care l-as dori) ? Ar aduce cat de cat a gibson?(probabil e o intrebare prosteasca dar am mentionat ca nu ma pricep). Sau dati-mi alte sugestii..

 

Buna. Daca esti noua in domeniu si nu te pricepi, iti sugerez sa lasi schimbatu' dozelor pe mai tirziu. Nu de alta, da' dai banii degeaba, pentru ca orice doza ai pune pe stratu' ala, tot n-o sa sune a Gibson, ok?

Iar daca vrei sa sune mai cock rock, ia-ti o pedala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat dai si banii pe routing sau, mai rau, o macelaresti singura, ai stricat lemnul, pickguard-ul, ai dat banii aiurea, eventual te mai si costa s-o repari.

 

trebuie sa inveti sa canti si sa iti faci tonu

 

Si daca vrei Gibson mai incolo, sa stii ca un Epiphone SG, Explorer, Flying V sau Les Paul costa mai putin decat parerea de rau.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum zicea 'mnezau, scapa de ampu ala din pack si ia-ti un amp decent. Uita de schimbatu dozelor si cumparatu de pedale, procesoare deocamdata.

Incepe cu ampu si vezi de acolo ce-ti mai trebuie.

 

Si acum, o sa pui intrebarea ce amp ar fi mai bun?

Go on... just ask :)

Edited by Shreder_DT
Link to comment
Share on other sites

Guest Iulia Simion

Hard( gen AC/DC,GnR, etc.), pfff nu stiu, in jur de 10 mil. as fi dispusa sa dau(da' tre sa-i strang mai intai :D ), da, cant numai acasa, da, am vecini, nu stiu daca ar veni sa-mi bata in usa...am casti in orice caz

Link to comment
Share on other sites

am casti in orice caz

Presupunând că au performanțe acceptabile, e clar: ia-ți un procesor, în caz că amplificatorul nu oferă performanțe satistăcătoare.

 

cumpara un SG sh si ai rezolvat problema cu soundu... punct.

Un SG prin G-DEC Junior sună a AC/DC și GnR?

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hard gen AC/DC ... pfff nu stiu, in jur de 10 mil. ... da, cant numai acasa...am casti in orice caz

 

Pfff ! "It's a long way..."

 

Sunt foarte tentat să-ţi recomand software pentru chitară, dacă zici că ai căşti... Dacă n-ai chitara strâmbă sau în valuri poţi începe, pentru câteva luni bune, pe soft şi în acelaşi timp să continui studiul chitarei cu lecţii de pe youtube sau tutoriale gen "Learn & Master" by Krentz...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.