www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voi Cum Studiati O Piesa/solo Noua/nou?


Darius Borz
 Share

Recommended Posts

O asculti, gasesti gama, intelegi stilul/vibe-ul piesei si incerci sa recreezi solo-ul, desi sfatul meu personal este ca acolo unde este un solo improvizat, sa faci acelasi lucru.Daca inveti un solo pe de rost nu te va ajuta cu nimic, insa daca esti capabil sa canti un solo pentru melodia respectiva, atunci este ceva.Exceptie fac cazurile unde exista o tema, insa in rock-ul classic majoritatea solo-urilor de pe album sunt cele trase in take-ul respectiv, parerea mea.Prea putine sunt scrise.

 

In concluzie, cea mai buna metoda, pentru tine, este de a studia piesele dupa ureche, acest lucru aducandu-ti multe avantaje, care nu are rost sa le insir acuma, insa mai este si varianta in care peste o ora ai cantare si bagi repede piesa pe Guitar Pro, dar asta nu te va ajuta in viitor.

Link to comment
Share on other sites

Slash93 de mai sus a inceput bine, dar s-a grabit putin.

 

O asculti, dar o asculti pana cand o poti reproduce in minte dupa ce o opresti. Abia atunci ridici instrumentul, gasesti gama si incerci sa o reproduci si pe el. La fel si pentru solo-uri. Despre tab-uri nu prea am ce sa iti spun pentru ca nu am folosit, dar cred ca iti mananca din antrenamentul urechii daca apelezi la ele.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de melodie si de timp ... daca ai timp, invat-o dupa ureche. Daca esti pe graba, partitura, tab, video, orice gasesti.

 

E foarte importat sa inveti chestiile ca papagalul. Nu doar nota pe nota dar si sunetul, dinamicile, timing-ul, etc ... Sa sune cum suna pe CD. Metoda asta nu doar iti ridica standardele foarte mult dar te si face sa progresezi mai rapid. Si o sa-ti fie foarte de folos daca o sa te trezesti intr-un studio intr-o zi si-ti zice unu ca vrea sa-i duplichezi o parte de-a lui James Brown de exemplu.

 

Cand inveti, invata cat de mult intra, ridica partea invatata la o viteaza acceptabila (~70% din viteza originala), mai invata o parte si tot asa pana cand stii tot cantecul. Dupa aia ridica tot la viteza originala si voila, ai invatat soloul. Daca vezi ca stai mai mult de 2-3 zile la 90% de exemplu, treci la alt cantec si intoarce-te mai tarziu, o sa vezi ca o sa fie mai usor.

 

Ah', si cum a mai zis colegul de mai sus, FOLOSESTE TRANSCRIBE!!! Works wonders.

 

Aici exersam un cantec de-a lui Govan, ultima parte inca o mai aveam de invatat, in rest nu cred ca am dat prea mult cu stangul in dreptul

 

Sorry 'bout the PJ's ... I made that for myself, to track my progress ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.