www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sugestii Chitara Prs


sebyrlk
 Share

Recommended Posts

Salut.

Vreau sa imi cumpar un PRS in jur de 3000 de ron, si as avea nevoie de putin ajutor.

M-am uitat la urmatoarele modele pe McMusic: PRS SE Custom 24 http://mcmusic.ro/chitare/electrice/prs-se-custom-24-chitara-electrica.html

PRS SE 245 http://mcmusic.ro/chitare/electrice/prs-se-245-chitara-electrica.html

PRS SE Mike Akerfeldt http://mcmusic.ro/chitare/electrice/prs-se-mike-akerfeldt-chitara-electrica.html

PRS SE Paul Allender http://mcmusic.ro/chitare/electrice/prs-se-paul-allender-chitara-electrica.html

PRS SE Custom 24 - 25th Anniversary http://mcmusic.ro/chitare/electrice/prs-se-custom-24-25th-anniversary-chitara-electrica.html

Vreau sa stiu ce parere aveti si daca cineva detine unul din aceste modele sunt curios sa stiu daca e multumit.

Link to comment
Share on other sites

dupa mine sunt chitari excelente... am avut ocazia sa testez...

 

... doar o mica dracenie din ce poti sa scoti din chitarile astea (talent not included)... insa sunt misto dupa ce le-am dat un spin ...

Pentru blues/country/rock an roll/ iti ofera un ton si un feel superb... nu stiu au in ele ceva unic din care numai prs poa sa faca... ar suna oarecum a tele dar e destul de departe...

 

Misto alegere faci daca vrei sa canti genurile de care am zis... acum depinde de ce stil ai tu... dar sunt chitari misto din cate am testat...

Un singur lucru... pe metale si rock mai greu asa mi se par cam neutre... adica la fel ca un ibanez pe blues...

 

Tot ce pot sa-ti recomand insa e sa te duci la cel mai apropiat magazin de instrumente... sa iei una in mana si sa canti dracii din ea in felul tau iar daca ti-a placut feelingu mai mult decat orice altceva .... cumpar-o! Desigur, conteaza si amplificarea si efectele si alte dracenii... totusi presupun ca la 3k ron pentru o chitara ai idee cum sa canti si sa canti bine... Oricum, PRS mi se par chitari superbe si as cumpara una daca as avea bani... nu am testat modelele super high priced dar si la mid-low... adica undeva intre 20-30 bete mi se par superbe...

Link to comment
Share on other sites

Detin un PRS SE custom 24 - 25th Aniversary si pot sa zic ca iubesc chitara asta. Are un gat foarte confortabil, dozele stock sunt excelente si poti canta cam orice pe ele, inclusiv metale.

Eu o tin pe a mea in D tuning si rage perfect pe riffuri. Sunetul e plin si se aseamana cu un Les Paul, dar e peste un Epiphone din aceeasi gama.

 

Eu ti-as recomanda PRS SE Mike Akerfeldt, nu am pus mana pe ea, dar are niste finishuri superbe si este foarte laudata.

Singurul lucru care ma deranjeaza la PRS este pozitia switch-ului de doze care e plasat putin cam departe si pe pasajele rapide nu am timp sa schimb dozele.

 

In concluzie, e o alegere foarte buna, nu ai cum sa dai gres cu un PRS.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Am un PRS SE custom 24 - 25th Aniversary. Ca si Shredder_DT, sunt incantat de ea. Cand am ales-o, am luat-o *in principal* pentru sunetul clean. Sta in acordaj standard, cu 10-46 pe ea. Poate sa faca cam orice, competent. Full stock (exceptie: a capatat straplocks).

 

N-are rost sa-ti zic ce ma incanta la ea, o sa punctez in schimb ce probleme am avut si ce s-ar putea sa nu-ti convina.

 

La mine s-a dezlipit nutul. Am dus-o la garantie, s-a dezlipit din nou, l-am lipit singur si acum sta fara nici o problema. Cu toate astea, nutul (la mine) e una din partile slabe ale chitarii. Mai "agata" corzile, chiar daca-i dat cu grafit, samd. Cu toate astea, inca nu l-am schimbat.

Mufa mama jack se mai slabeste, trebuie ocazional stransa. Nu m-a deranjat suficient sa ii dau cu un pic de oja or something. Tot pe-acolo ar putea fi un contact imperfect, mi-a "cazut" semnalul de cateva ori intr-un an jumatate. Nici asta nu m-a deranjat suficient sa iau masuri. Tremoloul e foarte bun, dar nu e floyd.

Are sustain de ma plictisesc, insa platesti asta prin greutate - e grea.

Alte dezavantaje la mine s-au legat, paradoxal, de calitatea chitarii. Intai, nu prea iarta. N-ai pus degetul bine, se aude imediat. Doi, m-a impins la alte cheltuieli - merita un amp bun si-un lant de efecte corespunzator.

 

Sunt OK cu dozele, nu m-ar deranja chiar deloc o splitare push-pull :) Cheitele sunt foarte ok.

 

Sunetul e grasunel, seamana oarecum a LP.

 

Daca vrei o chitara versatila, e o alegere buna.

 

PS. Shredder, la tine curg bine corzile prin nut?

Link to comment
Share on other sites

Un singur lucru... pe metale si rock mai greu asa mi se par cam neutre... adica la fel ca un ibanez pe blues...

 

Desi n-am incercat personal chitare PRS (I kind of envy you guys :)...), te-as cam contrazice putin... am vazut chitaristi de metal si de hard rock care canta de rup pe PRS-uri, si suna super. Evident, conteaza si amp-ul, efectele s.a.m.d., dar nu cred ca totusi conteaza ca e PRS si nu altceva. Cata vreme poti sa scoti tonuri de metale grele si dintr-un Fender Strat, de ce nu s-ar putea si dintr-un PRS...?

 

@sebyrlk: am auzit putina lume sa se planga de PRS, deci cred ca mergi la sigur indiferent de modelul pe care il vei alege. Cum a zis si Cognek, incearca sa le probezi pe toate din lista pe care ai propus-o, si care iti place mai mult, aia sa fie a ta!

 

O singura chestie as avea insa de comentat: personal, m-as cam feri de SE 245, din simplul motiv ca are tipul ala de bridge, unde, din cate am inteles, nu poti seta intonatia (cica ar veni ea din fabrica cu intonatia gata setata, scuzati cacofonia). La celelalte chitare pe care le-ai selectat ai ceva mai multa "libertate de miscare" in sensul asta. Evident, daca vei vrea sa canti exclusiv in acordaj standard si cu corzi de tensiune normala, atunci nu-i nicio problema, dar daca la un moment dat vei vrea sa schimbi acordajul cu ceva mai low si sa pui corzi o idee mai groase, ma gandesc ca s-ar putea sa fie ceva probleme la setarea intonatiei... Daca am vorbit tampenii, va rog sa ma corectati.

 

Bafta in alegerea chitarei!

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Am avut PRS SE Custom 22, am cantat pe Tremonti SE si Singlecut SE. Ca idee toate mi s-au parut foarte bune, mai ales pentru pretul lor. Lucratura si finisajele sunt de top, singurele minusuri ar fi lemnul de calitate ceva mai slaba (dar buna pentru segmentul de pret) decat la cele americane si electronica si hardware ceva mai slabe (cheitele de acordaj mi se par mult sub Grover pe care le ofera concurenta la acesti bani, dozele desi sunt ok nu sunt de top).

 

Daca ar fi sa aleg ceva de la ei sub 3000 lei acred ca m-as uita la un 245, arata bine, are o reteta clasica de lemne si faptul ca are configuratie clasica de Les Paul ca doze si potentiometrii o face foarte versatila.

 

Acelasi lucru esge valabil si pentru modelul Tremonti care vine si cu un pret excelent, dar cu finisaje ceva mai simple.

 

Nu ma incanta deloc modelele cu 24 taste, asa ca nu as putea sa iti recomand unul, dar si SE Custom, care momentan nu se mai fabrica dar dealerul se pare ca il mai are pe stoc pare o afacere excelenta. Fata de modelele tip Les Paul suna ceva mai bright, sau daca vrei mai putin plin.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Cu toate ca am probat doar Santana SE (care sincer sa fiu,nu mi-a placut deloc) am studiat putin seria SE de la PRS acum un an si ceva cand imi cautam chitara.Dupa parerea mea cea mai misto e 245 desi are bridgeul ala.In timp daca e maxima nevoie exista bridgeuri de genul asta http://www.thomann.d...dge_sh_b_bk.htm ,poate chiar mai ieftine.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de sfaturi. O sa trag si eu o fuga la McMusic din Bucuresti sa testez chitarile. Eu cant in special Hard Rock, cu chitara in drop c, deci cred ca in cazul asta, cum a zis mike, trebuie sa ma feresec de SE 245.

 

Nu zic neaparat sa te feresti, chitara, saraca, n-are purici :D, m-am exprimat un pic cam prea "dur" - cum a zis radu_guitar96, daca-ti place cel mai mult asta, i-ai putea schimba bridge-ul, dar nu stiu daca mai merita sa dai bani in plus pe alt bridge, dupa ce ca dai atata pe chitara. In drop C nu stiu daca vei putea canta cu chitara asa, fara nicio modificare la intonatie... nu stiu ce le-a venit in cap astora de la PRS sa faca bridge-uri din astea fixe... poate chiar "prea fixe" :D

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Mi-am cumparat in cele din urma un PRS SE Paul Allender, cel cu doze active. Asta mi-a placut cel mai mult. Isi merita fiecare banut. Din cat am cantat pana acum la ea e bestiala. Merge perfect si pentru rock. Acum trebuie sa strang bani pentru un amp pe masura.

 

Marfa! S-o canti sanatos! :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.