www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Resurse Hardware Se Folosesc Intensiv La Înregistrãri?


Recommended Posts

Vreau sa fac cu el ce face "the averge bedroom guitarist", adica sa inregistrez piste de chitara, din amplificator in placa externa, 2-3-4-5 piste de chitara, apoi sa fac o melodie, adaugind bas, tobe si ce mai trebuie cu programe gen EZ Drummer si genul asta. Apoi mixaj si mastering nu foarte pretentios. Deci chestii de casa, nu am cunostinte avansate si nu voi vrea performante de studio, pentru ca nu am banii necesari unei investitii pe masura. ~2500 ron pt laptop, o placa/mixer de ~500 ron (sh?) mai tirziu, 2-300 ron casti si cam atit.

 

raspunsul este - procesor cu viteza mare, ram > 4G si hdd rapid + placa de sunet smekera.

 

exact ce faci tu fac si eu pe desktopul cu configuratia expusa mai sus

 

si inca o recomandare - sa nu faci ciorba de genul : acces internet, filme, browsing pe acelasi os cu DAW-ul. eventual fa un multiboot si tine un os dedicat pentru daw

 

Eu am un i5 cu 8GB RAM, 128GB SSD (aici am instalat sistemul de operare si diversele vst'uri si vsti'uri fara librarii) + un HDD extern de 2 TB (unde din motive de mobilitate sunt instalate doar librariile de sunete si proiectele pentru daw / trackurile wav salvate) + placa de sunet externa PreSonus Audio Box, Windows'ul e instalat recent, in afara de daw / vst'uri si chrome + winamp nu am absolut nimic instalat ... ok, in teorie totul suna bun si frumos dar in configuratia urmatoare de canale:

 

- 2 x tobe : superior drummer - the metal foundry (1. toba mare si premier 2. orice inseamna cinel)

- 2 x chitara electrica : prominy v-metal (L / R fiecare prin Overloud TH2)

- 1 x bass : prominy sr-5 (prin overloud mark 2)

- 1 x synth : spectrasonics omnisphere / (ocazional) nexus

 

Nu e nevoie sa populez trackurile de note, e indeajuns sa pun cate o nota doar in fiecare si sa'i dau play, acolo moare totul ... sunetul devine sacadat, apar glitch'uri si pocnituri, daw'ul ingheata ... intr'un final se asterne linistea, pc'ul ramane inutilizabil pana la urmatorul restart ... trebuie sa lucrez fiecare track separat sa le dau export in wav si apoi sa le mixez, rezultatele sunt un dezastru, in fine ... configuratia e mai mult decat ok, unde poate sa fie problema?

in hdd-ul extern cu librariile si sample-urile???

Link to comment
Share on other sites

La interfata audio. Ori ea, ori driverul, ori ambele.

Ori controllerul USB, daca e folosit si de ea si de discul extern.

Asigura-te ca sint cuplate intr-un port USB 2.0.

 

Am numai 3 port'uri USB la vedere, 2 normale 2.0 si unul "combo" e-sata/USB .. in unul e placa de sunet in unul e HDD'ul, combo'ul e liber ... posibil sa fie hdd'ul problema ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

si inca o recomandare - sa nu faci ciorba de genul : acces internet, filme, browsing pe acelasi os cu DAW-ul. eventual fa un multiboot si tine un os dedicat pentru daw

 

Mersi.

 

Care ar fi recomandarile de imperechere de OS cu software?

 

Concret, softuri cum sint Cubase, Sony Acid, Reaper s.a. respectiv EZ Drummer, Addictive Drums, Superior Drummer etc cu ce OS se impaca cel mai bine? Aceeasi intrebare pentru o placa de sunet/interfata audio/mixer cu USB? Sigur, ar trebui gasit ceva ce le satisface pe toate (sau pe cit mai multe :) ).

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e valabila treaba cu impacatul. Depinde in ce combinatii le folosesti. La anumite chestii te poti trezi cu conflicte. Pana nu incerci tu mai multe, degeaba iti facem noi recomandari, e posibil ca ce folosesc eu sa-ti faca probleme tie si invers.

 

Eu acum am vazut ceva.

 

mai tirziu, 2-300 ron casti si cam atit.

 

Daca vrei sa mixezi la casti, eu sunt de parere ca dai banii pe sistem degeaba. Oricat de scumpe si de minunate ar fi, nu se compara cu niste monitoare. Eu am incercat treaba cu mixatul la casti si nu mi-a iesit niciodata satisfacator. In casti imi suna bine, cand ascultam prin sistem suna ingrozitor. Cel mai probabil o sa-mi iau monitoare mai incolo. Iti spun sigur, treaba cu castile nu merge oricat ai vrea tu sa te convingi ca merge. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu prea e valabila treaba cu impacatul. Depinde in ce combinatii le folosesti. La anumite chestii te poti trezi cu conflicte. Pana nu incerci tu mai multe, degeaba iti facem noi recomandari, e posibil ca ce folosesc eu sa-ti faca probleme tie si invers.

 

Eu acum am vazut ceva.

 

 

 

Daca vrei sa mixezi la casti, eu sunt de parere ca dai banii pe sistem degeaba. Oricat de scumpe si de minunate ar fi, nu se compara cu niste monitoare. Eu am incercat treaba cu mixatul la casti si nu mi-a iesit niciodata satisfacator. In casti imi suna bine, cand ascultam prin sistem suna ingrozitor. Cel mai probabil o sa-mi iau monitoare mai incolo. Iti spun sigur, treaba cu castile nu merge oricat ai vrea tu sa te convingi ca merge. :)

 

eu folosesc niste monitoare de studio begenbier - http://www.behringer...ducts/MS40.aspx

 

sunt decente.

 

setup-ul meu software:

 

Cubase, Guitar rig, addictive drums, poulin le cab, superior drummer(asta ocupa mult ram !!!), pentru clape mai am n iste chestii de la native instruments dar nu imi vin in minte numele acum.. - toate merg ok impreuna

 

Mersi.

 

Care ar fi recomandarile de imperechere de OS cu software?

 

Concret, softuri cum sint Cubase, Sony Acid, Reaper s.a. respectiv EZ Drummer, Addictive Drums, Superior Drummer etc cu ce OS se impaca cel mai bine? Aceeasi intrebare pentru o placa de sunet/interfata audio/mixer cu USB? Sigur, ar trebui gasit ceva ce le satisface pe toate (sau pe cit mai multe :) ).

 

Multumesc.

 

legat de palca de sunet - eu folosesc interna pe pci - m-audio audiophile 2496 - inregistrarile mele cu ea sunt cele 4 din topicul asta(deci fara new shit):

 

http://forums.rgc.ro...__fromsearch__1

 

new shit a fost trasa cu asio4all prin creative live .

 

am uitat sa zic - windows 7 a mers cel mai bine pentru mine.

Edited by iulian
Link to comment
Share on other sites

Decebal, nu ma gindeam neaparat sa mixez la casti. Oricum imi trebuie niste boxe noi pentru jam cu negative. Am fost obisnuit cu procesorul prin usb in calculator si auzeam totul in combo-ul meu de jucarie. Acum, daca trec la head+cabinet, negativele (chiar si cele de GuitarPro) trebuie sa le aud in altceva, deci o sa-mi iau niste boxe. Asa ca, alegind niste monitoare ieftinute (<500 ron), impac si mixatul, si auzitul negativelor. Zic eu.

 

In ce priveste exact tipul de monitoare, de placa audio si restul, mai vorbim mai tirziu, nu mi le iau acum. Dupa ce incep scoala, ca si amplificatorul. Dar mersi ca m-ai prevenit.

 

Iulian, multumesc pentru parere, Win7 it is, then. Oricum asta ar fi fost prima incercare, desigur. Poate fac conturi de user separate pt muzica, respectiv restul. Ca sa nu ma complic cu 2 sisteme. Vad apoi ce si cum.

 

EDIT: Acum vad ca si monitoarele sint convenabile la pret. Daca si suna bine pe metale extreme, pe 7 corzi, sint o varianta :)

 

Legat de sistem, doar ce am comandat un Ultrabook ASUS S36CA parca-i zice, cu i5, 8GB RAM@1600 MHz, 24GB SSD si 500 GB HDD@5400 rpm.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Poti sa-ti iei monitoare pentru mixat si casti pentru cantat peste negativ.

 

Monitoarele nu suna "bine". Pentru sunat bine sunt sistemele audio, 2.1, 5.1. Monitoarele sunt special facute pentru mixat. Ele suna "sincer" si "corect", daca-mi este permis sa folosesc asemenea epitete. Pe tine te intereseaza sa auzi cat mai bine fiecare componenta a mix-ului. Aia iti ofera monitorul. De asemenea, fata de sistemele pentru ascultat muzica, la monitoare este foarte importanta pozitia acestora in locul in care lucrezi.

 

http://www.soundonsound.com/sos/Jun02/articles/monitors.asp

 

De asemenea, uita-te si aici daca ai timp:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc. Sînt valoroase informațiile tale, am să le studiez atent.

 

Dar...întrebare: în ideea unui setup cu chitară în head (cu ieșire de căști) în cabinet, vrei să-mi explici, te rog, cum să cînt peste negativ cu ajutorul căștilor? Presupun că nu te-ai referit să aud negativul în căști și să dau tare amp-ul ca să acopere ce aud eu în căști :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Nu merge asa. Vei folosi monitoarele in cazul asta. Am vrut doar sa evidentiez ca nu sunt excelente pentru a asculta muzica asa cum ai asculta la un sistem audio special facut in acest sens.

 

Eu m-am gandit la mine. Imi place sa cant in casti, dar folosesc soft-uri si procesoare. Aud mai bine chitara decat as auzi-o la un volum la care n-as deranja vecinii in apartament. :P

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

În regulă, mulțumesc.

 

Din punctul meu de vedere, mi-am atins scopul cu acest topic, mi-am comandat laptop-ul și o vreme cred că mă liniștesc. Cînd încep întrebările legate de software, precum și cele legate de restul echipamentelor pentru home studio, revin, într-un topic nou, dacă e cazul.

 

Mulțumesc tuturor, mi-ați dat informații valoroase!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.