www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intru resurectarea unui amp antic


Guest Chiperion
 Share

Recommended Posts

Guest Chiperion

Domnilor, am o intrebare pentru voi. Pricepandu-ma la electronica putin mai mult decat cum se pricepe bunicu' la Red Alert, imi doresc sa nu mai umblu dupa amp si sa folosesc unul putin cam...varstnic. E un stereo integrated amplifier Akai AM-U22 (sustine el) si dispune de o boxa de bar de la acelasi producator.

 

Iata cum arata scula: f3_1.JPG

 

Un australian de pe eBay zice: Nice Smart Akai Amplifier from the 1980s. Phono, Aux, Tuner, Tape 1&2 Inputs. Single Stereo Speaker outputs. Usual Tone controls plus Loudness and Mode. Led Power Metering to 50 watts per Channel.

 

Ce spuneti? Merge sa-mi bag chitara electrica (viitoare) intr-ansul? Daca da, ce mi-ar trebui?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Un australian de pe eBay zice: Nice Smart Akai Amplifier from the 1980s. Phono, Aux, Tuner, Tape 1&2 Inputs. Single Stereo Speaker outputs. Usual Tone controls plus Loudness and Mode. Led Power Metering to 50 watts per Channel.

 

Ce spuneti? Merge sa-mi bag chitara electrica (viitoare) intr-ansul? Daca da, ce mi-ar trebui?

 

Cred ca merge pusa prin aux (daca e aux input.)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

O sa incerc sa-i caut manualul, schematics si ce mai are...Cam pe unde as putea gasi un DX box?

@cearny: Am un audio casette deck la care e legat acuma ampu' in cauza...

@vektor: Asta m-ar scuti de o gramada de batai de cap...

Va multumesc, dom'lor. Daca mai stie cineva ceva...va rog, nu va sfiiti sa-mi spuneti. Dau de baut, pe legea mea.

EDIT: S-o putea sa conectez cablul chitarii la un altul continand o mufa in genul intrarilor de pe janghina 'ceea?

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Mi-ai luat vorba din gura, dom' sef. Multumesc frumos, Geologu. La naiba...tre' sa ma uit de Bergenbieru' ala cat mai repede, pentru ca mi-e cam tarsa sa umblu cu niste scule si notiuni care mi-s aproape straine si sa umblu cu comenzi online...Daca inteleg io bine, vasla se introduce in DI Box, care se introduce in calculator/janghina...yes?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Durerea e ca io voiam sa ma slujesc de PC si atat pentru amplificare/efecte; in definitiv, nici nu-mi trebuie mai mult pentru cantat in casa. Cu preamp (asta e DI Boxu', nu?) zicea cineva ca iese binisor. Din nefericire, calculatoru' e stricat, deci am realizat ca-mi trebuie ceva independent de el. Eram io chior sau am vazut un amp Fender de 2 bulioane si ceva la Pro Guitar? Cred ca visam...

 

Scuzati un biet incepator pentru ,,nostimadele'' emise...Poate reusesc, totusi, ceva. Nu stiu, insa, ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Se poate, scotand preampul din ecuatie si bagand direct chitara in calculator. Sunetul, insa, nu e cine stie ce, din cate inteleg...La naiba, tot e ceva, n-oi ajunge io virtuoz.

 

Vorba lui vektor, acuma, care are o tarie sau o berica la mandea...si Geologu la fel, sa nu uit...o sa iau un preamp, de care va fi fiind, numa' sa se potriveasca, (ar vinde cineva asa o chestiune?) si o sa fac una din chestiile mele preferate: bagat mufe-n tot soiul de orificii. Cred ca nici daca m-as prostitua n-as mai strange alti bani, asea ca...until I get a job, iau manualul ampului si vad ce pot baga-n el. Mai clatesc si io ochisorii cu o chitara, mai fur si io meseria daca dau de experti veniti la praduiala...Ce sa mai zic acu'? Chipintaci, ca revin cu vesti.

 

EDIT: @cearny - te intereseaza schema casetofonului?

Alt EDIT: Chiar am gustat faza cu lampa; citesc de destula vreme sectiunea asta ca sa mi se fixeze-n cap ideea ca alea pre lambi (cu o moaca a unuia lipsit de acid frenic: ce vor fi fiind si alea) iaste mai bune...Cata vreme gasesc ceva de nasu' meu, sunt mai mult decat fericit.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

hehe glass, ai vrea tu :) a-propos de AKAI, are cineva un deck facut de astia, in surplus, prin pod? ma ofer sa-l culeg :)

 

in principiu merge, acum nu stiu daca are intrare HI-Z (de chitara) -probabil ca nu. In cel mai rau caz iti trebuie un DI box (care nu-s asa scumpe).

am io un deck AKAI

Are 14 piste,si mixer cu 12 canale

1metru 50 lungime,45 de kile

a costat 19000de marci,si nu pot sa-l folosesc ca nu se gasesc casete pentru el

@chiperiu,ia-ti procesor cu simulator de amp,de ex zoom G2 sau bergenbreu Vamp,baga-l in Akai pe orice intrare,numa pe phono nu,si o sa ai un ton super OK

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Multumesc, domnu' Totu; asa o sa fac. Acuma, domnilor, mai ramane sa anunt ce am facut ca sa rezolv problema...si sa dau bauturica. Sa ne-ntelegem cum, cand si unde.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.