www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ninjam


Metabog
 Share

Recommended Posts

Hello.

 

Este posibil sa nu fi postat in forumul corect, poate ar trebui pus la Software, dar iata un software foarte folositor created de Cockos (cei care au facut Reaper) pentru jam-uri online, cu un twist interesant. Pentru a scapa de latenta, canti tot timpul in masura trecuta a tuturor, si pe urma se sincronizeaza totul automat. Eu l-am folosit cu success, si e foarte fun, cu multe jam room-uri online. Servers sunt la Public Servers.

 

http://www.cockos.com/ninjam/

 

Enjoy.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Doar ce am zdranganit oleaca cu niste baieti care cantau un jazz foarte frumos. Le-am stricat oleaca unele parti, dar nu s-au suparat.

Ce sa zic, e foarte misto. Pacat ca nu sunt prea multe servere... Eu am gasit vreo 6-7, din care, pe doar 2 erau mai mult de 2 persoane care jam-uiau.

 

Treaba cu egalizatul e foarte misto. Nu conteaza cum te auzit tu, ceilalti te aud la nivelul la care trebuie, nefiind nevoie sa-ti reglezi tu volumul.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Doar ce am zdranganit oleaca cu niste baieti care cantau un jazz foarte frumos. Le-am stricat oleaca unele parti, dar nu s-au suparat.

Ce sa zic, e foarte misto. Pacat ca nu sunt prea multe servere... Eu am gasit vreo 6-7, din care, pe doar 2 erau mai mult de 2 persoane care jam-uiau.

 

Treaba cu egalizatul e foarte misto. Nu conteaza cum te auzit tu, ceilalti te aud la nivelul la care trebuie, nefiind nevoie sa-ti reglezi tu volumul.

 

Hmm. Depinde la ce ora intri, pentru ca majoritatea sunt din US. Eu cand cantam o data pe la vreo 1-2 noaptea erau pline serverele. Vezi ca se si inregistreaza totul automat, gasesti undeva link-uri catre toate inregistrarile recente.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Da. Pe la 23 incep sa fie mai multe persoane. Cam pe la ora asta, gasesc, seara de seara, cel putin doua servere pe care am cu cine canta.

Eu le salvez si in computer. E bine ca le poti importa ca proiect in Reaper si daca ai o bucata care iti place, o poti salva, mixa, etc. Partea proasta e ca, eu, pana acum, am adunat 30 Gb de inregistrari, reprezentand vreo 6 ore de jam :lol:. Cand nu mai fac fata cu spatiul, voi fi nevoit sa sterg din ele.

Link to comment
Share on other sites

Nu pricep dacă trebuie să fie şi Reaper instalat... Sau e suficient să descarc şi sa intalez cele două "Windows client" ?

 

"Client for Windows (Last updated July 20, 2005)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 weeks later...

Am făcut un server privat de Ninjam. Am văzut că mai sunt care nu vor să-l folosească pentru că pe serverele publice intra diverşi şi le deranjează sesiunea de jam sau consideră că nu sunt destul de avansaţi pentru a cânta cu cei de pe acele servere.

 

Adresa este: gojira.no-ip.org:2049

 

Vă logaţi ca anonimi. Aveţi posibilitatea să schimbaţi bpm-ul prin comanda de genul !vote bpm 100. Sau bpi-ul (beats per index) prin comanda de genul !vote bpi 16, de exemplu.

 

O să încerc să-l ţin deschis cât de mult pot, în general va fi în timpul zilei şi seara până pe la 12. Asta dacă se adună lume. Puteţi să stabiliţi întâlniri, eventual îmi daţi un mesaj sau scrieţi aici ora şi voi face tot posibilul să fie deschis atunci sau să jam-uiesc şi eu cu voi. Sau puteţi scrie aici când vreţi să intraţi şi intrăm mai mulţi la aceeaşi oră.

 

Vă stau la dispoziţie cu orice informaţii despre Ninjam, despre setarea unui sever privat, etc. Daţi un PM sau un add pe YM.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Uneori e o zăpăceală totală, alteori e super-mişto, dar întotdeauna e fun.

 

Btw, if you need sometime a lousy drummer, call for Hihat ...That's me ! :) ...and some of my jamz :

 

https://soundcloud.com/metalpower2006/ninjam-sessions

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi ideal sa-l tii deschis tot timpul. Daca cineva are chef de jam intra si ramane acolo pana mai vine lume. Altfel daca il gasesti inchis nu mai intri.

 

L-am ţinut mult la început. Ulterior, însă, am văzut că tot timpul cât l-am ţinut deschis un singur membru rgc a intrat să vadă care e treaba. Îl mai ţin şi acum sau îl deschid dacă vreau să cânt cu cineva. Non-stop n-am posibilitatea să-l ţin.

De-asta mi s-a părut mai bine să mă anunţe cineva când vrea să intre şi mă asigur că e deschis. Nu cred că o să stea nimeni pe canal câteva ore, aşteptând să intre cineva. Aşa poate sta oricine pe cele publice.

 

O să încerc să-l ţin mai mult deschis de astăzi şi voi studia log-ul.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.