www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Câte Ore Studiați/exersați/cântați La Chitarã Pe Zi?


Yeletsky
 Share

Recommended Posts

Eu, trec mai întai niște exerciții, cum ar fi game majore și cromatice, și alte câteva pentru ciupitul cu pana. Ajung la o orã jumãtate, douã. Apoi, seara de obicei, cânt niște melodii dupã winamp sau încerc sã învãț altele noi. Și asta ar fi alte douã ore, cred.

N-am cântat tot timpul așa, adica înainte cu câteva luni (cânt de vreo patru ani) nu faceam exerciții pentru tehnicã, dar voiam neapãrat sã cânt 'snow' de la rhcp.

 

Toate astea le fac pe o acustica pentru ca pe electrica ar fi prea usor si incep sa ma cred chitarist.

Link to comment
Share on other sites

Verile, in vacanta cantam 14-16 ore pe zi. Continuu, cu mici pauze de 15-20min, de mancare, etc. Adeseori ma trezeam in mijlocul noptii ca sa cant pentru ca-mi venea "acel riff" si

 

mai stateam cate o ora pana sa ma culc la loc.

 

In rest, pe timpul scolii, cam tot asa. cam 8-9 ore pe zi.

 

Zilnic, saptamanal, lunar, anual.

 

Cand ieseam pe afara luam chitara cu mine si exersam la rece in timp ce ieseam la bautura cu prietenii.

 

Ai intrebat; ti-am raspuns.

Edited by vodevil
Link to comment
Share on other sites

1. Nu vad de ce e electrica ar fi mai usor, exceptand durerea de degete.

2. Un program de 4 ore pe zi e ok , daca ai timp si simti ca ai canta/invata mai multe ore pe zi, fa-o, invata atat cat ai motivatie. Daca nu ai motivatie cam degeaba incerci chiar daca ai timp de studiat...cel putin asa a fost situatia mea.

Link to comment
Share on other sites

@ Septi -tu faci asta pentru ca ai studiat si ai habar, nu e cazul de improvizatii sau backing track-uri daca nici macar nu stii o gama si controlul degetelor e ca si cel de la picioare...pana acolo e cale lunga de parcurs, o cale pe care mai trebuie si incalzirea degetelor , si teorie muzicala de invatat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma rog...ideea principala este urmatoarea: Cantatul la chitara trebuie sa fie o placere ,nu un exercitiu sau o rutina.

 

Exact ideea asta o aplic si eu. Am incercat si varianta cu "fac nustiuce exercitiu, pe urma fac gama aia, pe urma lucrez la X". Sincer, nu m-am plictisit niciodata mai rau. Acum, iau chitara in brate cand am chef, de obicei vreo ora pe zi, dar sunt zile in care n-o iau deloc, si pur si simplu fac ce am chef. De cele mai multe imi pun o linie de tobe si cant peste. Mai iau cate un backing, improvizez peste el si cam asta e tot. Dar bine, eu n-am nici un gand de trupe sau alte nebunii, doar de relaxare. Cred ca mi-ar fi imposibil sa cant intr-o trupa care sa-mi spuna "invata piesa X si cant-o exact cum o face chitaristul trupei Y".

Link to comment
Share on other sites

Pff :lol: ....sa recunoastem sunt cateodata unele exercitii care te scot din sarite si te fac sa iti arunci sculele pe geam ......maxim am studiat 8 ore....daca studiezi 14-16 ore...creierul tau se face praf si nu o sa mai proceseze asa de bine ce studiezi :D....totul are o limita

Edited by andreyush01
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fain, vodevil, imi place ca studiezi ... 14 ore!!! Cânți pe undeva?

 

Exact, Leumas, dacă n-am vreo motivație, nu mă apuc. Dar, cum spuneam, voiam neapărat să pot cânta și eu snow de la rhcp și atunci m-am gândit că m-ar putea ajuta (vărzetul de mine) niște exerciții de tehnică, vorba lui andreyush01

 

@Septi așa cum spune și Leumas, improvizația vine și cu știință nu numai cu inspirație, și mai știu că există instrumentiști cu dexteritate nativă. Îi vedeam pe ăștia micii, pe la 12 ani pe youtube cum cântă hey joe, și eu mă poticnesc la intro după patru ani ... Mie îmi place cel mai mult să improvizez, dar dacă n-am control nu mă simt bine

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, in ultimul timp cea mai mare bucurie o am cand iau un backing track la nimereala si cant peste el si ma ajut de urechi sa-mi dau seama in ce gama e. Imi e imposibil sa-mi dau seama din start, "asta e in gama X". Daca as vrea sa stabilesc o motivatie, asta ar fi la mine, sa-mi dau seama in ce game si ce acorduri se folosesc la orice melodie as asculta-o. Stiu ca pentru unii pare o chestie banala, dar mie mi se pare greu. Poate nu sunt facut pentru cantat. :)

 

Am uitat sa mentionez in prima postare. Ce scriu pe-aici sunt chestii pur personale. Sunt un zdranganitor de dormitor, asa ca nu aveti de ce sa va luati dupa mine. Eu nu am standarde si nici realizari in plan muzical. :P

Link to comment
Share on other sites

Si atunci de ce le-ai face? Doar pentru a suna la fel cu alti 10.000 de indivizi carora le-au iesit exercitiile respective? :rolleyes:

Nici nu imi vine sa cred cat gresesti prietene. Nu are nici cea mai mica legatura cu originalitatea. Exercitiile le faci ca sa poti canta repede, ca sa nu stai sa te gandesti jumatate de ora unde in ce pozitie sa canti acordul sau gama si asa mai departe. Exista de exemplu exercitii de articulatie fara de care pur si simplu nu te poti lipsi daca vrei sa evoluezi, exista exercitii de citire de muzica etc. Daca vrei sa zdrangani si tu o pentatonica peste un backingtrack sigur nu ai nevoie de toate astea.
Link to comment
Share on other sites

Nici nu imi vine sa cred cat gresesti prietene. Nu are nici cea mai mica legatura cu originalitatea. Exercitiile le faci ca sa poti canta repede, ca sa nu stai sa te gandesti jumatate de ora unde in ce pozitie sa canti acordul sau gama si asa mai departe. Exista de exemplu exercitii de articulatie fara de care pur si simplu nu te poti lipsi daca vrei sa evoluezi, exista exercitii de citire de muzica etc. Daca vrei sa zdrangani si tu o pentatonica peste un backingtrack sigur nu ai nevoie de toate astea.

 

Sa evoluezi catre ce? Asta e iarasi un lucru pe care nu-l inteleg. Se tot vorbeste pe RGC, trebuie sa faci aia, trebuie sa faci aialalta ca sa evoluezi, dar eu n-am vazut nici un chitarist cu cont pe rgc care sa cante intr-o trupa cunoscuta peste hotare. Si exista site-ul asta de cativa ani buni. Ani in care, sunt sigur ca, foarte multi, au aplicat ce au citit pe-aici. Sunt de acord cu orice metode spuneti de repetat, cat timp exista rezultate.

Avem chitaristi talentati si in Romania, nu contest. Insa, majoritatea au o varsta. De aproximativ un an, la "Inregistrarile noastre", eu am auzit vreo 3 artisti care au cantat ceva original. Eu unul asta caut la orice chitarist din cei mari pe care ii ascult. Sa aiba personalitate.

Link to comment
Share on other sites

Sa evoluezi catre ce? Asta e iarasi un lucru pe care nu-l inteleg. Se tot vorbeste pe RGC, trebuie sa faci aia, trebuie sa faci aialalta ca sa evoluezi, dar eu n-am vazut nici un chitarist cu cont pe rgc care sa cante intr-o trupa cunoscuta peste hotare. Si exista site-ul asta de cativa ani buni. Ani in care, sunt sigur ca, foarte multi, au aplicat ce au citit pe-aici. Sunt de acord cu orice metode spuneti de repetat, cat timp exista rezultate.

Avem chitaristi talentati si in Romania, nu contest. Insa, majoritatea au o varsta. De aproximativ un an, la "Inregistrarile noastre", eu am auzit vreo 3 artisti care au cantat ceva original. Eu unul asta caut la orice chitarist din cei mari pe care ii ascult. Sa aiba personalitate.

 

 

Pfff nu toti chitaristii s-au adunat pe rgc....eu cunosc 5 baieti care s-au dus in Anglia la bursa ...sunt multi care au planuri in domeniul muzical... :)

 

Sunt de acord cu radu_guitar96

Edited by andreyush01
Link to comment
Share on other sites

Și eu sunt de acord cu radu_guitar96, chiar așa și fac, plus că și eu încerc să cânt după ureche și dacă mi se pare greu - caut pe net, poate în felul ăsta mă obișnuiesc cu mersul armonic. Pe lângă asta, ascult diverse stiluri. Oricum, e fain

 

N-or fi chitariști celebrii de rgc, dar sunt în continuare foarte curios cum cântă @vodevil!! Adică și John Frusciante studia câte 14 ore (de la vârsta de 12 ani până la 15) pe zi înainte să ajungă la rhcp

Link to comment
Share on other sites

Și eu sunt de acord cu radu_guitar96, chiar așa și fac, plus că și eu încerc să cânt după ureche și dacă mi se pare greu - caut pe net, poate în felul ăsta mă obișnuiesc cu mersul armonic. Pe lângă asta, ascult diverse stiluri. Oricum, e fain

 

N-or fi chitariști celebrii de rgc, dar sunt în continuare foarte curios cum cântă @vodevil!! Adică și John Frusciante studia câte 14 ore (de la vârsta de 12 ani până la 15) pe zi înainte să ajungă la rhcp

 

Sa scoti piese dupa ureche mi se pare foarte util si important.Da,mi s-a intamplat de multe ori sa ma c*c pe mine scotand dupa ureche o piesa cateva zile iar altii o faceau cu taburi intr-o ora.Da' nu mi-a prins rau.

Odata l-am intalnit pe Florin Ochescu si am avut placerea sa discut nitel cu dumnealui.Am ajuns la subiectul "taburi" si imi zicea ca-s ok,eventual sa te verifici dupa sau sa vezi cum au scos altii o anumita piesa.Dar sa iti limitezi activitatea chitaristica la ""pune degetul mijlociu acolo,si aratatorul pe urmatorul fret dupa care fa bend" mi se pare si inutil si te si tine pe loc.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Eu mai am nevoie sa ma uit pe youtube la marty sau justin sandercoe de exemplu, pentru ca nu sunt obisnuit cu lickuri, stiluri, si destule lucruri la chitara, dar mi-ajung cateva minute. Asa castig timp. E ca si cum ti-ar spune amicul tau, chitarist mai priceput, ce sa faci ca sa nu mai bajbai

 

*Buna aia cu 'manele stii?' se mai intampla

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am o acustica de aproximativ o luna si nu am mai cantat pana acum , desi am 25ani :D am facut niste exercitii de digitatie ( gen 1,2 ,3 ,4 pe fiecare coarda ) si am invatat cateva mel pe acorduri usoare . de cateva zile am inceput sa studiez cursul lui Krenz , L&M Guitar , dar cred ca se pune prea mult accent pe teorie muzicala (cititul partiturii ma scoate din sarite ) pt ce vreau eu sa invat si ma gandesc ca ar fi o pierdere de timp . exersez cam 1-2 ore pe zi (ce propune el in curs ) sau chiar mai putin daca nu am timp si abia am reusit sa invat pe partitura oda bucuriei si jingle bells . ar fi mai bine sa ma axez mai mult pe acorduri si sa invat direct melodii de pe youtube ?as invata mai rapid pt scopul propus de mine? vreau doar sa stiu sa zdrangan in camera si pe la munte/mare cu prietenii :D

Edited by 10cta
Link to comment
Share on other sites

Eu am o acustica de aproximativ o luna si nu am mai cantat pana acum , desi am 25ani :D am facut niste exercitii de digitatie ( gen 1,2 ,3 ,4 pe fiecare coarda ) si am invatat cateva mel pe acorduri usoare . de cateva zile am inceput sa studiez cursul lui Krenz , L&M Guitar , dar cred ca se pune prea mult accent pe teorie muzicala (cititul partiturii ma scoate din sarite ) pt ce vreau eu sa invat si ma gandesc ca ar fi o pierdere de timp . exersez cam 1-2 ore pe zi (ce propune el in curs ) sau chiar mai putin daca nu am timp si abia am reusit sa invat pe partitura oda bucuriei si jingle bells . ar fi mai bine sa ma axez mai mult pe acorduri si sa invat direct melodii de pe youtube ?as invata mai rapid pt scopul propus de mine? vreau doar sa stiu sa zdrangan in camera si pe la munte/mare cu prietenii :D

 

Stiu cum e, si eu am cursul lui Krentz (sau cum Doamne, iarta-ma s-o scrie) si mi se pare ca mai mult ma incurca teoria aia decat sa ma descurce. E drept, pare-se ca asta ti-ar acorda o mai mare libertate ca muzician, insa acum depinde si ce vrei tu sa faci. In principiu, poti sa canti la chitara si fara sa stii sa citesti partituri, in special daca vrei sa te axezi mai mult pe acorduri - dar ar trebui, pe de alta parte, si sa "simti" cam cum se imbina acordurile in diverse melodii, altfel, daca vei incerca la un moment dat sa compui, o sa-ti pui mainile in cap, gandintu-te: "bun, am un Am, acum ce acord ar trebui sa urmeze ca sa sune asa?...".

 

Eu am invatat sa cant dupa o metoda de chitara care se axa fix pe acorduri si prea putin pe teorie muzicala, deci n-am prea avut de-a face cu portativul... doar cu tabulaturile. Insa acum vroiam sa ma apuc de cursul lui Krentz in speranta ca pot invata game sau chestii din astea, sa am o libertate mai mare de a improviza.

 

Si, ca tot veni vorba, vin si eu cu o intrebare: imi trebuie sa stiu sa citesc partituri ca sa invat game si chestii din astea? Din pacate, nu prea vad cum as putea "sari peste ele", cata vreme in cursul de care vorbeam, lucrurile astea se cam leaga unele de altele...

 

Acum, revenind la subiect, ce pot sa zic... da, daca vrei doar sa zdrangani cu prietenii si te intereseaza exclusiv acordurile, se poate canta si fara chestii din astea stufoase. Ideea e sa iti iei din curs ceea ce te intereseaza pe tine, eu cel putin sar peste partea cu teoria muzicala (si aia in care te invata notele pe primele 3 pozitii ale grifului) si vizionez cursurile ca sa vad ce hint-uri mai da - ai vazut ca din cand in cand mai strecoara si cate un hint, doua, care nu se regasesc nici in manualul de curs, nici in cel de workshop.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@mike KidLazy

 

Nu-i nevoie să știi să citești partituri pentru că găsești game scrise pe tabulaturi. Cred ca te-ar ajuta să poți identifica notele pe câteva poziții. Primele cinci, să zicem

 

Uite, aici găsești orice gamă transcrisă direct pe grif, eu ți-am selectat do major: http://www.all-guita...et&t=0&choice=1

 

Și, mai degrabă, o să poți citi partituri după ce faci game

Edited by Yeletsky
Link to comment
Share on other sites

@mike KidLazy

 

Nu-i nevoie să știi să citești partituri pentru că găsești game scrise pe tabulaturi. Cred ca te-ar ajuta să poți identifica notele pe câteva poziții. Primele cinci, să zicem

 

Uite, aici găsești orice gamă transcrisă direct pe grif, eu ți-am selectat do major: http://www.all-guita...et&t=0&choice=1

 

Și, mai degrabă, o să poți citi partituri după ce faci game

 

Multumes mult.

Link to comment
Share on other sites

...ar fi mai bine sa ma axez mai mult pe acorduri si sa invat direct melodii de pe youtube ?as invata mai rapid pt scopul propus de mine? vreau doar sa stiu sa zdrangan in camera si pe la munte/mare cu prietenii :D

 

Ca tot ziceai ca te-ar interesa zdranganeala cu prietenii, daca vrei sa te axezi mai mult pe acorduri (poti sa canti lejer o piesa si daca folosesti numai acorduri, fara sa bagi vreun solo), mi-am amintit de metoda asta de chitara, cred ca te-ar putea ajuta sa ajungi mai repede spre scopul propus: http://www.sonor.ro/chitara/metoda/index.htm. Eu cu asta am invatat sa cant, dar nu ma multumesc numai cu atat :D. Dar de putut, se poate si asa.

 

Si intr-adevar, primele exercitii din metoda lui Krentz ajuta mult la digitatie, pentru asta au fost facute.

 

Bafta la zdranganeala!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.