www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intretinere Bas


duhast
 Share

Recommended Posts

sunt putin cam nedumerit in legatura cu o chestie; pentru o intretinere mai buna a corzilor, mai ales impotriva coroziunii, pentru ca am probleme cu plamele, imi transpira foarte rau, ce as putea folosi? banuiesc ca imi trebuiesc 2 solutii , una pentru curatare , pentru ca eu am deja corzile putin corodade si o solutie pentru intretinere

Link to comment
Share on other sites

Dar eu sincer iti spun, am folosit produsul respectiv la chitara si mi se pare cam apa de ploaie. E posibil sa curete mai bine corzile de bass.

http://www.musicempo...ing-cleaner.jpg

 

Daca ai griff din palisandru (rosewood), neaparat, asa ceva:

http://www.guitarmasterclass.net/wiki/images/3/3d/Ebww.jpg

Edited by 'mnezãu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Squier Precision din maple si nu-l intretin niciodata. Nici corpul, nici gatul, nici corzile, nimic. Nu are nici un fel de problema si arata mereu la fel, nu se murdareste sau nacleieste.

In schimb il tin mereu in husa cand nu cant si am grija sa fiu curat pe maini cand il iau la zdranganit.

Corzile tin cam 4 luni dupa care le schimb; nu le curat, nu le fierb, nu le intreb de sanatate.

Mai am si un contrabas caruia de asemenea nu-i fac nimic, decat poate sa il sterg de praf o data pe luna.

Sfatul meu ar fi sa nu frecati prea mult instrumentele daca nu e cazul pentru ca se poliseaza si capata aspect uzat.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

De unde pot sa iau wonder wipes-urile lea! Le-am cautat toata viata... :))

 

Eu am luat acum vreo 7 ani de la Grosu. Mai am si acum din ele. Mai greu prin Romania. Dar au si Dunlop, lemon oil.

 

 

Eu am un Squier Precision din maple si nu-l intretin niciodata. Nici corpul, nici gatul, nici corzile, nimic. Nu are nici un fel de problema si arata mereu la fel, nu se murdareste sau nacleieste.

In schimb il tin mereu in husa cand nu cant si am grija sa fiu curat pe maini cand il iau la zdranganit.

Corzile tin cam 4 luni dupa care le schimb; nu le curat, nu le fierb, nu le intreb de sanatate.

Mai am si un contrabas caruia de asemenea nu-i fac nimic, decat poate sa il sterg de praf o data pe luna.

Sfatul meu ar fi sa nu frecati prea mult instrumentele daca nu e cazul pentru ca se poliseaza si capata aspect uzat.

 

Am cumparat si eu vreo doua chitare care erau intretinute asa cum spui tu si a trebuit sa frec doua zile la ele ca sa aduc griff-ul intr-o stare acceptabila. In timp, daca nu folosesti nici o solutie pe fretboard-ul de palisandru, acesta se inaspreste, prinde o culoare albicioasa, devine un magnet pentru jeg. Se simte aiurea sub degete. Eu unul prefer sa pun degetele pe lemn, nu pe jeg.

Ideea este ca poti sa-ti intretii fretboard-ul astfel incat sa arate si sa se simta ca in prima zi in care ai cumparat chitara. Nicidecum nu se uzeaza, asa cum spui tu.

 

Vorbesc de palisandru, la artar, cum zici tu trebuie intretinut, ala e lacuit.

Link to comment
Share on other sites

sunt putin cam nedumerit in legatura cu o chestie; pentru o intretinere mai buna a corzilor, mai ales impotriva coroziunii, pentru ca am probleme cu plamele, imi transpira foarte rau, ce as putea folosi? banuiesc ca imi trebuiesc 2 solutii , una pentru curatare , pentru ca eu am deja corzile putin corodade si o solutie pentru intretinere

 

Șterge corzile după ce cânți, asta mi se pare foarte important. Cu o cârpă de bumbac, dă pe ele și sub ele, imediat după ce cânți. Rugina se face de la aer + apă, în cazul nostru transpirație. Dacă scoți apa din joc, nu se va mai creea rugină. Desigur, trebuie și schimbate corzile din când în când. Dacă transpiri foarte tare, recomand fie corzi coated, fie să cumperi corzi mai ieftine, dar mai des. De exemplu un set de Harley Benton cu 5 Euro set-ul mi s-a părut foarte bun :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

folosesc WD-40 stiu ca suna dubios dar merge super bine. in primul rand curata corzile foarte bine si in al doilea rand le si lubrifiaza un pic si aluneca degetele foarte bine. folosesc cam de 6 luni si nu am avut nici o problema. am folosit WD-40 si pe acustica si pe electrica si pe bass, la fel de bine merge pe toate, face corzile sa suna ca noi.

Link to comment
Share on other sites

folosesc WD-40 stiu ca suna dubios dar merge super bine. in primul rand curata corzile foarte bine si in al doilea rand le si lubrifiaza un pic si aluneca degetele foarte bine. folosesc cam de 6 luni si nu am avut nici o problema. am folosit WD-40 si pe acustica si pe electrica si pe bass, la fel de bine merge pe toate, face corzile sa suna ca noi.

 

In principiu e bun pentru curatare dar daca ajunge pe lemn si ramane nesters e magnet pentru jeg, praf, etc...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Traian.TN

- Pentru o mai buna intretinere a corzilor, ca sa nu fi nevoit sa ajungi la products pt curatare first hand, recomand sa le stergi dupa fiecare zdranganire cu o ceva (batista, polishing cloth de genu batistuta pt ochelari din aia microfina,etc) anyway ideea ii ca recomand sa iti stergi corzile dupa FIECARE folosire, ca zdranganesti 5 min sau 70 min, nu conteaza, curata-le dupa fiecare folosire ca sa eviti neplacerile si sa nu treabuiasca sa ajungi mai repede decat ai crede la cleaning products.In plus, incearca sa mentii instrumentu intr-un mediu cu umiditate scazuta si conditii bune de pastrare.

- Daca totusi se intampla sa fi nevoit sa ajungi la cleaning products, recomand si eu de la Dunlop, era un pachet avantajos si ca pret de solutie de curatare si intretinere pt corzile + griff + corp, si destul de ok.

- Pentru problema cu transpiratu mainilor, am avut si eu aceeasi problema o perioada, dar de cateva luni bune nu mai este cazu. Recomand sa folosesti sapunuri care iti mentin mainile mai uscate si + pe langa asta, problema poate fi si de natura psihica, adica agitatie, tensiune, neliniste, stres etc. :D Keep calm when you're playing =) Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.