www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

V-Amp 2 Cu Midi


buhu
 Share

Recommended Posts

Am fãcut rost de un Behringer V Amp 2(încã nu l-am primit).

Am observat cã poate fi conectat la PC prin MIDI pentru a edita efecte/controla diverse pe PC și invers.

 

S-ar merita sã investesc într-o interfațã MIDI->USB ?

 

Ce avantaje „majore” aș avea dacã îl conectez la PC?

Și, overall, ce avantaje are V Amp 2-ul cu interfața Midi?

Link to comment
Share on other sites

Îl poți conecta la PC pentru un management mai ușor al preset-urilor. E.g. poți face backup, le poți muta (parcă), poți încărca unele găsite pe Internet și le poți publica la fel pe ale tale etc. Nu știu dacă/cum merge respectiva aplicație pe Win7, în caz că întâlnești probleme și nu știi de ce. Părerea mea e că nu merită investiția (depinde la ce preț găsești interfața) dacă folosești comunicațiile MIDI doar în acest scop. Poți la fel de bine să-ți configurezi preset-urile direct pe procesor.

Însă sunt alte situații în care e utilă comunicarea via MIDI:

  1. Dacă vrei să folosești un foot controller gen FCB1010 sau dacă vrei să sincronizezi/controlezi alte unități cu funcții MIDI. Ăsta e atuul esențial al unui astfel de sistem universal.
  2. Dacă vrei să controlezi în timp real diverși parametri via MIDI, folosind procesorul ca interfață. E.g. învârtind encoder-ul ("potențiometrul") pt. Gain controlezi faderul din mixerul unui DAW pe un anumit canal sau wah-ul din Guitar Rig sau crossfader-ul unui mixer video ș.a.m.d. Posibilitățile sunt nenumărate dar pe post de MIDI controller V-amp-ul e destul de limitat.

Link to comment
Share on other sites

Guest antony

midi-ul de pe vamp este bun pentru ca poti incarca preseturi de pe net - si gasesti multe. Exista si un convertor de preseturi de la POD la VAMP si iarasi pentru POD se gasesc multe preseturi. Eu mi-am facut o interfata la portul game-midi de la placa de sunet si merge perfect.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.