www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Strat Reversed Head


miki
 Share

Recommended Posts

am ajuns in posesia"jucariei" dupa schimburi interesante,la inceput ca moft,de ciuda(sa moara dujmanii)dar cred,ca ajunge chitara mea de suflet foarte repede.originalul era un Fender strat aniversary 50 year american,gold hardvare,graphtec stringsaver,doze custom shop texas special,pickguard white perloid,body strat mexican rosu metalizat si produsul finit chitara cu reverse head post-2486-0-38479900-1345839754_thumb.jpgpost-2486-0-70749700-1345839775_thumb.jpgpost-2486-0-91180700-1345839799_thumb.jpgpost-2486-0-38130300-1345839827_thumb.jpgHendrix style

 

revin cu poze mai reusite cat mai curand

 

are mici probleme,lovituri,o sa investesc timp si banii,cand pot.e perfect functional,action mic,gat subtirel,comod,sunet pe masura dozelor

Edited by miki
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg. "Hendrix style" nu e reverse headstock. E chitara de mana dreapta cu corzile puse invers. In cazul tau, ti-ar fi trebui una de mana stanga.

 

http://1.bp.blogspot.com/-iwFqiO8MMog/T6xv7VIt4QI/AAAAAAAAAXA/jqz8Noz_txg/s1600/hendrixwoodstockstrat.jpg

 

Dar ce mi se pare cel mai dubios, mi se pare mie sau neck-ul e mai mic decat neck pocket-ul? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg. "Hendrix style" nu e reverse headstock. E chitara de mana dreapta cu corzile puse invers. In cazul tau, ti-ar fi trebui una de mana stanga.

 

http://1.bp.blogspot...dstockstrat.jpg

 

Dar ce mi se pare cel mai dubios, mi se pare mie sau neck-ul e mai mic decat neck pocket-ul? :huh:

 

ii doar unghiul imagini

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

asta e modelul"normal"2500 bucati facute,din modelul lefthand sunt 250 bucatihttp://www.ebay.com/itm/1996-Fender-USA-50th-Anniversary-Model-Stratocaster-1038-2500-American-Strat-/230854572546?pt=Guitar&hash=item35c0013a02

 

am pastrat gatul complet cu original gold hardvare,commemorative neckplate gold,jack

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mistoaca treaba :)

 

daca nu ma insel, si din cate am citit, mi-ul gros fiind mai lung e mai tensionat, iar mi-ul subtire mai putin tensionat?

E pe bune treaba asta sau is doar povesti pentru oamenii care vor sa fie hendrix ? (fizic vorbind, imi inchipui ca-i pe bune, dar presupun ca are si string tree-ul rolul lui pe chitari cu headstock normal)

Link to comment
Share on other sites

dar cu Gibson ce ai ,acolo sunt la fel de scurte mi ul gros si cel subtire???da ,vreau sa fiu Hendrix merg regulat la solar(aproape am pielea inchisa) ,am pus bigudiuri in par(sunt cret de la nastere dar Hendrix e si mai cret) ,dar tot nu-mi ies solourile....am avut si Variax,poate ca am vrut sa fiu ROBOCOOP.......am si Fender-uri luni sunt Clapton,marti Garry Moore,din cand in cand Hrusca &Seicaru ca am si electroacustica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mistoaca treaba :)

 

daca nu ma insel, si din cate am citit, mi-ul gros fiind mai lung e mai tensionat, iar mi-ul subtire mai putin tensionat?

E pe bune treaba asta sau is doar povesti pentru oamenii care vor sa fie hendrix ? (fizic vorbind, imi inchipui ca-i pe bune, dar presupun ca are si string tree-ul rolul lui pe chitari cu headstock normal)

 

"mistoaca", dar nu in cazul "reversead" head pe chitara normala. asta daca nu canti in zona dintre tunere si nut :)

devreme ce se pastreaza scala - distanta de la nut la bridge, tensiunea e aceeasi. e o chestie cosmetica, doar ca sa para à la hendrix.

in schimb, hendrix avea chitara de dreptaci, tinuta invers, asa ca mi-ul subtire avea lungimea mai scurta (echivalenta mi-ului gros), si invers. asta-i permitea o tensiune mai mica in corzile subtiri si mai mare in cele groase.

un efect asemanator il gasesti la dick dale, care este tot stangaci. el foloseste in schimb o chitara normala pt stangaci, dar corzile sunt inversate - canta cu mi-ul subtire sus. tensiunea mai mica ii permite sa foloseasca 16-58.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.