www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

basul lui BORO (IRIS)


Guest mateiutzu
 Share

Recommended Posts

Guest mateiutzu

Am atasat poze cu noul bas al lui Boro ca sa va dati si voi cu parerea. Cum vi se pare ?

Basul este inca in procesul de fabricatie dar va fi gata vinerea viitoare si voi atasa poze cu produsul finit si cu un review al lui Boro.

 

Cateva specificatii :

Corp : MAHON

Grif : WENGE

Doze : EMG

Taste : 24 (Dunlop Jumbo)

Cheite : GOTOH

 

Pt. ca Wenge este un lemn mai rar am pus si o scurta prezentare a lui :

Wenge (Millettia laurentii):

 

A black hard wood with chocolate brown stripes. Very hard, coarser textured wood with open grain and very stiff. This wood makes awesome necks with strong midrange tones and warm lows. Combine it with an ebony fretboard for added highs or Brazilian Rosewood for a nice rounded upper tone. Bass players will be wowed by the punchy-ness, and guitar players will be awe struck at the howling mid-tones of their solos. Playing-wise, the coarse grain translates to less surface drag for your thumb while sliding. So though it’s coarse, it’s actually very fast while playing on it.

post-662-1156345145_thumb.jpg

post-662-1156345167_thumb.jpg

post-662-1156345204_thumb.jpg

post-662-1156345241_thumb.jpg

post-662-1156345334_thumb.jpg

post-662-1156345356_thumb.jpg

post-662-1156345420_thumb.jpg

post-662-1156345462_thumb.jpg

post-662-1156345686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest mateiutzu

am uitat sa mentionez ca acest corp e OILED-MAHOGANY (e uns cu o combinatie de ulei special si ceara). Dupa mai multe straturi va arata superb. Ideea e ca nu e ca un bas obisnuit. Trebuie ingrijit cu ceara periodic.

Link to comment
Share on other sites

Guest gabi-mth

Se vede mana unui adevarat profesionist,Cristi Grosu.Cand mi-am luat eu chitara,am vazut grifful de la alt bass,tot al lui Boro.!!WOW!!

 

offtopic:matei,remember me?:-D

Link to comment
Share on other sites

Am atasat poze cu noul bas al lui Boro ca sa va dati si voi cu parerea. Cum vi se pare ?

Basul este inca in procesul de fabricatie dar va fi gata vinerea viitoare si voi atasa poze cu produsul finit si cu un review al lui Boro.

 

Cateva specificatii :

Corp : MAHON

Grif : WENGE

Doze : EMG

Taste : 24 (Dunlop Jumbo)

Cheite : GOTOH

 

Pt. ca Wenge este un lemn mai rar am pus si o scurta prezentare a lui :

Wenge (Millettia laurentii):

 

A black hard wood with chocolate brown stripes. Very hard, coarser textured wood with open grain and very stiff. This wood makes awesome necks with strong midrange tones and warm lows. Combine it with an ebony fretboard for added highs or Brazilian Rosewood for a nice rounded upper tone. Bass players will be wowed by the punchy-ness, and guitar players will be awe struck at the howling mid-tones of their solos. Playing-wise, the coarse grain translates to less surface drag for your thumb while sliding. So though it’s coarse, it’s actually very fast while playing on it.

 

Da, in orice caz ii suberb bassu. Daca si suna la fel de bine cum arata atunci chiar o sa fie o scula pe cinste :) . si na sa ma mir si io, cum ii ala bass cu 6 corzi?? :) (scuzatii n00bismul :) )

Link to comment
Share on other sites

Da, in orice caz ii suberb bassu. Daca si suna la fel de bine cum arata atunci chiar o sa fie o scula pe cinste :) . si na sa ma mir si io, cum ii ala bass cu 6 corzi?? :) (scuzatii n00bismul :) )

 

pey fata de bassul standard (mi, la, re, sol) bassul cu 6 corzi mai are o coarda mai groasa, un si, si una mai subtire tot un si (la 2 octave mai sus)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Am si eu o curiozitate... Nu este o intrebare retorica!

Unde si cum e facut corpul si griful? De fapt nu stiu cui sa adresez intrebarea! Pentru ca in poze nu vad decit procesul de ansamblare si echipare a bassului.

Poate cineva sa dea mai multe detalii tehnice, cit si constructive?

Multumesc!

:)

PS Bassul o sa ramina fretless, sau o sa fie tastat?

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Bineinteles nu puteau sa existe vesnicile indoieli.

Basul este facut in intregime de Cristi Gros cu lemne exotice aduse din afara Europei. Exista un topic pe undeva unde se explica intregul proces de importare a lemnelor. Dat fiind faptul ca azi stiam ca va veni Boro la atelier ... m-am dus sa trag niste poze pt. voi .. ca sa vedeti basul. Nu am reusit sa fac poze pana acum pt. ca nu am avut timp. In zilele urmatoare o sa pun poze cu procesule de fretting.

Nu stiu daca ma veti crede sau nu ... ce pot sa spun este ca am asistat la intregul proces de taiere si finisare ... gaura pt. doza a fost facuta cu o freza circulara din cate am vazut ... (atat cat ma pricep si eu) .. poate domnul Gros va va explica in urmatoarele zile metodele de constructie ...

 

Cert este ca in weekendul viitor sper sa reusesc sa urc niste filmuletze cu basul in actiune ... iar in saptamaniile viitoare veti vedea la fel poze cu chitara Balaurului (TROOPER) si a lui Manu Savu ... in plin proces de constructie.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Bineinteles nu puteau sa existe vesnicile indoieli.

Incontestabil bassul arata foarte bine, dar ca sa fiu mai direct cu intrebarea...

Au existat subansamble [corp pretaiat si prefinisat, grifuri semifinisate fara forma pegului definita, fretboardul atasat ulterior, sau nu...etc]si s-au imbinat sau este facut in totalitate de la zero.

Cred ca astea-s o parte din lucrurile demne de mentionat, pentru a aprecia in totalitate lucrarea.

Sigur ca gaurile se dau cu freza [in general] :) , iar cheile, dozele, bridgeul... etc nu sint lucruri esentiale in faza asta a constructiei, sint cele pe care vrea sa le puna constructorul dupa ideea sa, sau la cererea clientului, nu?

O alta nedumerire a mea este si ... de ce se dau gaurile dupa ce corpul este finisat si dat cu ulei... si nu inainte? Sint doar curios si interesat totodata, poate pentru o viitoare lucrare... si vreau sa stiu daca sa-l felicit pe fabricant, sau nu! Atit.

Deci ca sa fiu si mai concis:

Instrumentul e facut din semifabricate, sau este construit in totalitate de la zero?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Incontestabil bassul arata foarte bine, dar ca sa fiu mai direct cu intrebarea...

Au existat subansamble [corp pretaiat si prefinisat, grifuri semifinisate fara forma pegului definita, fretboardul atasat ulterior, sau nu...etc]si s-au imbinat sau este facut in totalitate de la zero.

Cred ca astea-s o parte din lucrurile demne de mentionat, pentru a aprecia in totalitate lucrarea.

Sigur ca gaurile se dau cu freza [in general] :) , iar cheile, dozele, bridgeul... etc nu sint lucruri esentiale in faza asta a constructiei, sint cele pe care vrea sa le puna constructorul dupa ideea sa, sau la cererea clientului, nu?

O alta nedumerire a mea este si ... de ce se dau gaurile dupa ce corpul este finisat si dat cu ulei... si nu inainte? Sint doar curios si interesat totodata, poate pentru o viitoare lucrare... si vreau sa stiu daca sa-l felicit pe fabricant, sau nu! Atit.

Deci ca sa fiu si mai concis:

Instrumentul e facut din semifabricate, sau este construit in totalitate de la zero?

:)

 

Basul este in intregime construit aici , taiat la fabrica pe CNC. Designul este facut la cererea expresa a clientului. Mahonul si wenge-ul este importat din Camerun direct de la producator. La dorinta clientului au fost realizate si montate si celelalte parti necesare , cordar , doza ,chei, potentiometru. Ce se vede in poze este procesul de imbinarea a partilor unde mai sunt necesare cateva gauri de dat pentru fixarea cordarului. Va fi tastat dar asteptam niste taste mai deosebite comandate in state.

Cum am mai spus si alta data pentru cine este curios poate sa vina si sa vada cu mse construieste

 

 

Mai avem o comanda de al un client din Galati de o chitara pe care o vrea tot din mahon si oil finish.

Va fi un Explorer cu cordar fix. ( ESP Explorer cu crosa reverse) Deocamdata este la fabrica la taiat pe CNC

Link to comment
Share on other sites

Mai avem o comanda de al un client din Galati de o chitara pe care o vrea tot din mahon si oil finish.

Va fi un Explorer cu cordar fix. ( ESP Explorer cu crosa reverse) Deocamdata este la fabrica la taiat pe CNC

 

Cool bass !

 

BTW, am vazut planurile pentru explorereu' ala ... :drool: :drool: :drool: ... A metalhead's dream. Deabia astept sa o vad "live"

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

cri050871 - multumesc pentru raspuns!

...si chiar nu stiam cui sa adresez intrebarile, deoarece postul a fost deschis de altcineva...deci...

Nu e nevoie sa vin pina acolo pentru atita lucru [inteleg "limba" asta, a constructiei in lemn foarte bine], dar promit ca... cind o sa vin in Bucuresti... o sa trec pe la magazin si poate o sa discutam mai multe lucruri.

Deci:

Felicitari! A iesit o scula foarte frumoasa.

... si succes in continuare!

:):):)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

nu este nici o nelamurire. doza este EMG, dar Boro a dorit ca inscriptia sa fie stearsa. Pana la urma un custom ... este un custom. E mai interesant daca pe doze nu scrie ce marca sunt.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.