www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tensiunea In Corzile De Chitara


Squier
 Share

Marca de corzi cu cea mai scazuta tensiune pentru chitara electrica  

17 members have voted

  1. 1. Ce marca de corzi are cea mai mica tensiune pentru un set standard 10-46

    • Ernie Ball
    • D'addario
      0
    • Fender
    • Rotosound
    • Elixir
    • Dunlop
    • Dean Markley
      0
    • PRS
    • Thomastik
      0
    • Alta (mentionati in topic)
    • GHS


Recommended Posts

Salut, cunoasteti un tabel, ghid, etc in care sa fie prezentate tensiunile corzilor de chitara electrica pentru diferite marci si diferite grosimi? Ma intereseaza o analiza comparativa daca ati gasit undeva asa ceva sau chiar de ce nu si pareri individuale despre ce marca de corzi are cea mai scazuta tensiune pentru un set standard de 10-46. Topicul este exclusiv dedicat tensiunii in coarda, nu au importanta celelalte calitati.

Am introdus in poll marcile pe care le-am incercat pana acum, cu mentiunea ca am folosit 90% din timp dimensiunile 9-42 sau 9-46

Stiu chartul D'addario insa ma intereseaza strict ce marca de corzi are cea mai mica tensiune!

Edited by Squier
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca stii tipul de otel folosit pentru corzi, poti sa calculezi ^_^

N = R*A, unde N= forta de intindere, R= rezistenta la intindere a otelului, A=aria sectiunii corzii.

Daca toate corzile din set sunt din acelasi otel, atunci e safe sa spui ca cele care-s facute cu cel mai slab otel sunt cele mai moi. In cazul asta, as zice ca-s cele mai ieftine ^_^

Link to comment
Share on other sites

Da, Elixirul e cel mai bun , dar totusi , e scump ... Deci pentru un raport calitate-pret as alege Ernie Ball ! Dar si Ernie Ball sunt foarte bune , si moi !

 

D'addario se rup foarte usor ! Eu am rupt vreo 3 corzi in cateva saptamani.. Si nici nu am prea cantat atuncea ! ( si erau cele originale , nu cele falsificate ) !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

te referi la tensiunea masurata in kgf? sau la tensiunea resimtita la mana? la benduri?

 

tind sa cred cu tarie ca o valoare mare a tensiunii corzilor, masurata/masurabila in <SI>, in standard tuning NU inseamna neaparat si "tarie la mana", probabil datorita (si nu din cauza....) elasticitatii.

 

Dar ramane de vazut, eventual cu un chart cu valori versus parerile "la mana". Am gasit si asta http://www.daddario....00-5fca1a31d064

 

La mana si (pe acelasi instrument probate), de departe corzile PRS mi s-au parut cele mai moi, urmate de Ernie Ball si Snake Oil (ma refer la acele 4/10 seturi nimerite bune). La polul opus al senzatie de fermitate: Daddario si Elixir

 

Bafta

Edited by Gyzmo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Sorin! :D

Eu ma refeream la tensiunea masurata in N/mm² (nu mi-a placut niciodata cum suna kgf :D )

Eu stiam ca elasticitatea otelului e influentata de aliajul din care e confectionat. Par example, un continut mai mare de Carbon face otelul mai rezistent, dar mai rigid, pe cand un continut mai mic inseamna mai putin rezistent si mai elastic.

Mie mi-e greu sa ma gandesc la "moliciunea" corzilor dintr-un alt motiv in afara de rezistenta la intindere - defect profesional, deh :))

Oricum, asta e doar parerea mea, n-am zis ca am neaparata dreptate ^_^

 

p.s. Am uitat sa spun, D'adario is cele mai rupte de foame corzi pe care am pus mana, Dunlop au fost ok, Fender mi s-au parut ca suna cam aiurea, iar Ernie Ball lider incontestabil, au suportat chinuri groaznice corzile astea si s-au descurcat cu brio. Votez pentru Ernie, deci ^_^

Edited by crichton
Link to comment
Share on other sites

atunci ce fel de constructie a corzilor ar avea premizele unei tensiuni mai scazute? nu ma refer neaparat la rezistenta la intindere, ba chiar nu asta e asa important, ci tensiunea atunci cand sunt acordate standard

Link to comment
Share on other sites

La aceeasi grosime a corzilor as zice compozitia aliajului din care sunt facute. Si implicit rezistenta la intindere a otelului respectiv. Scuze daca sun ca o moara stricata, dar mi-e greu sa despart tensiunea in acordajul standard de rezistenta asta :)

Practic, cand faci un bend intinzi coarda, nu? D-asta o tin p-a mea :D

Link to comment
Share on other sites

La aceeasi grosime a corzilor as zice compozitia aliajului din care sunt facute. Si implicit rezistenta la intindere a otelului respectiv. Scuze daca sun ca o moara stricata, dar mi-e greu sa despart tensiunea in acordajul standard de rezistenta asta :)

Practic, cand faci un bend intinzi coarda, nu? D-asta o tin p-a mea :D

 

Tu tii mortis sa o calculezi, dar nu cred ca vei gasi vreun producator care sa-ti spuna exact ce aliaj foloseste. In plus, la corzile infasurate cum faci? Ca difera si materialul, si densitatea spirelor, eventuat si grosimea si forma sectiunii firului interior.

Link to comment
Share on other sites

Tu tii mortis sa o calculezi, dar nu cred ca vei gasi vreun producator care sa-ti spuna exact ce aliaj foloseste. In plus, la corzile infasurate cum faci? Ca difera si materialul, si densitatea spirelor, eventuat si grosimea si forma sectiunii firului interior.

Nu tineam mortis sa calculez :)) eu doar mi-am spus parerea la intrebarea lui Squier. Si daca ar fi sa calculez, as tine cont de toti factorii pe care i-ai insirat tu acolo, plus ce-ar mai fi.

Presupun ca ai dreptate, producatorii n-o sa spuna ce aliaj folosesc, asa ca cea mai buna metoda de a rezolva chestia asta e sa le incerci pe toate sau sa faci un sondaj. Ceea ce a si facut Squier :D

Eu doar am tras niste concluzii pe baza a ce stiam si am presupus ca niste corzi mai ieftine, care probabil sunt facute dintr-un material mai ieftin, au rezistenta de intindere mai mica => bend-uri mai usoare.

Nu le-am incercat pe toate, insa Ernie Ball mi s-au parut foarte ok la capitolul bend-uri.

Link to comment
Share on other sites

caut de mi-au iesit ochii din cap un tabel macar informativ cu o comparatie intre tensiunea din corzi, chiar si bazata pe opinii personale, nu neaparat masuratori si nimic nimic.totusi de aia am facut poll, sa votati

Link to comment
Share on other sites

:)

 

"-Bună ziua ! Aş dori un set de corzi...

-Cam ce interpretaţi ?

-Păi, eu mă ocup cu partea de armonie, însa doresc sa cumpăr şi pt colegul meu, care e pe parte de lead şi solouri...

-Aha !

Păi, pt Dvs. recomand un set undeva pe la 700-800 Newtoni pe milimetru pătrat, iar pentru colegul ceva pe la 1500... Dacă face benduri agresive, aş recomanda chiar 1750... Am, dacă doriţi şi corzi confecţionate manual de un maestru japonez... Faceai katane până nu de mult, dar toţi samuraii or crăpat şi-a rămas şomer şi s-a apucat de făcut corzi..."

 

:P

 

Spain062.jpg

 

 

 

 

Gluma-i glumă, dar eu am o electro-acustică, nu de mult luată, care sună foarte mişto pe set 11(12) - 52(53), dar dacă tre' să bendui mă trec transpiraţiile... Am încercat sa pun un mai set subţire, da' n-am rezolvat nimic... Şi nici nu mai suna la fel de mişto.

Aştept şi eu concluziile de pe topicul acesta, să ma orientez spre un set de corzi mai uşor de "manevrat"... ( urmăream zilele trecute un concert acustic şi făcea solistul nişte benduri de ziceai că acu' se rup...)

 

.

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)

 

"-Bună ziua ! Aş dori un set de corzi...

-Cam ce interpretaţi ?

-Păi, eu mă ocup cu partea de armonie, însa doresc sa cumpăr şi pt colegul meu, care e pe parte de lead şi solouri...

-Aha !

Păi, pt Dvs. recomand un set undeva pe la 700-800 Newtoni pe milimetru pătrat, iar pentru colegul ceva pe la 1500... Dacă face benduri agresive, aş recomanda chiar 1750... "

 

.

Epica partea asta :))) Cand ajungi prin Bucuresti, sa-mi aduci aminte sa te cinstesc cu niste bere :))

Link to comment
Share on other sites

La acustice e mai complicat - in functie de calitatea top-ului, a grosimii acestuia, a rigiditatii nervurilor, etc, unele chitare se "simt" mai bine cu corzi mai groase.

Ca regula, corzile subtiri sunt "usoare" pentru mana dar nu fac topul sa vibreze bine, cele groase sunt neplacute pentru mana dar fac topul sa vibreze mai puternic.

De exemplu, chitara mea Epiphone EJ300 se "simte" bine cu corzi de 13......

Link to comment
Share on other sites

La acustice e mai complicat - in functie de calitatea top-ului, a grosimii acestuia, a rigiditatii nervurilor, etc, unele chitare se "simt" mai bine cu corzi mai groase.

Ca regula, corzile subtiri sunt "usoare" pentru mana dar nu fac topul sa vibreze bine, cele groase sunt neplacute pentru mana dar fac topul sa vibreze mai puternic.

De exemplu, chitara mea Epiphone EJ300 se "simte" bine cu corzi de 13......

Poti sa le combini sau sa iti iei un set bluegrass de exemplu cu Re, La si Mi din set de 13-54 si Sol, Si , Mi dintr-un set mai subtire de 11 sau 12, depinde acum de producator.

Link to comment
Share on other sites

am o mini colectie de ambalaje de corzi si aseara m-am uitat special sa vad ce scrie pe ele, la d'addario dadeau tensiunile in coarda, ceea ce e ok, dar cum n-am comparatie cu alte marci e cam degeaba, la dunlop se spune ca sunt facute special pentru o tensiune scazuta, iar la ghs eric johnson zice chiar ca au un plus de tensiune. de pe celelalte ambalaje, dean markley, elixir, rotosound, fender etc n-am reusit sa aflu mai nimic

Link to comment
Share on other sites

" 3. Everything else being the same, tension increases as unit weight increases, thus a heavier gage string will be under greater tension as a lighter one of the same length tuned to the same note;"

http://liutaiomottola.com/formulae/tension.htm

Deci ar trebui cantarite corzile sau ar trebui cunoscuta densitatea aliajului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

În sfârșit ați ajuns la esența problemei și, culmea, a coincis cu restaurarea drepturilor mele de postare.

Într-adevãr densitatea (pe lungime) e factorul esențial, și sunt mai multe moduri prin care o poți reduce:

  • Corzi cu diametru mai mic, evident, deși ne-ai spus cã te intereseazã doar de 10-46. De ce?
  • Corzi cu aliaje mai puțin dense (informație la care de obicei n-avem acces).
  • Corzi cu înfãșurare mai subțire, în cazul celor matisate (va trebui sã le compari singur).

Mai multe detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Vibrating_string

Link to comment
Share on other sites

am citit si eu articolul ala pe site, dar ca sa ne intelegem corect. eu n-am o problema nici cu corzile de 10 mai tensionate, pot sa cant si pe 11 la o adica, nu-i nici o nenorocire ca fac mai mult efort, ma intereseaza strict un sondaj/ tabel cu corzile cele mai moi pentru marimea de 10 la care planuiesc sa trec.

mi se pare din ce in ce mai evident ca tabelul ala pe care il tot caut eu nu exista asa ca votati fratilor sa ne facem totusi o idee

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.