www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Chitara[Grif Crapat]


Guest Stefan Mihai
 Share

Recommended Posts

Guest Stefan Mihai

Salut!Scuzati-ma daca nu am postat unde trebuie...sunt nou pe aici.

Deci am si eu o problema care suna cam asa.

Mi-am cumparat prima chitara in octombrie-noiembrie anul trecut.

Chitara este una ieftina a costat 150 lei.

Saptamana asta urmeaza sa incep lectiile de chitara.

Am fost in vacanta o luna...si am lasat chitara la locul ei...cand m-am intors in acelasi loc am gasito dar cu o problema majora.

Cand sa ma uit mai atent am observat ca griful s-a crapat pe lateral...Mentionez ca sunt incepator....

O sa pun niste poze nu garantez claritatea

 

2m27xx2.jpg

 

209ohky.jpg

 

Va rog astept ajutor Urgent din partea membrilor experimentati.

Multumesc Anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

nu...sunetul nu difera am observat...

Nu sunt dintr-un oras in care sa gasesc vreun lutier :))

Edited by Stefan Mihai
Link to comment
Share on other sites

Zici ca este cumparata de vre-un an. Ai primit o garantie la chitara respectiva? Sau macar factura? Poate ai posibilitatea sa te duci la magazinul de la care ai cumparat-o si sa le prezinti problema.

Daca e gatul crapat, nu ai ce-i face. Daca e doar vopseaua, e in regula. Ai tinut-o intr-o zona cu schimbari dese de temperatura sau cu umezeala?

Link to comment
Share on other sites

Pare a fi crapat lemnul.

Poti incerca o reparatie simpla.

Cu corzile pe chitara, acordata, baga niste adeziv epoxidic bicomponet (Bison cel prezentat intr-o seringa dubla). Il bagi cu ajutorul unei seringi cu un ac mai gros.

Dupa ce ai pus adeziv in toata crapatura, slabesti corzile. Ar trebui ca griful sa se indrepte si astfel sa inchida crapatura.

 

Cum spunea si altcineva, chitara nu merita sa investesti in ea, o reparatie ar costa mai mult decat chitara noua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

se poatea da topic closed...

Mi-au sarit cateva chitari hora si alte marci bune sa vedem ce imi zice profesorul...ce imi recomanda.Urmeaza sa imi cumpar una noua saptamana asta.

Multumesc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

hora nu e chitara profesionala.....deci te rog...

 

Daca ai ocazia sa probezi o chitara clasica Hora Regun sau o acustica Hora Mahon s-ar putea sa iti schimbi parerea......

 

exact cum spunea eugen . As mai adauga : 1. Acum cativa ani Hora a incheiat un contract cu SAVAREZ ( unu dintre cele mai bune companii de corzi clasice , uitate pe thomann cat costa un set ... ) si cu alea echipeaza chitarelelor high end , crezi ca o companie de corzi cu renume mondial ar face asa ceva exact cu o companie din romania daca nu ar face instrumente de valoare ? 2. am cumparat acum 10 ani o chitara clasica hora , cand experimentau cu lemn de nuc pentru seria eco , mi-a adus pe atunci proful un prototip pe care l-a luat direct din fabrica pentru 350 , tot lemn masiv . De ani buni are doar corzi Savarez l-am setat personal cum trebuie . Profi de chitara mi-au oferit bani , chitare din spania mult peste valoarea chitarei deoarece pur si simplu suna excelent , o chitara din reghin de la tara pe acolo... 3. reghin e zona renumita de lutieri prin intermediul fabricii poti face comanda la chitare foarte buna facute dupa gustul tau

Mai bine ne-am gandi de ce mcmusic si guitarshop nu vand chitare de valoare facute pe la noi acasa si mai bine favorizeaza porcarii chinezesti .

A si by the way uitate cat din productie pleaca in strainatate ( aproape 90% ) ... Daca noua nu ne trebuie propiile produse , lasa ca le cumpara altii si noi stam cu chinezarii .

Link to comment
Share on other sites

Pai chiar vazusem chitare Hora pe site-uri din Rusia si din Japonia.

In general, problema cu Hora este ca majoritatea le asociaza cu chitara unchiului care a stat 10 ani in pod si acum arata jalnic. Au chitare pentru toate buzunarele si exigentele, pacat ca nu sunt multe magazine de desfacere in Romania.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

Puteti Inchide...La recomandarea profesorului..maine imi va sosi noua chitara..Un Harley Benton electro-clasica,doza incorporata,eq pe 4 benzi s.a.m.d

Despre hora regun mi-a spus ca peste 7-8 luni ma pot trezi cu ea cu gatul concav...Va Multumesc Oricum pentru sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Puteti Inchide...La recomandarea profesorului..maine imi va sosi noua chitara..Un Harley Benton electro-clasica,doza incorporata,eq pe 4 benzi s.a.m.d

Despre hora regun mi-a spus ca peste 7-8 luni ma pot trezi cu ea cu gatul concav...Va Multumesc Oricum pentru sfaturi!

 

Nu stiu ce profesor ai tu , dar ii cam ... bou , is curios la ce conservator a terminat

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

Conservatorul din Bucuresti...are diploma pentru asa ceva ;) Asculta-ma..Lauda-ti Hora Regun pentru ca este romaneasca dar cautati pe GUGAL un review la Harley Benton CG200CE,Ambele versiuni WH SI BK.

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Hora Regun a fost mentionata in discutie deoarece cineva spunea ca chitarele romanesti cunt proaste.

 

HB-ul ala are corp de tei, lemn nepotrivit pentru un corp de chitara acustica, iti dai seama ce chitara buna este daca pt 55€ are si doza si preamplificator. Culoarea nu are vreo importanta pentru calitatea unei chitare.

In definitiv sunt banii tai, dar toti de aici incercam sa te scutim de inca o surpriza in genul celei din cauza careia ai inceput acest topic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ia-te dupa review-uri, ca toti aia care le scriu sunt foarte experimentati... Majoritatea sunt copchii la prima chitara. Tu iti iei ce vrei desigur, dar cel mai bine te duci in magazin si-ti alegi ce-ti place, nu ce spun toti nebunii pe net. Asa vei putea sa vezi diferente de calitate intre diferite modele. Crede-ma, pe la pretul asta, iti va fi imposibil sa nu le observi.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

am mentionat cumva ca este o chitara electro clasica? :)

Fiecare are parerea lui acum na...O sa auzi pe unu ca mai bun e un Stagg,Mai bun e un Ibanez,Hora s.a.m.d

Pana la urma in lumea asta nici un om nu se aseamana :)

Link to comment
Share on other sites

Da, dar o parere din partea unui om care a dovedit ca a lucrat cu tot felul de chitare e mereu bine de luat in seama.

 

Ti-am spus, incearca sa te duci la magazin sa o iei cu mana ta. Am ramas ingrozit cand am vazut de-aproape niste chitare chinezesti de 2-300 de lei. Nu le-as fi luat nici gratis... Altele pe de alta parte, la aceeasi valoare, mi s-au parut foarte bine inchegate.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

am spus asta intr-un mod civilizat..da te afirm au mai multi ani probabil la chitara decat am eu...Eu imi sustin parerea cum poate o susti si tu pe a ta ;)

O sa vedem dupa ce imi vine chitara :)

Va multumesc pentru pareri...apropo parca am cerut unui moderator sa dea Topic Closed?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

Dar pana la urma ce a-ti vrea? :) sa anulez comanda sa iau o Hora Reghin?

Eu ma bazez pe ce mi-a spus profesorul....voi vedea calitatea chitarei dupa ce cant la ea...si pana la urma am 2 ani garantie :)

Multumesc de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

ma da Eugen cam ce ar vrea sa dovedeasca prin atatea reply uri? Nu prea ma intereseaza,ma interesat doar un raspuns

o sa imi dau eu seama ce am in mana dupa ce cant la ea..am mai mentionat ca ma incred in sfatul primit si plus ca am garantie da vad ca Domnu eugen nu prea citeste replyurile mele

Edited by Stefan Mihai
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.