www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Chitara[Grif Crapat]


Guest Stefan Mihai
 Share

Recommended Posts

Guest Stefan Mihai

vad eu ce sfat mi-a dat...apropo...nu prea cred ca intereseaza pe nimeni dar elevilor lui le-au trecut prin mana acest HB...si ia tinut destui ani ;) Atata timp cat au studiat si au fost multumiti de chitara asta si peste 3 ani

Link to comment
Share on other sites

o sa vezi la timpul poptrivit..cand o sa poti face comparatie intre un HB si o alta chitara decenta..epiphone..squier...sau alte nume branduri..care nu stun exagerat de scumpe..o sa itnelegi... chair si un reghin ..care e cap de serie..sau nu..e mai bun ca un HB..hb foloseste piese de proasta calitate..care se deterioreaza repede..si nus utn foarte durabile..in majoritatea cazurilor...tre sa ai noroc mare sa pirnzi un HB bun....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

vad eu ce sfat mi-a dat...apropo...nu prea cred ca intereseaza pe nimeni dar elevilor lui le-au trecut prin mana acest HB...si ia tinut destui ani ;) Atata timp cat au studiat si au fost multumiti de chitara asta si peste 3 ani

 

Omule,cu totii stim cum e sa ti se puna pata pe un instrument si sa crezi ca ala e "adevarul suprem".

FIecare trece prin asta sau a trecut.Dar,din moment ce multa lume cu experienta iti zice ca e alba numai tu zici ca e crem ar trebui sa iti dea putin de gandit.Eugen ti-a zis de modelul REGUN de la HORA care este varful de gama la ei in materie de clasice.Nu stiu ce firma iti mai ofera asa lemn si calitate la bani putini.Toata Romania a pus mana pe chitare facute la reghin tinute in conditii improprii cu corzi de pe vremea raposatului,si da acolo chiar putem vorbi de "gat concav" si alte nebunii.

Totusi,noi acum vorbim de instrumente noi.Daca atunci cand vorbim de acustice toti strambam din nas cand e vorba de modele ieftine cu actionu' cat casa,in privinta clasicelor fac treaba buna.

Am castigat la un concurs mai demult o HORA ECO PALTIN.Era dementiala chitara aia.Nu o mai am din cauza unui profesor d-asta amabil care a considerat ca orele mele de studiu individual si orele de cascat ochii pe youtube sa devin din ce in ce mai bun nu valoreaza nimic in comparatie cu "ce face el pentru elevii lui".

O alta intamplare draguta s-a petrecut cand m-a rugat un baiat sa merg cu el si cu taica-su sa isi ia chitara,el incepator fiind.M-am dus acolo,i-am probat o chitara care suna super ok,o Aria,care pentru banii aia era mai mult decat decenta.Dar ghici ce?"Nu iau frate asta,ca ma cearta domn profesor.El a zis ca sa iau Ibanez".Si,evident,Ibanez a luat fiindca asa a zis domn profesor.Practic?M-am dus degeaba,dar macar am mai vazut capitala si magazinele de muzica ale ei.

Harleyu' ala l-am cantat de nenumarate ori,doua colege au si e..ok pentru cat dai pe el.Nu reuseste sa impresioneze prin nimic.Personal am un Harley Benton,cu 12 corzi pe care l-am luat fiindca nu aveam alte optiuni la banii aia.Desi o sa para absurd,mai mult decat amandoua la un loc mi-a placut o clasica Clifton din Lidl :)).Deduci ce vrei din ultima fraza.

Acestea fiind spuse,sa o stapanesti sanatos si sa traiasca domn profesor !

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

scuze de exprimare dar esti cam paralel cu toata discutia...am mentionat ceva de corzi metalice?

mersi de interesul acordat radu :)

Dar am mentionat de nenumarate ori...daca e sa se strice cel putin am garantia.

Din cate am auzit de pe internet,cat si pe viu HB-UL asta care urmeaza sa imi vina ar fi destul de bun.

Edited by Stefan Mihai
Link to comment
Share on other sites

sa-ti mai zic si eu ca nu e bine sa te pui nasol cu toata lumea de aici de dragul profului tau pe care mai cu totii il consideram cazut in cap??? Oricum, nu asta conteaza, pana la urma, poti canta si la sarma de intins rufe, daca tu esti multumit in perceptia ta, asta e tot ce conteaza, insa daca ti se sparge vreodata bula de naivitate, mai fa un topic pe aici in care sa-ti ceri scuze in primul rand pt turnura thread-ului asta (ai venit umil ca si incepator cerand sfaturi, ca sa sfarsesti prin a te lua cu toti in piept ca de... doar profu' stie mai bine), iar apoi sa ne intrebi ce chitara sa iti iei si iti vom arata cu placere, crede-ne, inclusiv "impertinentul" Eugen ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stefan Mihai

crede-ma si tu esti la fel ca mine..nou aici,mi-a sosit acel Harley Benton..si as putea spune ca imi place cum suna ;)

Nu am dorit cearta dar Eugen pune cate un reply cu aceeasi idee de 1000 de ori...

Link to comment
Share on other sites

azi: 23 august 2012

 

eu m-am inscris pe: 23 august 2011 => FIX un an;

tu te-ai inscris pe: 18 august 2012 => FIX 5 zile;

 

plus sa nu vorbim acum despre cate chitare am avut eu (16), cate tu (2), sau cate am reparat/conditionat/modificat fiecare. Sau cum cantam la chitara.

 

Dar in fine, ma repet, daca iti place chitara, spor mare! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A doua mea chitara a fost un Hora Reghin SM-50 .. A fost o chitara acustica EXCELENTA.

 

Deci omul de la magazin mi-a dat vreo 3 chitare mai scumpe sa le incerc... A zis ca acele chitare sunt scumpe nu pentru calitate , ci pentru ca a costat transportul China-Romania ! Pot sa zic ca a intrecut cu mult limitele unei chitare la pretul respectiv.. Deci nu va luati dupa zicala " Mai scump , mai bun " ca nu intotdeauna este asa ^_^

 

@Stefan , tu crezi ca Eugen a dat atatea reply-uri ca sa te faca sa iti cumperi o chitara proasta ? Arata putin respect ! El a incercat sa te ajute cat poate si sa iti arate de ce da si de ce nu !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.