www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Original Sau "fake"?


AB_Guitar
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor!

De curand am achizitionat un Strat Classic Player 60s(MIMpost-16023-0-30176100-1344842388_thumb.jpgpost-16023-0-86009300-1344842489_thumb.jpgpost-16023-0-54144300-1344842558_thumb.jpg).

Ieri cand l-am desfacut, am avut surpriza sa gasesc inauntru ceea ce se vede si in poze, desi vanzatorul m-a asigurat ca nu s-a umblat inauntru, la electronica.

Cel mai tare imi doresc sa aflu daca dozele din imagini sunt CS 69 (cum ar trebui ) sau nu.

Rog cunoscatorii sa-mi raspunda.

Multumesc anticipat!

 

:respect:

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Salutare tuturor!

De curand am achizitionat un Strat Classic Player 60s(MIMpost-16023-0-30176100-1344842388_thumb.jpgpost-16023-0-86009300-1344842489_thumb.jpgpost-16023-0-54144300-1344842558_thumb.jpg).

Ieri cand l-am desfacut, am avut surpriza sa gasesc inauntru ceea ce se vede si in poze, desi vanzatorul m-a asigurat ca nu s-a umblat inauntru, la electronica.

Cel mai tare imi doresc sa aflu daca dozele din imagini sunt CS 69 (cum ar trebui ) sau nu.

Rog cunoscatorii sa-mi raspunda.

Multumesc anticipat!

 

:respect:

Custom Shop 69 ar trebui semnate ori de Abigail Ybarra (Abby + data, daca sunt facut de ea personal) sau doar initiale daca doar a supravegheat fabricarea lor. De asemenea ar trebui sa fie un sticker cu "custom shop" present. Dar nu ma pot pronunta cu exactitate. Sa il lasam pe Stratman sa intervina.

 

LE: semnate ca in imagine: http://i5.photobucket.com/albums/y173/alainlafrance/AY.jpg astea ar trebui sa fie facute personal de Abigail Ybarra, daca are doar AY inseamna ca a fost facute de altcineva

Edited by postalservice101
Link to comment
Share on other sites

Exact cum a spus Razvan si mie dozele mi se par originale, dar de umblat se vede ca s-a umblat. Probabil ca la un moment dat cineva a vrut sa vada cum suna chitara si cu alte doze. La fel notatia cu middle si bridge nu prea o gasesti pe dozele Fender de la mama lor. In alta ordine de idei umbla vorba ca dozele de pe CP60 din ultimii ani sunt facute in Mexic dupa specificatiile CS69, de aici si lipsa semnaturilor AY de pe ele, practic sunt CS69 facute in regim OEM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Au mai fost discutii pe tema Fender MIM, eu la cate am desfacut pana acum raman la parerea ca d.p.d.v calitativ nu sunt cu nimic mai superioare decat Squier facute in Asia. Ca si componente pe MIM sunt exact acele "fender genuine parts" MADE IN HONG KONG pe care le gasesti si aici la guitar shop, ma refer la tremolo, swich, jack, cheite si poturi.

Referitor la dozele din imagine, se vede clar ca s-a umblat la partea electrica, mai exact la firele de masa de pe potul de volum si la lipiturile de la swich, ceea ce inseamna (poate nu chiar 100%) ca dozele au fost schimbate si nu se stie daca au mai fost puse inapoi cele originale. Dozele par sa aiba carcasa interioara de carton, ceea ce eu am mai vazut, dar numai la copii de strat asiatice

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dozele de pe Classic Player 60 sunt CS69 dar nu sunt semnate de Abigail Ybarra si nici nu sunt facute la Custom Shop.

Chitara este Custom Shop DESIGNED, si este facuta in Mexic, inclusiv dozele, dupa specificatiile si proiectul celor de la Custom Shop ( Designed by Master Builder Greg Fessler).

 

Dozele sunt ok, dar se pare ca s-au incercat si alte combinatii.

Este cea mai buna Mexicanca de departe.

 

Acum am vazut mai sus:

 

- specificatiile precum carcasa bobinei din carton, si izolatia textila a firelor se gaseste la multe (majoritatea) dozelor vintage reconstruite la Custom Shop.

 

(Ce isi mai dau unii cu parerea, fiind de fapt "mari cunsocatori" dupa ce nu au pus mana decat pe 4-5 asiatice, si altceva nimic. Normal ca numai acolo a vazut. Macar mai rasfoiti niste site-uri ca netul este plin de informatii. )

Edited by dgeekoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Seria Classic Player mi se pare cea mai reusita din ce a facut Fender in mexic pana acum, la fel si seria Road Worn. Sunt mult peste seria Standard, nu numai ca echipare cu doze, dar parca si calitatea la care sunt lucrate este cu totul alta. O spun in cunostinta de cauza, am avut/am mai multe din aceasta serie si am probat destule. Cand am fost sa cumpar Baja Telecaster la Guitar Shop am probat mai toate modelele de Telecaster cu maple pe care le aveau pana la Vintage 52. Fata de un V52 sunt ceva diferente, mai ales la calitatea lemnului si lacului folosit, dar mie personal mi-a placut mult mai mult decat tot ce a facut Fender pana la seria American Standard si Deluxe, a fost singura care se apropia binisor de V52. Toate astea la un pret excelent, echipare de top si o lucratura excelenta, nu i-am facut nimic decat un mic setup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.