www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Punk's Not Mort!?


# 1
 Share

Recommended Posts

Am pus un anunt acum aproape jumate de an in sectiunea dedicata celor care cauta oameni

Cum nu a fost nimeni interesat m-a tot facut sa ma intreb

Oare mai traiesc punkisti in Bucuresti in ziua de azi dornici sa cante intr-o formatie?

 

Voi ce parere aveti da sau nu?

Eu unul ma intreb ce s-a intamplat cu cei de acum 15 ani

Sau mutat toti?

Au murit toti?

Sau s-au transformat in altceva?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate e cam mort. Nici eu nu prea inteleg fenomenul, mai ales in Romania din perioada, unde vad ca toata lumea vrea sa spuna tot felul de mesaje care s-ar potrivi de minune intr-o piesa punk. Dar na, acum avem facebook si alte metode de a transmite mesaje, asa ca muzica nu mai are impactul pe care il avea in alte perioade. Cel putin in Romania, muzica punk nu a prins foarte bine. Eu unul n-am fost la un concert punk cu mai mult de 50 de oameni in club.

Cred ca e de vina si simplitatea muzicii. Lumea nu mai vrea sa cante simplu. Chitaristul vrea sa faca solo-uri, bateristul vrea masuri compuse.

 

Si cum spune si 57, s-au facut hipsteri (nu prea inteleg eu ce-s astia), si-au luat trompete si canta despre prietenele lor.

 

Ramanem cu astia vechi:

 

Bai, eu , sincer urasc punk-ul.

Mi se pare o muzica de cocalari.

 

Si punk-ul te uraste pe tine. ;)

Daca n-ar fi de-astia carora nu le place, nu ar mai fi fost o ideologie controversata si nu ar mai fi avut impactul pe care l-a avut.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hipsteritze mai degraba. Cine e in pas cu moda observa tricourile rupte din fabrica cu logo-urile de la Ramones sau Sex Pistols pe care le afiseaza mai nou domnisoarele din centru. Daca te-ai oferi sa faci niste educatie cu ele ar primi bucuroase. Pentru ca o merita.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ek9-5lblKns

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum 2 ani parea ca se intampla ceva interesant.

 

 

Nu stiu ce ai ascultat din punk-ul romanesc din zilele astea, eu am ramas dezamagit cand am vazut formatii care chiar imi placeau schimbandu-si membrii, stilul, whatever.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea proprie in Romania

Si eu am remarcat ca oamenii tind sa plece repede

Si odata cu alti membrii vin si alte influente intr-un grup

Iar fara un grup de oameni cu lucruri in comun se destrama repede

 

Apoi mai e cum a spus si 'mnezău mai sus:

Cred ca e de vina si simplitatea muzicii. Lumea nu mai vrea sa cante simplu. Chitaristul vrea sa faca solo-uri, bateristul vrea masuri compuse.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Cand am facut eu liceul in Bucuresti in anii 90 erau peste tot

Ma refer la muzica si trupe

Tricourile cu Ramones si Sex Pistols erau si atunci

 

In prezent vad ca nu mai exista dar ma intrebam ce au patit ceilalti ca si mine

 

Pai, uite de exemplu eu am renuntat la muzica pentru cativa ani buni. Dupa ce cantam (prin 82-84) numai Stranglers, B52 si piese proprii. Si in urma unei vizionari la partid, abia am scapat sa nu fim trimisi la Canal (sa sapam la Dunare-Marea Neagra...- poate confirma Artanu care era la aceeasi vizionare cu noi). Asa ca am pus-o in cui cu trupa, tobarul a plecat de pe aici, si cam asta a fost, vreo cativa ani si... gata!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.