www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sympthom


Sympthom
 Share

Recommended Posts

Va zic, va zic.

 

Eu ma gandeam sa fii tu rythm (toata chitara, mai putin solo-ul), si eventual pentru parallel recording poate imi puneam eu acustica la bataie tot pe rythm, iar Sympthom sa faca solo-ul...

 

E ok asa? Daca aveti si alte idei, sariti cu ele. Postez aici, ca sa vedeti amandoi ce si cum m-ma gandit, asa pe PM, cu discutii in paralel, e oleaca mai greu acum. Deci astept un reply

 

Apropo, s-ar putea sa cam dureze ceva treaba, ca mai am de facut inca un backing track pentru o alta colaborare. Oricum, cand sunt gata cu tobele, va anunt pe toti trei pe PM. ;)

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

https://soundcloud.com/birtas-daniel/i-didnt-bite-you

 

totul se duce de rapa.. toti is mari smecheri in ziua de azi..

 

leg si eu 2-3 note pe o piesa ma distrez 5 minute.. chiar daca stiu ca am multe greseli si puteam si mai bine.. n-ai cu ce , n-ai cu cine , n-ai la cine..

Edited by Sympthom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

totul se duce de rapa.. toti is mari smecheri in ziua de azi..

 

leg si eu 2-3 note pe o piesa ma distrez 5 minute.. chiar daca stiu ca am multe greseli si puteam si mai bine.. n-ai cu ce , n-ai cu cine , n-ai la cine..

 

eh , long story..

 

dar deja imi vine sa crap cand vad atata prostie si discriminare care pe mine nu ma "ataca" direct ci indirect dar deja mi pana peste cap..

 

Scuza-mi exprimarea, dar...

 

Ce, măăăăă ?! :huh:

 

Vezi-ti, bre, de treaba, si baga mare acolo, nu mai pune si tu la inima ce spun toti haterii. Pe bune.

 

La modul cel mai serios iti zic, pe ultimele 3 inregistrari pe care le-ai pus acum, chiar ti-a iesit cu cel putin 50% mai bine decat tot ce ai postat pana acum. Ce-i drept, inca sunt ceva ezitari si mici greseli, pe care sunt ferm convinsa ca le stii si ca in timp se vor indrepta, dar pasajele care ma "zgarie pe urechi" sunt din ce in ce mai putine la inregistrarile tale. Like-urile alea de la mine nu le-ai luat degeaba, chiar le meriti, BRAVO!

 

Long story short, taci din gura si canta acolo, ca e bine, omule, se vede de la o posta progresul :yay::)! Sau cel putin asta e parerea mea. Daca e cineva impotriva, speak out loud. Si nu zic asta numai pentru ca ai fi incepator si bla-bla, si ca as vrea sa te incurajez. Nu. You already know I'm a pretty straightforward person.

 

Punem pariu ca daca punem un backing track si improvizam amandoi pe el, tu ma "bati"? :)

Edited by mike KidLazy
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Scuza-mi exprimarea, dar...

 

Ce, măăăăă ?! :huh:

 

Vezi-ti, bre, de treaba, si baga mare acolo, nu mai pune si tu la inima ce spun toti haterii. Pe bune.

 

La modul cel mai serios iti zic, pe ultimele 3 inregistrari pe care le-ai pus acum, chiar ti-a iesit cu cel putin 50% mai bine decat tot ce ai postat pana acum. Ce-i drept, inca sunt ceva ezitari si mici greseli, pe care sunt ferm convinsa ca le stii si ca in timp se vor indrepta, dar pasajele care ma "zgarie pe urechi" sunt din ce in ce mai putine la inregistrarile tale. Like-urile alea de la mine nu le-ai luat degeaba, chiar le meriti, BRAVO!

 

Long story short, taci din gura si canta acolo, ca e bine, omule, se vede de la o posta progresul :yay::)! Sau cel putin asta e parerea mea. Daca e cineva impotriva, speak out loud. Si nu zic asta numai pentru ca ai fi incepator si bla-bla, si ca as vrea sa te incurajez. Nu. You already know I'm a pretty straightforward person.

 

Punem pariu ca daca punem un backing track si improvizam amandoi pe el, tu ma "bati"? :)

 

hehe thanks.. :)

Link to comment
Share on other sites

Hey little man... Da cin te-a suparat?... oricum nu conteaza...

 

Modul in care pune mike problema nu-mi place din varii motive care nu se potrivesc cu ideile mele... poate s-or potrivi cu ale tale.

 

Daca stau sa ma gandesc doar la distractie si la ce aveam eu de gand sa fac cu chitara cand am luat hotararea sa-mi iau una, pot spune ca mi-am indeplinit dorintele undeva pe la 1000% ... nici nu ma asteptam sa fie atat de misto...

 

Daca stau sa ma gandesc la dorintele ce au aparut, apar si care au sa tot apara pe parcurs, pot spune ca am ajuns pe undeva pe la 10%... hai 5% din ceea ce vreau sa fac... si culmea, pe zi ce trece parca simt un regres, dat fiind faptul ca idei imi vin in minte constant da timpul pe care-l petrec la chitara nu prea e direct proportional cu imaginatia.... asta creeaza un fel de delay... si e naspa da compensez de la ideea de mai sus cu distractia...

 

Acum pe punct de concluzie ideea e sa echilibrezi utilul cu placutu, nu sa te complaci in prima idee si nici sa ramai continuu dezamagit, imbratisand cea de-a 2-a idee... Ideal ar fi sa fim toti maniaci nebuni si sa petrecem 10 ore pe zi cu chitara in brate... sa dormim cu ea in pat si asa mai departe... eh... la mine nu prea se poate... inca.

 

Am zis doar ideea e... doar ideal ar fi... si cu atat mai mult, eu dau un exemplu personal, nicidecum nu indemn pe nimeni la nimic... Totusi, mie imi vine a crede ca tu inclini foarte mult catre partea placuta cu "Have fun & rock!"... da, e misto si poti sa ramai asa... iar daca alte persoane zic ca suna naspa, poti sa-i bagi undeva, atata timp cat e strictly fun...

 

Daca vrei sa mergi mai departe, sa te tot iei la intrecere si sa oferi in mod intentionat publicului ce ai tu, cel putin fa in asa fel incat sa dai tot ce ai mai bun... oricum se vor gasi persoane care sa te critice din toate punctele de vedere...

 

Astea fiind spuse, tin sa mentionez ca am inceput sa pun in practica ideea de a ma abtine de la comentarii de natura tehnica... eu nu cred in vre-un sablon si nici stilul si metodologia mea (inca in constructie tho...) nu prea e una conventionala si nici lesne de inteles... Totul se rezuma la ureche si la niste reguli banale de a tine cont de gama, intervale, acorduri si schimburi si bla bla de care oricum te lovesti mai devreme sau mai tarziu dar si astea... extrem de maleabile... Cam tot ce e de baza iti sta la indemana pe internet la un click departare...

 

So don't worry little man... just think bout it fur a while... and figure it out...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cine te suparase asa rau, dragule? :)

 

eh , nu-i neaparat suparare.. dar ii asa un sentiment de neplacere.. adica nu asta-i important deocamdata.. :)

 

 

Hey little man... Da cin te-a suparat?... oricum nu conteaza...

 

Modul in care pune mike problema nu-mi place din varii motive care nu se potrivesc cu ideile mele... poate s-or potrivi cu ale tale.

 

Daca stau sa ma gandesc doar la distractie si la ce aveam eu de gand sa fac cu chitara cand am luat hotararea sa-mi iau una, pot spune ca mi-am indeplinit dorintele undeva pe la 1000% ... nici nu ma asteptam sa fie atat de misto...

 

Daca stau sa ma gandesc la dorintele ce au aparut, apar si care au sa tot apara pe parcurs, pot spune ca am ajuns pe undeva pe la 10%... hai 5% din ceea ce vreau sa fac... si culmea, pe zi ce trece parca simt un regres, dat fiind faptul ca idei imi vin in minte constant da timpul pe care-l petrec la chitara nu prea e direct proportional cu imaginatia.... asta creeaza un fel de delay... si e naspa da compensez de la ideea de mai sus cu distractia...

 

Acum pe punct de concluzie ideea e sa echilibrezi utilul cu placutu, nu sa te complaci in prima idee si nici sa ramai continuu dezamagit, imbratisand cea de-a 2-a idee... Ideal ar fi sa fim toti maniaci nebuni si sa petrecem 10 ore pe zi cu chitara in brate... sa dormim cu ea in pat si asa mai departe... eh... la mine nu prea se poate... inca.

 

Am zis doar ideea e... doar ideal ar fi... si cu atat mai mult, eu dau un exemplu personal, nicidecum nu indemn pe nimeni la nimic... Totusi, mie imi vine a crede ca tu inclini foarte mult catre partea placuta cu "Have fun & rock!"... da, e misto si poti sa ramai asa... iar daca alte persoane zic ca suna naspa, poti sa-i bagi undeva, atata timp cat e strictly fun...

 

Daca vrei sa mergi mai departe, sa te tot iei la intrecere si sa oferi in mod intentionat publicului ce ai tu, cel putin fa in asa fel incat sa dai tot ce ai mai bun... oricum se vor gasi persoane care sa te critice din toate punctele de vedere...

 

Astea fiind spuse, tin sa mentionez ca am inceput sa pun in practica ideea de a ma abtine de la comentarii de natura tehnica... eu nu cred in vre-un sablon si nici stilul si metodologia mea (inca in constructie tho...) nu prea e una conventionala si nici lesne de inteles... Totul se rezuma la ureche si la niste reguli banale de a tine cont de gama, intervale, acorduri si schimburi si bla bla de care oricum te lovesti mai devreme sau mai tarziu dar si astea... extrem de maleabile... Cam tot ce e de baza iti sta la indemana pe internet la un click departare...

 

So don't worry little man... just think bout it fur a while... and figure it out...

 

 

ideea e ca astea care le pun pe soundcloud , fara video , nu e neaprat ceva serios , e pur si simplu nu stiu , din prima , ce imi vine pe moment si incerc sa cant pe chitara..

 

De game si acorduri stiu dar este o chestie mai ciudata la mine.. si poate nu numa la mine.. Eu , in vara trecuta sau nu mai stiu exact cand a fost , am incercat sa fac ceva improvizatii , am invatat ceva game stiam asa dar pur si simplu nu iesea mai nimica.. mi-ai dat tu niste sfaturi si nu mai tin minte exact cine mi-a mai dat sfaturi dar pana la urma nu a iesit mai nimica si am renuntat..

 

Acu' cateva saptamani ( poate chiar luni ) am bagat in reaper un backingtrack am bagat efecte si am zis hai sa vad cum ma descurc.. Si poc , zici ca tot ce am visat peste noapte , tot ce stiam ca trebuie sa fac si nu puteam sa fac , am reusit.. Eu daca nu pot sa cant ceva la chitara tot incerc si incerc iar apoi renunt .. si urmatoare zi sau urmatoare saptamana , cant asa inconstient si pana ma trezesc ca hoo ba , cum stiu eu sa cant chestia asta ?

 

In minte imi trec o gramada de idei dar cand sa le pun in practica , asa din prima nu imi iese , tre' sa stau sa caut nota cu nota.. Si auz muzical asa cat de cat am , imi dau seama cand sunt pe nota si cand nu sunt pe nota..

 

Dar sper ca in viitor ( in vacanta de pasti ) sa fac ceva mai serios.. si cu video si cu "di tati"..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu e vreun concurs cu cine pune mai multe inregistrari pe forum, probabil tu vrei sa tii pasul cu cineva de p-aci (as zice ca cu Mike:D, dar e doar un instinct de-al meu).

 

Ce nu inteleg eu la pustii din ziua de azi care iau chitara in mana, e ca vor imediat sa improvizeze, sa compuna, sa faca ceva al lor. Nu merge asa. In primul rand, trebuie muuuuulta auditie muzicala, sa intelegi cum e structurata o piesa, cum merge basu, toba, etc.

 

Sfat prietenesc: Ia-o usor, asculta cat de multa muzica poti si cat mai variata, iar cu chitara, incearca mai intai sa vezi daca poti reproduce piesele care iti plac, fara tab-uri, dupa ureche. Procesul e lung, costisitor in cele mai multe cazuri si necesita multa rabdare (cand o sa fii mai mare rabdarea se traduce in alcool si tutun).

 

Deci, stai calm, nu te grabeste nimeni sa postezi inregistrari la rubrica asta. Fa-o cand esti tu multumit, nu cand a trecut o luna fara sa postezi nimic.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

(cand o sa fii mai mare rabdarea se traduce in alcool si tutun).
Uite ce prostii vorbesti... lasa copilu in pace si nu-l ademeni pe cararea asta... carare pe care am luat-o si eu inca de la o varsta frageda si mi-am ... multe sanse... si inca imi... Symptoame, fa abstractie de la paranteza asta iar daca va mai vad pe unu sau pe altu cum vorbiti tampenii de genul asta sa fiu al dracu de nu va plesnesc de va sar ochii din cap daca ne e dat sa ne intalnim pe drumu vietii... Pastele mamei voastre...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uite ce prostii vorbesti... lasa copilu in pace si nu-l ademeni pe cararea asta... carare pe care am luat-o si eu inca de la o varsta frageda si mi-am ... multe sanse... si inca imi... Symptoame, fa abstractie de la paranteza asta iar daca va mai vad pe unu sau pe altu cum vorbiti tampenii de genul asta sa fiu al dracu de nu va plesnesc de va sar ochii din cap daca ne e dat sa ne intalnim pe drumu vietii... Pastele mamei voastre...

 

Dar nu-l ademeneste nimeni, o sa dea de ele singur. Si de unde si pana unde tigarile si alcoolul sunt asa grave? Cand si-o baga in vena, atunci sa sari in sus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.