www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Distanta Intre Corzi Prea Mica!


tavisays
 Share

Recommended Posts

Salut. Am o chitara acustica, asa cred, desi nu are tija si cred ca are griful putin crapat. E un Reghin mai vechi. Problema ar fi ca nu pot canta mare lucru pe ea. Am invatat ceva din melodia Nothing Else Matters de la Metallica, dar cand trebuie sa fac acordurile in melodie, pur si simplu nu reusesc. Ori corzile sunt prea apropiate, ori am degetele prea groase, desi ma indoiesc. Dupa ce iau pozitia acordului, ori coarda nu e suficent de tare apasata incat sa se auda, ori unu' din degete atinge coarda vecina si nu merge. Nu e suficient spatiu incat sa nu ating corzile celalalte. Eu deobicei cant la bass, dar am vrut sa continui si la chitara. E din cauza chitarii, pentru ca e uzata sau problema e la mine? Chitara are vreo 30 ani cred.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Poate trebuie schimbate corzile.. Si eu am avut problema asta.. Si dupa ce mi-am cumparat o chitara noua nu am mai avut nici o problema ! Se poate ca gatul sa nu fie prea lat si sa nu prinzi acordurile cum trebuie..Dar mai bine cumperi o chitara acustica Hora Reghin noua.. Este 200 de lei si foarte buna pentru incepatori , si gatul zic eu ca este potrivit :)

 

Eu prima data am exersat pe o chitara veche tot cam de 30 de ani.. Era rupta , zgariata , si foarte incomoda.. M-am chinuit pe chitara aia vreo 4 luni.. Dupa ce mi-am luat o chitara acustica mi-a fost foarte usor !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca e posibil sa fie o problema cu pozitia degetelor. Probabil, fiind obisnuit cu bassul, unde corzile sunt putin mai departate una de cealalta, ti se pare ceva mai incomod sa canti la chitara.

 

Sfatul meu e sa o iei usor, nu dispera - incearca sa prinzi acordurile asezand, pe rand, fiecare deget, in asa fel incat sa sune fiecare nota. Chiar daca bazaie un pic, la inceput e ok, poti imbunatati pe parcurs prin exercitiu. Nu stiu daca e neaparat de la grosimea degetelor, unchiul meu are niste degete foarte mici si groase si l-am vazut cantand fara probleme pe un double-six...

 

Eventual, daca chitara e acustica si are griful mai ingust, ai putea incerca sa canti pe o chitara clasica, unde griful e ceva mai lat si corzile sunt un pic mai departate una de alta. Poate asa ti se va parea mai confortabil...

 

Poate trebuie schimbate corzile.. Si eu am avut problema asta.. Si dupa ce mi-am cumparat o chitara noua nu am mai avut nici o problema ! Se poate ca gatul sa fie prea lat si sa nu prinzi acordurile cum trebuie..Dar mai bine cumperi o chitara acustica Hora Reghin noua.. Este 200 de lei si foarte buna pentru incepatori :)

 

Pai din ce am inteles eu, el zice ca is corzile prea apropiate una de alta... deci e exact pe dos, griful e prea ingust, nicidecum prea lat.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-am cumparat o chitara noua pentru corzi :| Am zis ca poate trebuie schimbate corzile ca falseaza sau stiu eu.. Si apoi am zis ca dupa ce mi-am cumparat o chitara noua nu am mai avut problemele cu acordurile si chestii.. ( Si eu am avut o chitara Hora Reghin tot veche de vreo 30 de ani.. )

 

Dar voi asa intoarceti cuvintele... Eu mi-am spus parerea , nu iti convine , poti sa spui , sau poti sa ma ignori !

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-am cumparat o chitara noua pentru corzi :| Am zis ca poate trebuie schimbate corzile ca falseaza sau stiu eu.. Si apoi am zis ca dupa ce mi-am cumparat o chitara noua nu am mai avut problemele cu acordurile si chestii.. ( Si eu am avut o chitara Hora Reghin tot veche de vreo 30 de ani.. )

 

Dar voi asa intoarceti cuvintele... Eu mi-am spus parerea , nu iti convine , poti sa spui , sau poti sa ma ignori !

 

Mai citeste, te rog, inca o data, cu atentie, primul post. Nu-ti intoarce nimeni niciun cuvant aici.

 

Problema nu este daca falseaza chitara sau nu. Problema e legata de distanta dintre corzi. Prin urmare, cu corzi noi sau cu corzi vechi, problema ramane in continuare aceeasi. Corzile in sine n-au a face cu problema de aici.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

SI eu am o forma a mainii cu care nu ma pot intelege; chiar studiam mult o anume piesa incat sa nu gresesc si incerc tot timpul sa cant curat, orice piesa as canta, cat de usoara ar fi DAR pur si simplu pe unele chitare, nu prea imi incape mana cum trebuie. Si daca pentru cineva cu mana mica o anume chitara e comoda, nu mi se pare normal ca eu sa trebuiasca sa ma chinui pe chitara aia (fie ea de dimensiune standard); mai bine pun mana pe o chitara cu griful mai lat; chiar daca sunt oarecum mai rare sau nu prea le vezi printre chitarele mai ieftine. Sigur, daca esti mai la inceput, studieaza si pozitia si cantatul efectiv, o sa vina cu timpul si tehnica.

radu_guitar96 are un double-six la care a lasat doar 6 corzi; e cea mai comoda acustica pe care am cantat:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am incercat acum din nou un acord cu 4 degete, cred ca mi-a iesit, dar daca 1 mm degetul e pozitionat gresit, nu se mai aude cum trebuie. Adica atinge coarda vecina, mai ales la coarda a 6-a, cea mai subtire. Trebuie precizie buna, nu gluma. Ca sa scot un acord corect trebuie sa stau vreo 2 min sa pozitionez degetele exact si intr-o melodie nu merge asa. Poate ca s-ar rezolva cu timpul, dar mai am o problema... trebuie sa apas foarte tare corzile si ma doare mana, cred ca s-au indepratat de griv corzile din cauza acelei crapaturi in grif. Poate daca le-as apropia de grif ar merge mai bine dar nu stiu cum. Cred ca din cauza grifului stramb merge atat de greu.

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa apesi deloc .. cand canti la chitara nu apesi cu degetele ci intr-un fel tragi mana .. nu stiu cum sa explic (cel putin asta spun toti profesorii si apare i ntoate tutorialele video :)) ) ..pozitia mainii nu este corecta .. cauta pe net cum trebuie sa o tii .. Era un dvd pe net metal guitar lesson .. care explica ff bine :)

Edited by Alin1207
Link to comment
Share on other sites

Eugen, distanta intre coarda groasa si grif la tasta 12 este de 4mm, la fel si la coarda subtire. Am citit undeva pe un forum ca ar trebui sa fie de 2mm. Alin, stiu la ce te referi, dar cand spun ca trebuie sa apas, trebuie sa apas foarte tare, parca as avea un aparat de forta. Mai ales spre ultimele taste, unde corzile sunt mai ridicate.

post-15010-0-41198200-1343824748_thumb.jpg

post-15010-0-09495800-1343824783_thumb.jpg

post-15010-0-11330100-1343824828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2mm e pentru chitara electrica unde daca ai un pic de buzz nu conteaza.

La acustica, pentru strumming 3 - 3,5mm, pentru fingerstyle cam 2,5mm.

Griful tau pare a fi facut din doua bucati pe lungime care s-au dezlipit putin, de aici "crapatura"

Nu cred ca asta duce la curbarea grifului.

Chitara ta nu are treuss-rod asa ca tensiunea corzilor metalice poate provoca curbarea grifului.

Incearca cu niste corzi mai subtiri, poti sa slefuiesti din bridge sa mai scazi actiunea.

 

Si, fara suparare, de cat timp canti, sau mai bine spus, de cat timp nu ai mai cantat pe chitara ci doar la bas?

Ce spui tu sunt de obicei probleme de incepator.

Link to comment
Share on other sites

La bass am 1 an si ceva, la acustica nu prea cant, nu stiu prea mult si chiar daca ma apuc de o melodie nu o pot duce la capat pentru ca nu pot face acordurile. Podul la chitara se poate pune mai in fata sau mai in spate, pentru ca el sta pe chitara datorita tensiunii corzilor. Poate daca as face o modificare, sa stea corzile mai indepartate putin pe grif si sa le aduc cu 1 mm mai aproape...

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Am lasat corzile mai jos si am observat ca e mai usor de cantat, mi-a reusit si acordul, dar a aparut alta problema. Pe unele corzi, de pe tastele 7 in sus unele note se aud la fel! De ex. pe ultima coarda, cea mai subtire, pe tastele 7, 8 si 9 se aude la fel. aceeasi nota. Nu imi dau seama de ce, probabil de la grif.

Link to comment
Share on other sites

Am lasat corzile mai jos si am observat ca e mai usor de cantat, mi-a reusit si acordul, dar a aparut alta problema. Pe unele corzi, de pe tastele 7 in sus unele note se aud la fel! De ex. pe ultima coarda, cea mai subtire, pe tastele 7, 8 si 9 se aude la fel. aceeasi nota. Nu imi dau seama de ce, probabil de la grif.

 

...nu bag mana in foc ca asta e, dar nu cumva ai lasat corzile putin cam prea jos? Altfel, singura situatie in care te poti trezi ca ai aceeasi nota pe taste consecutive pe o coarda ar fi daca ai avea freturi lipsa (cum am eu), or, nu e cazul aici.

 

Daca singura modificare pe care ai facut-o chitarei este coborarea corzilor, e posibil ca acum sa fie prea jos si de asta sa-ti sune asa. S-ar putea sa ma insel, dar altfel nu-mi dau seama ce ar putea fi.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Le-am ridicat din nou si suna bine, a disparut problema, dar cu cat sunt mai ridicate, cu atat imi este mai greu sa cant. Nu stiu daca mi-as lua o alta chitara daca ar fi mai usor, dar momentan raman la asta. Alte ajustari, cred ca as mai putea sa indepartez mai mult corzile intre ele. Tastele sunt putin tocite, dar nu cred ca ar fi o problema pt ca nu prea are buzz.

Edited by tavisays
Link to comment
Share on other sites

Daca dupa ce ai coborat corzile ai aceeasi nota chiar daca apesi coarda in pozitii diferite, inseamna ca ai un fret (tasta) mai inalta. Asta se rezolva prin fret-leveling.

Parerea mea este sa strangi bani si sa iti iei o chitara mai buna, prin asta inteleg orice chitara de marca cunoscuta - Ibanez, Fender, Aria, etc. Sigur for fi mai bine setate decat cea pe care o ai acum.

Cauta pe forum, la Mica Publicitate, gasesti lucruri bune la preturi mici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.