www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stie cineva sa faca scheme de chitara electrica?


Guest ginger
 Share

Recommended Posts

Guest ginger

Salut

 

Ma intereseaza sa-mi fac la chitara schema de la Fender Jaguar. Dozele deja le am, Seymour Duncan Quarterpound S-Jag3, cred ca asa se numesc. Ma poate ajuta cinea?

 

Multumesc,

Alex

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Salut

 

Ma intereseaza sa-mi fac la chitara schema de la Fender Jaguar. Dozele deja le am, Seymour Duncan Quarterpound S-Jag3, cred ca asa se numesc. Ma poate ajuta cinea?

 

Multumesc,

Alex

nu ai nevoie de schema se fac lipituri direct tias recomanda sa-i dai cuiva o bere (sau cat iti cere)sa ti-o faca el ca degeaba ai dozele bune...daca le lipesti prosat o sa sune oribil

Link to comment
Share on other sites

Guest ginger

Ideea este ca lipituri mai stiu si eu sa fac. Deja le am "instalate" pe chitara, cu un pot de ton si unul de volum, insa nu merg cum trebuie. Si condensatorii, potentiometrele si comutatorii au diverse valori, iar daca nu le respecti nu iese bine. Plus ca nu stiu sa verific schima prin masurarori dupa ce o fac... Deci am nevoie de cineva care sa stie sa ce face, si nu numia sa cositoreasca. Plusc a am nevoie si pentru izolarea dozelor sa faca cat mai putin hum.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

Ideea este ca lipituri mai stiu si eu sa fac. Deja le am "instalate" pe chitara, cu un pot de ton si unul de volum, insa nu merg cum trebuie. Si condensatorii, potentiometrele si comutatorii au diverse valori, iar daca nu le respecti nu iese bine. Plus ca nu stiu sa verific schima prin masurarori dupa ce o fac... Deci am nevoie de cineva care sa stie sa ce face, si nu numia sa cositoreasca. Plusc a am nevoie si pentru izolarea dozelor sa faca cat mai putin hum.

a.crede-ma lipituri nu se fac asa usor

b.conteaza calitatea fludorului

c.conteaza calitatea lipituri

d.nu ai ce verifica la schema ..........conectezi chitara si daca merge merge daca nu....... nu

in continuare te sfatuiesc sa te duci la altcineva ...eventual fa si tu un apel pe forum

Link to comment
Share on other sites

a.crede-ma lipituri nu se fac asa usor

Nu te cred. Odata ce ai invatat sa faci una vei face alte o mie.

 

b.conteaza calitatea fludorului

Fludorul este disponibil pe toate drumurile. Nu cred ca lucrezi in tehnologie SMD sau mai stiu eu ce bazaconie sa ai nevoie de puritate senzationala.

c.conteaza calitatea lipituri

Corect. Daca nu e bine facuta nu merge. Daca e amatoriceste facuta nu o sa mai mearga dupa un timp t(lipitura rece) . Toate sunt reparabile cu efort minim.

 

d.nu ai ce verifica la schema ..........conectezi chitara si daca merge merge daca nu....... nu

in continuare te sfatuiesc sa te duci la altcineva ...eventual fa si tu un apel pe forum

Poti verifica daca firele sunt legate unde trebuie si daca masa e acolo unde ar trebui (sau nu) sa fie. Ai nevoie doar de un multimetru

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

a.crede-ma lipituri nu se fac asa usor

b.conteaza calitatea fludorului

c.conteaza calitatea lipituri

d.nu ai ce verifica la schema ..........conectezi chitara si daca merge merge daca nu....... nu

in continuare te sfatuiesc sa te duci la altcineva ...eventual fa si tu un apel pe forum

 

Si daca nu ai un "letcon" cu control al temperaturii ... ...poti arde bobina daca o "incingi" prea tare.

Link to comment
Share on other sites

Si daca nu ai un "letcon" cu control al temperaturii ... ...poti arde bobina daca o "incingi" prea tare.

 

 

La letcon ieftin e cum ai norocul .. eu am luat unul din piata si am dat 3lei pe el .. si l-am uitat in priza vreo juma de ora ... si tot nu s-a ars ... dar era chinezarie ... ca i-am taiat firele de power ca sa ii pun un intrerupator .. si firele alea aveau un mm diametru toate .. d-abia am putut pune intrerupatorul dupa ce am facut niste prelungiri cu niste fire mai groase ... La un moment dat m-am gandit sa inlocuiesc tot firul .. dar nu am putut deschide incinta unde trebuia sa lipesc firele .. asa ca m-am lasat pagibas ... dar acum el merge perfect .. si pentru 3lei .. daca ma tinea si 10 minute cat sa imi lipesc mufele tot ream fericit .... vad ca merge in continuare .

Link to comment
Share on other sites

nu sunt complicat de pus...daca vrei ti le lipesc eu...problema e k tre' sa respecti valorile pieselor.....si swichul...daca nu ai la fel ca in schema..ai putin de gandit(putin mai mult:)))...calitatea lipiturilor,calitatea fludorului...manilor!!!!(nu vorbiti din auzite)....ati cablat voi vreo chitara si nu a sunat ok?...eu zic ca poti s-o cablezi si u...ti-am zis...daca vrei,t ajut..

 

lol...eu abia acum m-am uitat la data cand a fost postat.....:)) sa fiu eu sanatos cat a cantat chitara aia cu dozele ei noi:))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.