www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Sg G-400 Iommi


ciuci
 Share

Recommended Posts

De ce? Difuzor de 8, fara efecte. Astea "pă lampă", sper ca stii ca trebuie sa le dai tare ca sa sune bine. Iar cu aia 5w in casa, iti cam bat vecinii in teava.

Na, been there, done that. Orice ti-am spune noi, pana la urma tot o sa alegi ce vrei. Asa ca, ia ce vrei si tragi concluziile pe urma.

 

cel mai simplu: merg si le probez pe toate, dupa ce imi cumpar chitara, si ma hotarasc atunci... n-are sens sa le incerc asa blindly...

 

cu datul tare pe lampa mi-ai dat un argument foarte bun ... asta e principalul motiv pt care nu is 99999% convins ca vreau peavy-ul, ci doar 51% pt lampa in favoarea unui amp solid state, dar le voi proba

 

 

va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de mult ajutor!

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

De ce? Difuzor de 8, fara efecte. Astea "pă lampă", sper ca stii ca trebuie sa le dai tare ca sa sune bine. Iar cu aia 5w in casa, iti cam bat vecinii in teava.

 

Eu i-am făcut oferta pe PM, nu e niciun secret. Dă-mi voie să te contrazic, chiar dacă apoi sigur o să-mi sară 57 în cap, că sigur o să scriu ceva ce nu-i convine sau nu e suficient de precis pentru el :)

 

Aşadar:

1) NU trebuie să dai tare ca să sune bine! Volumul e un avantaj, să zicem, dar se cunoaşte că e "pă lampă" şi la un volum decent, la care abia dacă te aude cineva din camera ailaltă (dacă ai termopane), darămite vecinii! Pot face înregistrări şi pot dovedi asta. Sigur, depinde şi ce înţelegi tu prin "a suna mai bine", cum ziceam, se cunosc diferenţe cu creşterea volumului (de exemplu, e mai sensibil la dinamica mîinilor), DAR la volum de apartament face treabă bună şi "i se şi cunoaşte lampa" :)

 

2) La 5W nu-ţi sar vecinii în cap decît dacă stai la etaje superioare sau are cineva pică pe tine în mod special! Eu stau la parter, na, dar l-am probat şi la maxim fără incidente de niciun fel. Şi acum, să fim sinceri, maxim ai nevoie numai dacă e să cînţi într-o bodegă. Deja la 50%-60% e bine, e volumul la care eu aş asculta piesele favorite.

 

Ideea e că: da, ar fi puternic, în sensul că nu-l dai des la maxim, dar nu aşa de puternic precum credeţi. Adică se poate ţine, cum ziceam, la 50% fără probleme. Deci nu e din ăla mare pe care-l ţii toată viaţa la 5-10% dacă vrei să nu-ţi cadă plombele, ţie şi vecinilor (chiar dacă, probabil, din cauze diferite :) ).

 

Şi eu i-am recomandat lui @ciuci varianta cu amp simplu, ca să ai efectele din pedale/procesor.

Din experienţa mea (=din punctul meu de vedere=pt mine), asta e varianta optimă pentru cîntat acasă.

Link to comment
Share on other sites

m-am razgandit ... o vreau pe asta... http://www.esound.ro/Gibson-US-SG-Special-Faded-Series-Worn-Cherry-Guitar,p-14835.html (care a recomandat-o airhead, doar ca cherry in loc de brown) ... va rog cine e de parere ca nu merita atatia bani si ar trebuii sa iau epiphone-ul, cum m-am gandit prima oara, sa graiasca... de asemenea cine crede ca in mod absolut sa nu o iau de pe e-sound, sa se exprime si el... altfel in data de 9 august dau comanda sa imi ajunga pe 10... (si in cazu asta clar iau ampul de la adi m, ca costa doar 400 ron si alceva nu imi permit, si e a really good deal in banii aia) ...

 

heh ... impulse buying... noroc ca nu am in clipa asta bani sa o iau, ca o luam fara sa mai gandesc

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu. Chitara e misto. Dar la partea de amplificare... Spui ca nu-ti permiti mai mult de 400, ei bine, trebuie sa mai adaugi un procesor sau pedale, microfon, eventual o placa de sunet. Daca o sa iti placa amplificatorul, insa, parca ai vrea un sunet mai apropiat de alea pe care le auzi pe albume, o sa te gandesti sa-ti iei si un cabinet.

Ti-am zis, eu cred ca, daca ti-ai lua ceva de genul Fender Mustang II, ai impusca toti iepurii si n-ai mai avea nevoie de dat bani pe pedale. Stai linistit, nici pe-alea n-o sa le nimeresti din prima. :lol:

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

ce pot eu sa spun este ca livrarea si ambalajul a fost impecatil de la esound.ro, cutia avea sigiliul intact din fabrica, nu ceva adaugat dupa de esound, cutia fara lovituri/gauri. despre chitara nu pot sa dau detalii, eu am un Gibson Les Paul Faded, alte doze, alt corp. pot spune doar ca este alt grad de finisare la un Gibson USA fata de un Epiphone China, alte lemne, alte detalii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu. Chitara e misto. Dar la partea de amplificare... Spui ca nu-ti permiti mai mult de 400, ei bine, trebuie sa mai adaugi un procesor sau pedale, microfon, eventual o placa de sunet. Daca o sa iti placa amplificatorul, insa, parca ai vrea un sunet mai apropiat de alea pe care le auzi pe albume, o sa te gandesti sa-ti iei si un cabinet.

Ti-am zis, eu cred ca, daca ti-ai lua ceva de genul Fender Mustang II, ai impusca toti iepurii si n-ai mai avea nevoie de dat bani pe pedale. Stai linistit, nici pe-alea n-o sa le nimeresti din prima. :lol:

Eu zic ca nu. Chitara e misto. Dar la partea de amplificare... Spui ca nu-ti permiti mai mult de 400, ei bine, trebuie sa mai adaugi un procesor sau pedale, microfon, eventual o placa de sunet. Daca o sa iti placa amplificatorul, insa, parca ai vrea un sunet mai apropiat de alea pe care le auzi pe albume, o sa te gandesti sa-ti iei si un cabinet.

Ti-am zis, eu cred ca, daca ti-ai lua ceva de genul Fender Mustang II, ai impusca toti iepurii si n-ai mai avea nevoie de dat bani pe pedale. Stai linistit, nici pe-alea n-o sa le nimeresti din prima. :lol:

 

avand in vedere ca Mustang-ul are si conexiune USB si poate functiona si ca interfata audio, eu zic sa il iei in calcul. le-am probat si mi-a placut ce am auzit.

Link to comment
Share on other sites

Guest postalservice101

Just buy a guitar already si canta.

 

Nu o sa fie ultima chitara pe care o cumperi, atata timp cat sta in acordaj si are intonatia buna fi fericit. Gusturile tale se vor schimba in timp asa ca nu te chinui sa iei o chitara pe care o sa o placi toata viata.

Link to comment
Share on other sites

Just buy a guitar already si canta.

 

Nu o sa fie ultima chitara pe care o cumperi, atata timp cat sta in acordaj si are intonatia buna fi fericit. Gusturile tale se vor schimba in timp asa ca nu te chinui sa iei o chitara pe care o sa o placi toata viata.

 

Si daca am timp sa fac umpic de research, pentru ca inca nu am banii, ci doar la sfarsitul saptamanii, mai bine sa nu il fac? sa merg intr-un magazin de instrumente, sa iau prima chitara care o vad cum intru? :P

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Si? Suna de rupe prin amp? Fa si tu o inregistrare cu minunatia :D .

 

suna bine ampu si la volum mai mic, dar crunchul e cam mellow la volume decente... o sa imi iau un fuzz face sau ceva si poate un reverb :) ... de chitara is foarte incantat... build quality, cum suna, tot... de inregistrat nu prea am cu ce... decat daca filmez cu iphoneul .. desi nu cred ca se va auzi prea bine.... i'll keep you posted :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.