www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Sg G-400 Iommi


ciuci
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam sa iau un Epiphone SG G-400 Iommi.

In primul rand as dorii daca cineva stie first hand ca chitara asta e oribila si nu merita cumparata, sa imi zica (ma indoiesc dar nu se stie niciodata).

 

A doua chestiune este: acest instrument se gaseste la guitarshop.ro cu 1650 de lei, iar la esound.ro cu 1467 de lei. Nu e o diferenta uriasa, dar nici de ignorat. Eu fiind din cluj imi este mult mai comod sa o incerc si sa o cumpar de la guitarshop, ca avem magazin. La esound ar trebuii sa mi-o trimita prin curier (transportul e gratis).

Alt motiv pentru care nu m-as incumeta sa o iau de la e-sound e ca desi pot sa ma duc sa o probez prima oara la guitarshop, si apoi sa o comand de la e-sound, nu voi proba exact aceeasi chitara care o cumpar ci doar una care e acelasi model. Credeti ca m-as supune astfel vreunu-i risc considerabil ca cea trimisa de esound sa aiba ceva defecte ascunse, sau pur si simplu sa fie un instrument mai prost, tinand cont ca la pretul asta quality assurance nu e stelar? De asemenea, ce parere aveti de e-sound in sine, e un site de incredere?

 

Pe langa asta, demult cand eram eu activ pe forum si aveam chitara, era un user cu numele midnight rider care aducea epiphoane la preturi mai mici decat gaseai altfel, si de asemenea avea foarte multa experienta in a le proba si alege... era sa zic un bun filtru intre productator si cumparatorul final. Daca acest personaj mai e activ pe aici, il rog sa ma lumineze si pe mine din oceanul sau vast de cunostiinte sau chiar sa imi faca o oferta pe pm daca mai se ocupa cu asta.

 

Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.

 

epiphone_sg_tony_iommi_signature.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chitara e oribila ca forma. Mie unul, nu-mi plac SG-urile de nici o culoare. Dar daca ai avut si te impaci cu forma, e ok. Daca nu, e bine s-o probezi. Chiar cu ce se lauda ei la design, accesul la tastele superioare, mi se pare ca e foarte prost gandit.

Despre esdoud acum, am vazut mai multe cazuri de clienti nemultumiti. Eu unul am comandat de la ei de cateva ori si n-am avut nici o problema, inclusiv o chitara. Totul ok. La comanda online, poti, in 10 zile sa-ti iei banii inapoi. Nu-ti place ce-ti trimit, le-o dai inapoi.

Link to comment
Share on other sites

vreau in mod clar sg... nu aia e problema... eventual imi puneam intrebarea daca sa iau asta, cu doze gibson usa, sau sa imi iau un epi sg g-400 obisnuit, si sa ii cumpar eu doze ulterior... dar ieseam mai scump asa, + ca is mare fan iommi asa ca totally works for me....

 

cat despre esound... acum is la lucru si nu am timp sa citesc, da' diseara ma uit peste threadul ala si daca problemele is notabile merg si o iau de la guitarshop si gata.... daca is ceva chestii nesemnificative dau comanda... mersi de reply mnezau (si ramurel :) (si victor :) ))

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest serby

Chitara este de calitatea unui Epiphone mediu.

Poti avea ceva probleme cu ea - taste asezate prost sau finisate aiurea.

Te sfatuiesc sa o probezi si sa iei doar ce vezi si atingi. Setup-ul de noua este cam varza asa ca trebuie si reglata.

Dozele suna misto daca iti place stilul ala si este singurul SG cu 24 fret-uri.

 

E-sound este un magazin intr-un fel de chiosc (maghernita). Nu te poti astepta de la ei decat la preturi mici dar fara alte servicii adaugate. Vanzatoarele nu sunt prea pricepute si nu prea stiu sa ambaleze produsele.

Link to comment
Share on other sites

eu am comandat de la esound.ro un Gibson studio si a venit ambalat in pachetul original din fabrica cu sigiliu, chitara impecabila. la prima chitara achizitionata online, un Ibanez RG de la mcmusic,ro, ambalajul era deschis, chitara avea o mica zgarietura pe spate. deci nu este vorba de unde cumperi, poti avea oricand surprize.

daca tot esti la capitolul achizitii, este un Gibson SG faded la esound.ro la un pret bun. este alta calitate, dar si alt pret.

http://www.esound.ro/Gibson-US-SG-Special-Faded-Series,-Worn-Brown-Guitar,p-14834.html

Link to comment
Share on other sites

Eu zic mai bine sa te duci la Guitar Shop sa o probezi acolo "live", si daca-ti place si e totul ok, ia-o de acolo. Asta cu comanda online, mai ales la chitare, e cam loterie. Poti sa iei si de la o firma care "sta bine in carti", si de la una mai "injurata" de cumparatori, si poti avea surprize (placute sau nu) atat de la cele bine cotate, cat si de la cele mai prost cotate.

 

Prin urmare, in materie de chitare, nimic nu e mai sfant decat probatul efectiv. Nu te complica (,) cu esound, chit ca e transportul gratuit si poti returna chitara daca nu-ti place, ma gandesc ca ai pierde timp aiurea. Mai bine du-te la GS, mai ales ca ai magazin in oras, probeaza si gata. Asa vei fi 100% sigur de ceea ce cumperi - testezi si sunetul (ca forma inteleg ca n-ai probleme cu ea), vezi si finisajul etc. La o achizitie online, esti mai putin sigur, iar daca e nevoie sa returnezi chitara, te-ai complica prea mult. Zic eu.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce ti-ai lua o chitara semnatura. Mie cel putin mi s-ar parea aiurea sa merg la o cantare cu o chitara Vai, Malmsteen, EVH... Se intelege si faptul ca esti fan Iommi, dar asta nu inseamna ca daca i se potriveste lui, o sa iti vina si tie ca turnata pe preferintele tale. Dupa parerea mea nici nu stiu de ce se mai fabrica astfel de chitare. In plus si la revanzarea ei s-ar putea sa ai probleme, eu am vazut aici la publictate un strat YJM care statea de luni de zile si omul nu-l putea vinde, la fel si dozele sau alte accesorii "signature"... Dar e doar o perere :)

Link to comment
Share on other sites

ok deci banuiala mea intitiala cu probatul al exact chitarei pe care o vreau este subliniata si de altii ... cred ca o sa merg pe varianta simpla si sigura, pentru 170 de lei sau cat e diferenta...

 

cat despre gibsonul ala faded.... foarte appealing, chiar foarte... m-i l-as permite daca chiar l-as vrea neaparat, dar as ramane fara bani de amp, si as cam strange din buci cu costs of living o luna... nu am de gand sa investesc atata... dar ma mai gandesc... mai am timp pana in 10 augst cand vine salarul

 

@alinu_tau ... o iau in primul rand pentru ca vine cu alte doze decat epi sg-ul obisnuit, in al doilea rand pentru ca imi place cum arata (cu black hardware si cross inlays), si in ultimul si ultimul rand pentru ca e iommi signature... + ca nu am de gand sa o vand vreodata... cand si daca o sa vreau alta chitara o sa o cumpar si gata si o voi pastra si pe asta, dar mersi de reply :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce ti-ai lua o chitara semnatura. Mie cel putin mi s-ar parea aiurea sa merg la o cantare cu o chitara Vai, Malmsteen, EVH... Se intelege si faptul ca esti fan Iommi, dar asta nu inseamna ca daca i se potriveste lui, o sa iti vina si tie ca turnata pe preferintele tale. Dupa parerea mea nici nu stiu de ce se mai fabrica astfel de chitare. In plus si la revanzarea ei s-ar putea sa ai probleme, eu am vazut aici la publictate un strat YJM care statea de luni de zile si omul nu-l putea vinde, la fel si dozele sau alte accesorii "signature"... Dar e doar o perere :)

 

Stii ca YJM costa de vreo patru ori mai mult decit Epiphone SG, nu? Poate de asta sta de ceva vreme la mica publicitate. Si iti pot spune cel putin doi useri de pe forum care ar fi cumparat-o imediat daca ar fi avut bani. :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca intrebare adiacenta, ce amp ai in vedere sa achizitionezi ?

 

pai aveam mai multe in cap... daca la chitara m-am decis relativ usor asupra modelului, la amp sunt multe variabile si sunt foarte nehotarat.... urma sa fac un topic pt asta, da mai voiam sa fac niste research inainte, dar cateva dintre optiuni erau urmatoarele:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=1576 // solid state practice amp cu efecte

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=102 // tube practice amp foarte chel... mai trebuie sa iau cateva pedale pe langa el

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=685 // amp mare (65W), solid state, cu ceva distors si reverb, foarte cheap

 

nu prea sunt hotarat inca asupra clasei de amp care o vreau... deocamdata vreau ceva de practice, da ma gandeam ca poate mai incolo sa cant si cu niste prieteni cu tobe si cu bass si sa am un amp care sa faca fatza, dar poate daca mergem la o sala de repetitii sunt acolo ampuri deci nu va fi nevoie...

 

... si de asemenea planuiesc sa mai iau si ceva interfata audio pe usb pentru inregistrari... si cu asta is nehotarat asupra modelului ... ma gandeam la ceva de la line 6 ... dar nu stiu daca nu mi-ar trebuii ceva microfon sa inregistrez ampul in loc sa folosec efectele digitale ale interfetei... de asemenea ... am un macbook ... din cate stiu placile de sunet din macuri sunt ok fatza de ce se gasesc in pcuri obisnuite, si atunci sa nu mai am nevoie de interfatza externa, dar asta s-ar putea sa fie un mit .... f multe nelamuriri....

 

astea sunt doar niste idei off the top of my head... dupa ce ma mai gandesc umpic o sa fac topicuri dedicate

 

Și cu ce te-au supărat dozele Epiphone? :D

 

nu m-au suparat cu nimica... dar intrebarea asta este echivalenta cu "de ce dai 16 mil pe o chitara, ia o hora ca e mai ieftina si e tot decenta"

Link to comment
Share on other sites

Ți se pare. Oricum, îmi cer scuze că am încercat să te ajut, I should have known better.

pai era mai de ajutor daca erai mai putin ambiguu, ca nu am prea inteles ce vrei sa zici...

 

 

in fine ... imi cer scuze si eu daca am fost prea agresiv sau ceva... nu asta intentionam

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

"de ce dai 16 mil pe o chitara, ia o hora ca e mai ieftina si e tot decenta"

 

Asta mi se pare o afirmatie foarte corecta. Drept dovada, din cauza pretului mare al chitarei, te rezumi sa mai putini bani pentru ca "vreau ceva de practice". Din alea pe care ni le arati, doar Fender Frontman pare decent. In rest, diff-uri mici. Trebuie sa avem in vedere ca tu nu ai spus ca vrei o chestie pe care sa o iei la munte si sa canti prin ea. Ai spus cuvantul "recording". Pentru asta, cu o interfata, solutiile software ofera mult mai multe posibilitati decat amp-urile alea mici. Un procesor, iar, chiar si cel mai ieftin, va fi mult mai flexibil decat "Fender Champ cu niste pedale".

Si bineinteles, o chitara ieftina va suna mult mai bine prin niste scule mai bune decat una scumpa prin scule slabe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta mi se pare o afirmatie foarte corecta. Drept dovada, din cauza pretului mare al chitarei, te rezumi sa mai putini bani pentru ca "vreau ceva de practice". Din alea pe care ni le arati, doar Fender Frontman pare decent. In rest, diff-uri mici. Trebuie sa avem in vedere ca tu nu ai spus ca vrei o chestie pe care sa o iei la munte si sa canti prin ea. Ai spus cuvantul "recording". Pentru asta, cu o interfata, solutiile software ofera mult mai multe posibilitati decat amp-urile alea mici. Un procesor, iar, chiar si cel mai ieftin, va fi mult mai flexibil decat "Fender Champ cu niste pedale".

Si bineinteles, o chitara ieftina va suna mult mai bine prin niste scule mai bune decat una scumpa prin scule slabe.

 

nu am avut, si nici macar nu am cantat vreodata pe un amp mare ca sa fiu constient de faptul ca un dif mare e atat de important... dar problema mea era sa nu fie prea loud in apartament... as fi recunoscator daca mi-ai da o explicatie mai detaliata si chiar niste sugestii... banii nu sunt o problema FOARTE mare... daca un lucru merita ii dau... in sensul ca pot sa urc si peste fender frontman ca pret dar nu cu foarte mult...

cat despre inregistrari, nu vreau sa fac nimic profi, ci doar pentru mine... eu nu vreau sa imi fac trupa, nu vreau sa fiu cantaret... nu am nici talent, nici timp pentru asa ceva... e doar un hobby...

 

 

later edit: si uitasem sa reamintesc ca am zis ca nu am facut inca tot research-ul care voiam sa il fac singur pana sa pun intrebari de amp, da acuma daca tot s-a deschis subiectul chiar as prefera sa imi zici tu sau oricine vrea, cum sta treaba (numai sa imi zica pe fatza ce are de zis, nu sa imi puna intrebari ajutatoare ca la un scolar care nu si-a invatat lectia)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

din experienta iti spun ca vei da o poala de bani si nu vei gasii un amp bun, mai ales daca esti la inceput, o sa tot vrei sa upgrade si o sa pierzi bani.

sfatul meu: cumpara un Zoom G1N, merge excelent la casti, ai o groaza de preset-uri, nu deranjezi pe nimeni cand exersezi si il poti folosii si ca efecte pe viitor.

daca esti serios si o sa vrei sa continui cu trupa, o sa stii ce vrei si o sa iti alegi un amp in cunostinta de cauza. pana atunci, mergi pe minimul necesar.

si cumpara acum Gibson-ul, ca o sa iti para rau daca nu il iei (tot din experienta iti spun).

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Cu amp-uri de-astea mici am cochetat si eu. Erau mici, nu vroiam sa se auda tare ca trezeam vecinii. Cu placa de sunet on-board nu obtineam rezultate si ma uitam mereu cu o spranceana ridicata la cei care sustineau solutiile software. Ei bine, asta pana cand mi-am luat o interfata audio. Nimic cu pretentii, M-audio Fast Track USB. La cateva zile dupa am inceput sa fac post-uri cu "vand amp, vand pedale, etc.". Folosesc si acum Guitar Rig 5, Amplitube. Ai o gama variata de soft-uri pe care le poti folosi. Imi place ca le am pe computer, nu mai stau sa insir fire prin casa. Mie mi se pare mai comod.

Acum, amp-urile mici mi se par ok, pentru comoditate, usurinta de a le cara de colo-colo. Dar daca ai in gand si inregistrari, nu fac fata. Mie sincer, mi s-a parut foarte utila solutia cu soft-ul si pentru ca n-am loc si nici bani sa-mi umplu casa de scule. Momentan sunt cat se poate de multumit.

De asemenea, si unele procesoare, pot fi folosite ca interfata audio. Zoom G2.1Nu, de exemplu. Nu-ti plac efectele pe care ti le ofera procesorul, dai bypass si folosesti Guitar Rig. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura, ai o gramada de posibilitati. Poate iti place un efect din procesor si unul dintr-un software, le combini.

 

LE: Referitor la post-ul de mai sus, Eu unul am avut Zoom G1 si nu mi-a placut nici pe departe cat soft-urile. E si chestie de gusturi, dar e bine sa incerci cu cat mai multe posibilitati. Vezi ce ti se potriveste, in ce directie te indrepti. Incepi direct cu un amp "pă lămpi", esti foarte limitat.

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

Cu amp-uri de-astea mici am cochetat si eu. Erau mici, nu vroiam sa se auda tare ca trezeam vecinii. Cu placa de sunet on-board nu obtineam rezultate si ma uitam mereu cu o spranceana ridicata la cei care sustineau solutiile software. Ei bine, asta pana cand mi-am luat o interfata audio. Nimic cu pretentii, M-audio Fast Track USB. La cateva zile dupa am inceput sa fac post-uri cu "vand amp, vand pedale, etc.". Folosesc si acum Guitar Rig 5, Amplitube. Ai o gama variata de soft-uri pe care le poti folosi. Imi place ca le am pe computer, nu mai stau sa insir fire prin casa. Mie mi se pare mai comod.

Acum, amp-urile mici mi se par ok, pentru comoditate, usurinta de a le cara de colo-colo. Dar daca ai in gand si inregistrari, nu fac fata. Mie sincer, mi s-a parut foarte utila solutia cu soft-ul si pentru ca n-am loc si nici bani sa-mi umplu casa de scule. Momentan sunt cat se poate de multumit.

De asemenea, si unele procesoare, pot fi folosite ca interfata audio. Zoom G2.1Nu, de exemplu. Nu-ti plac efectele pe care ti le ofera procesorul, dai bypass si folosesti Guitar Rig. Impusti doi iepuri dintr-o lovitura, ai o gramada de posibilitati. Poate iti place un efect din procesor si unul dintr-un software, le combini.

 

LE: Referitor la post-ul de mai sus, Eu unul am avut Zoom G1 si nu mi-a placut nici pe departe cat soft-urile. E si chestie de gusturi, dar e bine sa incerci cu cat mai multe posibilitati. Vezi ce ti se potriveste, in ce directie te indrepti. Incepi direct cu un amp "pă lămpi", esti foarte limitat.

 

mda... i'll keep in mind ce ai zis... numai eram cam reticent la procesoare fiindca am tot avut si parca nici unul nu era ok... bine, alea erau alte vremuri, tehnologii vechi, chitara proasta etc... am vrut un amp dinasta mic, care sa fie mai dintr-o bucata.... probabil pana la urma o sa iau un amp mic pt comoditate, si o interfata daca vreau sa inregistrez... mai astept ceva replyuri si ma mai gandesc.... dar amp hi-fi am destul de bun, si boxe destul de bune, deci parca tot mai appealing devine interfata de chitara...

Link to comment
Share on other sites

Nici un procesor nu e ok daca nu-l butonezi. Daca te-ai plimbat prin efectele presetate de fabrica, deja poti zice ca te-ai jucat putin cu procesorul, nu ca l-ai folosit. Sunt prea multe variabile, astfel incat aia din fabrica sa le nimereasca pe cele care iti plac tie.

In alta ordine de idei, nu ignora Mica Publicitate. Partea minunata, cumperi foarte ieftin. Ultima chitara am luat-o la aproape 1/3 din pretul ei de noua. Partea proasta, vinzi foarte ieftin. Asa ca daca tu cumperi o scula din magazin si maine nu-ti mai place, o dai mult mai ieftin SH. Mai ales la efecte, procesoare, interfete. Cumperi, nu-ti plac, vinzi mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Nici un procesor nu e ok daca nu-l butonezi. Daca te-ai plimbat prin efectele presetate de fabrica, deja poti zice ca te-ai jucat putin cu procesorul, nu ca l-ai folosit. Sunt prea multe variabile, astfel incat aia din fabrica sa le nimereasca pe cele care iti plac tie.

In alta ordine de idei, nu ignora Mica Publicitate. Partea minunata, cumperi foarte ieftin. Ultima chitara am luat-o la aproape 1/3 din pretul ei de noua. Partea proasta, vinzi foarte ieftin. Asa ca daca tu cumperi o scula din magazin si maine nu-ti mai place, o dai mult mai ieftin SH. Mai ales la efecte, procesoare, interfete. Cumperi, nu-ti plac, vinzi mai departe.

 

nu prea am chef sa ma leg la cap cu seconduri mai ales daca nu is din cluj, dar o sa arunc un ochi...

 

..si nu sunt chiar retardat.. nu am folosit doar setari din fabrica... am setat toate posibilitatile si imposibilitatile.... is newb fiindca nu am talent si nici determinare sa invat si sa cant calumea, nu din cauza ca nu am petrecut timp cu chitara in brate (motiv pentru care am si vandut tot si m-am lasat de chitara acum cativa ani, dar acuma m-o apucat iara)

 

... cu revanzarea de seconduri ai mare dreptate... am avut ceva scule luate second si dupa folosire indelunga le-am vandut aproape cu cat le-am luat...

 

dintre alea 2 practice ampuri care l-am linkuit acolo, care zici ca e mai ok?

 

 

later edit: am primit o oferta pe pm la http://mcmusic.ro/ch...or-chitara.html cu 450ron ... de asta ce parere aveti? dar nou acelasi amp? (mc music era mai demult in cluj acum nu stiu daca mai este... trebuie sa caut)

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Eu m-as uita la Fender Mustang 2.

 

interesting proposition... practic e un procesor, un amp si un dif, all in one... dar as vrea ceva mai basic... daca o sa vreau toate efectele de sub soare o sa folosesc o interfata.... dar i'll also consider this one

 

de peavy-ul ala ce zici? m-am tripat foarte tare pe ala acuma....

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.