www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Beatmapping


Guest vampi
 Share

Recommended Posts

Guest vampi

Salut. Incerc sa transcriu un cantec (Camel - The snow goose), si folosesc Sony ACID Pro sa fac beatmapping pe toata piesa, dar beatmapper-ul e limitat, nu pot sa selectez time signature-ul cand am nevoie... in fine, nu conteaza, ce vreau sa stiu este daca in afara de ACID si Logic sunt alte programe care au un beatmapper decent (si nu ma intereseaza sa detecteze automat ritmul, ma intereseaza sa editez de mana beatmap-ul). Logic nu-l pot rula ca n-am mac.

 

Sau asta, sau daca poate cineva sa-mi recomande alta metoda de a transcrie - ce vreau eu de fapt este sa extrag negativul, fara solo-ul de chitara, si metoda pe care am ales-o e sa recompun negativul cu instrumente virtuale (bas, tobe, si un vst hammond organ). Metoda asta are ca bonus faptul ca pot sa vad acordurile, sa analizez cantecul.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZTVnCyDoQlQ

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Nu sunt expert in Acid, ca nu am mai pus mana pe el de prin 2001, dar sunt convins ca fiind un program de "facut muzica" bazata pe loops, mai mult ca sigur ca trebuie sa aiba si beatmapping cel putin decent.

Insa, daca te intereseaza cea mai buna solutie de beatmapping, cauta Ableton Live. Costa nu foarte mult comparativ cu celelalte programe comerciale de facut muzica, si are o multitudine de functii create special pentru ce vrei tu sa faci.

Dar plecand de la premisa ca ai cumparat licenta de Acid, sfatul meu este sa incerci sa scoti cat mai mult de la programul cu pricina inainte de a te lasa pagubas, pentru ca mai mult ca sigur ca se pot obtine rezultate satisfacatoare cu el (ca de altfel cu orice alt program, daca ai timp / rabdare sa-l aprofundezi).

Cat despre metoda de a "extrage" chitara, solutia gasita de tine este cea castigatoare, daca nu vrei sa dai bani. Daca nu te deranjaza ideea de a plati pentru ce ai putea face si singur, gasesti online situri care pentru niste sume modice (1-3 euro) iti pun la dispozitie sesiuni multi-track ale pieselor, cu care te poti juca in ce fel vrei tu.

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

Guest vampi

Salut,

Nu sunt expert in Acid, ca nu am mai pus mana pe el de prin 2001, dar sunt convins ca fiind un program de "facut muzica" bazata pe loops, mai mult ca sigur ca trebuie sa aiba si beatmapping cel putin decent.

Deja folosesc la maxim beatmapper-ul din ACID, si ajung la concluzia ca e limitat.

 

Ableton Live

Am sa incerc, sa vad ce beatmapper are. Mersi.

 

Cat despre metoda de a "extrage" chitara, solutia gasita de tine este cea castigatoare, daca nu vrei sa dai bani.

La ce te referi? Bazat pe ce spui asta? La care alternative te gandesti, in afara de cea referitoare la siturile de care ai zis.

 

Daca nu te deranjaza ideea de a plati pentru ce ai putea face si singur, gasesti online situri care pentru niste sume modice (1-3 euro) iti pun la dispozitie sesiuni multi-track ale pieselor, cu care te poti juca in ce fel vrei tu.

Link te rog? Gasesc si multi-track-uri de rock progresiv din anii 60-70?

Link to comment
Share on other sites

Alternativa de genul DiY (do it yourself) nu exista : singura solutie este intr-adevar sa recreezi tu piesa, instrument cu instrument; nu exista nici o solutie de a extrage un singur instrument dintr-un material care a fost mixat, din simplul motiv ca nici un instrument nu se limiteaza la a "rezona" numai intr-o anumita plaja de frecvente. Candva se putea extrage vocea din piese, in cazul pieselor care aveau vocea panoramata EXACT pe centru intr-un track stereo - nu trebuia decat sa schimbi faza unuia dintre canale, si atunci prin defazare frecventele se anulau, dar rezultatul nu era foarte satisfacator. Prin urmare, daca vrei sa obtii ce vrei, trebuie sa te ocupi, si sa le faci tu de la zero.

 

Uite si link cu ce ziceam, daca vrei sa dai bani (e unul dintre rezultatele gasite pe google): http://www.karaoke-version.com/. Majoritatea pieselor puse pe site-ul cu pricina sunt in format multitrack, si poti sa descarci doar elementele care iti trebuie, si le aranjezi tu dupa cum te taie capul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.