www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metal Tone Test


Recommended Posts

Pai din pedala am setarile bass5, mid 2, treble 5. +am mai dat in jos cu eq-ul in cubase 5 db, si e stors destul de bine si de compressor :-? La asa scoop banuiesc ca ar fi destul loc pentru voce sa iasa in evidenta in mix, desi n-am incercat pana acum :)) Pot spune despre chitare ca iau mult din viata tobelor, dar asta se intampla cu distorsiunea in general.

 

Reverb-ul e pus la mastering 30%, il poti auzi la inceput in "coada tobelor",nu e lung, nici nu l-am pus cu scopul de a simula o pestera, e mai mult de slefuit tonul overall. Sunt destule albume de metal cu reverb in ele, cel mai bun exemplu care imi vine in minte acum sunt primele albume de la Metallica. Delay-ul nu-l folosesc tot timpul pe ritmuri, in special cand am pauze in cantec, dar e folositor pt ritmuri cu pinch-uri. Poti face 2 chestii :)) fie canti cu delay, si daca ai pauze, dai silence la urmele delay-ului, fie canti fara intr-un ritm cu multe pinch harmonics, si pui delay separat cand ai nevoie la editare. Toata treaba tine de ce cum iti vine mai usor la editat. Nu e observabil :-? iarasi din cauza distorsiunii.

Umm, as mai zice ca daca ai un ritm care isi schimba tempo-ul, atunci chiar e indicat sa nu folosesti delay =))

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta e: plaja de EQ definitorie a chitarei e in medii, basul e pentru bass si toba mare, iar inaltele pentru cinele si voce (dupa caz...), daca ai un ton asa scooped o sa fii mancat in mix. Cat despre delay si reverb... :rolleyes: , tot ce te sfatuiesc e sa asculti atent la altii, mai celebri.

Link to comment
Share on other sites

Da sunt de acord cu ce s-a spus despre EQ. De asemeni, cum a zis @varu' maftei, nu cred ca vechile albume de la Metallica sunt un reper bun pentru sound... de fapt, sunt sigur ca nu sunt:P. Daca te uiti la "Classic albums - the black album" ai sa vezi ca chiar Hetfield recunoaste ca inainte sa se apuce de black album s-au gandit la cineva care sa le mixeze albumul, fiindca and justice for all nu suna chiar grozav. Eh vremurile s-au schimbat; gasesti peste tot trupe cu sound bun de la care sa te inspiri si sunt sigur ca cunosti foarte multe. Reverbul care se pune pe Master este de obicei un "Plate reverb" foarte subtil si nu ceea ce ai pus tu(din cate am vazut in slideshow si din cate am auzit, cred) ca sa lege mixul... desi multi se lipsesc de asta acum.

Incearca sa scrii si tu o toba ca lumea, cu cinele si toate cele si sa faci ceva mai consistent. De asemeni, regleaza volumele, pentru ca e foarte tare chitara si nu se mai aude nimic in rest. Toba trebuie sa fie cel mai tare ca volum, oricum. Dupa aceea, o sa vezi daca tonul sta in mix sau nu. Cred ca ce iese din procesor, deduc ca este in regula, dar poate ai adaugat prea mult low-end din eq-ul din Cubase. Spor la treaba in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.