www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vsti De Bass


Recommended Posts

Salutare,

 

Caut si eu de ceva vreme un VSTi de chitara bass mai de Doamne ajuta, care sa imi permita sa "fac" si benduri, slide-uri, palm muting si altele de genul.

 

Pana acum foloseam un track de bass editat in Guitar Pro 6 cu Realistic Sound Engine si exportam bassul in format .wav, insa nu imi place ca de multe ori se intampla ca bassul sa nu fie pe ritm - ba ramane in urma, ba o ia inainte. Asa ca trebuie sa ma apuc sa editez manual fisierul .wav in DAW, sa-l "aduc la nivel". Which is kind of frustrating.

 

Am incercat mai multe VSTi-uri, insa pana acum n-am gasit niciunul in care sa pot sa fac "acrobatii" din astea. Ideea e ca as vrea sa fac in continuare bassul in Guitar Pro, dar sa-l exportez in format .mid in loc de .wav (si asa ramane pe ritm), insa mi-ar trebui un VSTi care sa si suporte bendurile si ce mai fac eu pe acolo.

 

Deci... aveti idee daca exista asa ceva? A gasit cineva asa ceva? Sau imi trebuie neaparat un bass real?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am cautat. Cel mai ok mi s-a parut Trilogy, dar, ca toate VST-urile, lucreaza pe baza de midi-uri. E greu sa recunoasca bend-uri, slide-uri, palm muting. Si este si cam mult de munca. Fiecare VST are anumite efecte care iti pot da impresia de bend, palm mute, dar e mult de munca. Cel mai simplu gasesti un bass la 2-300 de lei.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

 

Am folosit si Cakewalk, nu recunoaste benduri si alte alea, dar o sa incerc si cu Amplitube sa vad ce-i poate pielea, poate reusesc sa pun si niste efecte mai ca lumea pe bass.

 

Daca mai are careva alte idei, e binevenit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Revin cu un mic update:

 

Tocmai am descoperit ca se poate face slide cu bassul de la Cakewalk. Pentru un asemenea efect, intr-un MIDI editor (il iau ca exemplu pe cel din REAPER), notele de pitch-uri diferite trebuie sa "intre una intr-alta" ca lungime. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa zic, dar ideea e ca, in momentul in care ai 2 note intre care vrei sa ai slide, prima nota trebuie sa se termine undeva dupa ce a inceput deja a doua...

 

Am descoperit asta intamplator, in timp ce ma jucam cu lungimea unor note - vroiam sa le mai lungesc, insa "le-am lungit prea mult", si cand am dat play - surpriza: slide!!!

 

Slapuri nu stiu daca merge sa fac in Cakewalk, n-ar fi asta o problema, insa ar merge un pseudo palm-mute, daca scurtez notele la 1/32 sau ceva de genul, sau le dau velocitate mai mica - oricum, nici nu se prea aude, iar la ce-mi trebuie mie, e destul de ok.

 

In ce priveste tonul, cu cateva tweak-uri si "stimulat" cu niste preseturi de bass din Guitar Rig (cu Amplitube n-am incercat inca), poti sa scoti un sunet destul de bun, zic eu.

 

Dar cea mai notabila descoperire e asta, cu slide-ul, care suna de mii de ori mai bine decat slide-ul dintr-un .wav facut in Guitar Pro.

 

Just thought I'd share the info, in case other people are looking for the same thing. In rest... :headbang::guitar::rulez:

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nice stuff. Eu am vazut un vsti de bass de la Native Instruments: "Scarbee pre-bass" si e bazat pe un P-bass Fender. Suna foarte bine dupa parerea mea, si aveai posibilitatea sa faci benduri, slide-uri, etc. Trebuie sa le programezi bine sau sa canti cu o clapa MIDI toate cele.

Link to comment
Share on other sites

mai nou, trilogy a fost updatat in Trilian.

pentru efectul de slide, exista 2 posibilitati.

ori il faci monofonic si tregerea prin legato intre 2 note iti face slide intre ele, si poti face de ex. prin pedala midi sa se faca monofonic DOAR cand vrei sa faci slide, ca sa poti lucra polifonic cand vrei, sau, mai complicat, prin pitchbend dat in loc de 1 ton, pe 12 semitonuri, si in functie de el, coboara sau urca in slide (dar e greu sa te obisnuiesti, la ce ora/unghi este CE nota, si sa nu ramai intre note..).

 

http://www.spectrasonics.net/products/trilian.php

Link to comment
Share on other sites

mai nou, trilogy a fost updatat in Trilian.

pentru efectul de slide, exista 2 posibilitati.

ori il faci monofonic si tregerea prin legato intre 2 note iti face slide intre ele, si poti face de ex. prin pedala midi sa se faca monofonic DOAR cand vrei sa faci slide, ca sa poti lucra polifonic cand vrei, sau, mai complicat, prin pitchbend dat in loc de 1 ton, pe 12 semitonuri, si in functie de el, coboara sau urca in slide (dar e greu sa te obisnuiesti, la ce ora/unghi este CE nota, si sa nu ramai intre note..).

 

http://www.spectraso...cts/trilian.php

 

Multumesc de sugestie, dar tocmai mi-a cazut fata vazand ce system requirements are :o ... ma cam depaseste din punctul asta de vedere.

 

Ca un nou update, nici n-a trecut mult si deja observ un shortcoming la ce am zis mai sus cu slide-ul in Cakewalk - conteaza foarte mult si cat de apropiate sunt notele ca pitch. Daca vrei sa faci slide intre doua note aflate la interval de o octava, deja nu prea mai merge... nu se aude nici ca slide, nici ca si cand si lua notele separat - e undeva la mijloc.

 

Totusi, pentru mine parca nu-i un capat de tara - bass-ul il tin doar pentru groove (un cantec fara bass mi se pare cam sec, parca ii lipseste ceva), nu-l tin ca instrument de "iesit in fata", decat foarte rar.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am jucat de curand cu un preset din Amplitube. Il gasesti la Complete Rigs > FX > Gtr to Bass. Daca nu vrei ceva pretentios, e cam singurul care imi suna cat de cat ok. Restul pitch shifterelor pe care le-am incercat prin programele suna cam aiurea. Intr-un mix suna chiar bine si nu mai pierzi timpul sa scrii midi-uri.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am jucat de curand cu un preset din Amplitube. Il gasesti la Complete Rigs > FX > Gtr to Bass. Daca nu vrei ceva pretentios, e cam singurul care imi suna cat de cat ok. Restul pitch shifterelor pe care le-am incercat prin programele suna cam aiurea. Intr-un mix suna chiar bine si nu mai pierzi timpul sa scrii midi-uri.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Intradevar, Trilian are niste cerinte foarte pretentioase, dar mi-a spus un baiat care a lucrat cu el, ca dupa ce isi programa basul, folosea o functie a programului, de genul "load only played" si programul incarca doar notele care erau scrise in piano roll. Asta mai scuteste PC-ul de multa munca si cred ca era mult mai ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Caut si eu de ceva vreme un VSTi de chitara bass mai de Doamne ajuta, care sa imi permita sa "fac" si benduri, slide-uri, palm muting si altele de genul.

 

Pana acum foloseam un track de bass editat in Guitar Pro 6 cu Realistic Sound Engine si exportam bassul in format .wav, insa nu imi place ca de multe ori se intampla ca bassul sa nu fie pe ritm - ba ramane in urma, ba o ia inainte. Asa ca trebuie sa ma apuc sa editez manual fisierul .wav in DAW, sa-l "aduc la nivel". Which is kind of frustrating.

 

Am incercat mai multe VSTi-uri, insa pana acum n-am gasit niciunul in care sa pot sa fac "acrobatii" din astea. Ideea e ca as vrea sa fac in continuare bassul in Guitar Pro, dar sa-l exportez in format .mid in loc de .wav (si asa ramane pe ritm), insa mi-ar trebui un VSTi care sa si suporte bendurile si ce mai fac eu pe acolo.

 

Deci... aveti idee daca exista asa ceva? A gasit cineva asa ceva? Sau imi trebuie neaparat un bass real?

 

Multumesc.

 

E perfect normal!! Sunt basist si stiu ce spun. ;)

Link to comment
Share on other sites

E perfect normal!! Sunt basist si stiu ce spun. ;)

 

Ok, dar bassul din Guitar Pro e unul virtual, nu e ca unul cantat live, unde, sa zicem, se mai intampla si chestii din astea. Ma rog, nu vreau chiar perfectiune, dar decalajul ala din soft chiar devine enervant la un moment dat, e chiar foarte sesizabil daca nu intervin in niciun fel asupra lui (si nu se intampla numai cu bassul, ci si cu alte instrumente - chitara, spre exemplu). Cred ca e mai degraba o problema cu Guitar Pro 6 - in versiunea 5.2 nu-mi facea asta. Oricum, acum folosesc un VSTi pe post de bass si nu mai am asemenea probleme, iar sunetul e satisfacator, GP-ul il mai folosesc doar daca e neaparat nevoie.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Nu prea era nimic normal; pentru ca se exporta un fisier .wav la un anume bpm si nu se pastra bpm-ul. Am tot vazut probleme de genul, apropo, de-asta nu mi se pare bine sa lucram in mai multe programe, cu export-uri si chestii de genul; e bine sa ai un DAW bun si puternic, gen Cubase si sa lucrezi doar in el; eventual sa faci un rewire cu un alt program, dar sa fie tot un program specializat pentru productie muzicala, nu scriere de partituri(cred ca Reason ar fi bun pentru rewire). Am vazut multi oameni facand asta. Oricum, inteleg ca se pierde niste bpm la conversia catre un fisier .mp3, dar sa fie .wav si sa nu stea sincronizat... e chiar foarte anormal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.